Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać?

Kobieta w czerwonej sukience trzyma się za pośladki

Fot: Adiano / fotolia.com

Krew w kale jest objawem, który należy skonsultować ze specjalistą. Może mieć wiele przyczyn, z których większość to groźne dla zdrowia stany chorobowe, ale tylko lekarz może je określić. Krew w kale może mieć różną formę, częstotliwość występowania i natężenie. 

Jeśli w stolcu, na papierze toaletowym, bieliźnie bądź w toalecie zauważy się krew, trzeba udać się do specjalisty. Obojętne, czy jest to świeża krew, czy stolec ma smolistą barwę, czy może występują tylko skrzepy krwi. Krew w kale zarówno u dzieci, jak i dorosłych zwiastuje poważny stany chorobowe. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja medyczna.

Co oznacza krew w kale u dorosłych? Przyczyny

Krew w kale u dorosłych może pojawić się z wielu przyczyn. Zawsze jest objawem, który powinien budzić niepokój i którego nie należy jednak bagatelizować. Krew w stolcu może mieć swoją najczęstszą przyczynę w przypadłości, jaką jest choroba hemoroidalna. Guzki krwawnicze odbytu mogą być powiększone (przekrwione) ze względu na zaparcia, biegunki bądź poważniejsze stany, tj. marskość wątroby. Krew w kale wynikająca z tej przyczyny jest świeża i czerwona – zwykle może pojawiać się w niewielkiej ilości w muszli klozetowej, na papierze bądź może powlekać pasmami krwi stolec. 

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Zobacz też: Choroby jelit - objawy i przyczyny

Jeśli krew jest ciemna, a barwa stolca smolista, oznacza to przyczynę inną niż hemoroidy. Najczęściej tego typu kał występuje podczas krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż wtedy krew pod wpływem kwasu żołądkowego ulega strawieniu. Najczęściej taka krew w kale może być oznaką zmian naczyniowych, takich jak żylaki przełyku, wrzody i inne stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. 

Kolejną przyczyną jest choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoiste zapalenie jelit dotyczące również żołądka, przełyku, przewodu pokarmowego, a nawet ust. Krew w stolcu osób chorych pojawia się wraz ze śluzem, a także z biegunkami, bólem brzucha i wzdęciami. Dodatkowo krwiste stolce pojawiają się we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. W trakcie tego stanu chorobowego osoby chore bardzo często wypróżniają się, co jest związane ze zmianami zapalnymi w odbytnicy. W konsekwencji często oddawane stolce mogą zawierać krew. 

Nierzadko oprócz krwi w kale pojawiają się także śluz i ropa. Krew w kale może sugerować także bardzo niebezpieczne stany chorobowe, takie jak nowotwór jelita grubego, i być związana z występującymi w nim zmianami złośliwymi w odbytnicy i kanale odbytu. Zmiany te wywołują krwawienie, przez co w stolcu, a także na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krew. Taki sam objaw będzie przyczyną polipów jelita grubego, z których ostatecznie powstaje ten nowotwór. W tym przypadku częściej jednak będzie występowała krew utajona w kale. Krwisty kał może pojawiać się także w przebiegu infekcji bakteryjnych. Wówczas stolce oddawane są często i mają raczej formę wodnistą (tzw. biegunka).

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Krew w kale u dziecka i niemowlaka – przyczyny

Krew w kale u dziecka i niemowlaka zawsze budzi niepokój rodziców. Nie zawsze musi mieć groźną przyczynę występowania, jednak wszystko zależy od tego, czy stolec ma prawidłową formę, jaka ilość krwi występuje w kale oraz czy dziecko ma jakieś objawy towarzyszące. Bardzo często zabarwienie kału ma związek z pożywieniem, np. po zjedzeniu dużej ilości buraków, pomidorów bądź czerwonych owoców.

Krew w kale u dzieci i niemowląt najczęściej pojawia się w wyniku szczeliny odbytu, tzn. pęknięcia błony śluzowej. Inne przyczyny występowania to: zakażenia bakteryjne, urazy okolic odbytu, alergie i nietolerancje pokarmowe oraz wgłobienie i zdwojenie jelit. Ponadto krew w kale u dziecka i niemowlęcia występuje w chorobie Leśniowskiego-Crohna, a także podczas krwawienia z żołądka, przełyku i jelita grubego.

Jak wygląda krew w kale? Objawy

Należy pamiętać, że krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Jeśli występuje, to może mieć różną postać. W stolcu może występować:

  • świeża krew w kale, o jasnoczerwonej barwie,
  • w formie pasemek krwi na stolcu,
  • jako strzępy krwi,
  • jako czarne kropki,
  • w formie czarnego bądź smolistego stolca,
  • jako krew utajona – stolec zawiera krew, ale nie widać jej gołym okiem.

Krew w kale – jakie badania wykonać?

Krwiste stolce powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą. Aby poznać przyczynę, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne – najczęściej na początku palpacyjne bądź za pomocą dodatkowo wziernika ocenia okolice odbytu. Jeśli wygląd odbytu jest odpowiedni, zlecana jest diagnostyka, m.in. morfologia krwi z rozmazem, badanie na krew utajoną. Wykonywane są także badania endoskopowe – przełyku, żołądka i dwunastnicy (panendoskopia), a także jelita grubego (kolonoskopia). Może zaistnieć także potrzeba wykonania takich badań jak laparotomia, enteroskopia oraz angiografia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
111
10
Polecamy
Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan?
Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan? TVN zdrowie
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Czarny stolec u dziecka i dorosłego:
czy zawsze świadczy o patologii?
Czarny stolec u dziecka i dorosłego: czy zawsze świadczy o patologii? TVN zdrowie
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia?
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki