Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koślawość kolan u dorosłych i dzieci – ćwiczenia, buty, wkładki
menu
Polub nas na Facebooku

Koślawość kolan u dorosłych i dzieci – ćwiczenia, buty, wkładki

NAN

Fot.: Syda Productions / stock.adobe.com

Koślawość kolan jest wadą kończyn dolnych – nie tworzą one linii prostej, a odstęp między przyśrodkowymi kostkami, mierzony przy zaciśniętych kolanach, jest większy niż 4–5 cm. U dzieci wadę można skorygować ćwiczeniami i butami ze specjalnymi wkładkami, u dorosłych konieczny bywa zabieg chirurgiczny.

Koślawość kolan to wada polegająca na tym, że oś kończyn nie tworzy linii prostej, a ich wygięcie przypomina kształtem literę X. Kolana są wówczas skierowane do wewnątrz, oś podudzia tworzy z osią uda kąt rozwarty na zewnątrz, zaś podudzie jest nadmiernie oddalone od osi środkowej ciała. Kostki wewnętrzne przy zaciśniętych kolanach i wyprostowanych nogach są oddalone od siebie więcej niż 4–5 cm.

Koślawość kolan, a dokładniej odchylenie od osi, niekiedy mierzy się w stopniach. Jeśli nie przekracza 10°, uznawana jest za fizjologiczną wadę postawy, niewymagającą leczenia. Koślawość kolan powyżej 10° jest traktowana jako stan chorobowy, w przypadku którego rozważa się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Koślawość kolan u dorosłych

Koślawość kolan u dorosłych może mieć wiele przyczyn, wyróżnia się m.in. koślawość:

 • wrodzoną;
 • pokrzywiczą (spowodowaną przejściem w dzieciństwie krzywicy);
 • pourazową (konsekwencja złamania lub innego uszkodzenia stawu kolanowego lub kłykci kości udowej);
 • porażenną (efekt porażenia mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie kończyn);
 • statyczną (wynikającą z przeciążenia kończyn dolnych, często występującą np. u osób z nadwagą).

U dorosłych z zaawansowaną koślawością kolan najskuteczniejszą, a nieraz jedyną, metodą jest zabieg chirurgiczny. Zazwyczaj jest nim tzw. osteotomia, czyli operacja ortopedyczna polegająca na przecięciu kości i ustawieniu jej w odpowiednim położeniu, a następnie zespoleniu za pomocą specjalnego metalowego implantu lub gwoździa śródszpikowego.

Niekiedy u osób z koślawością kolan niezbędna jest całkowita wymiana stawu kolanowego i zastąpienie go endoprotezą, wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy wada przybiera szczególnie ciężką postać, wywołując np. silne dolegliwości bólowe albo nawracające zapalenia kości i stawów.

Koślawość kolan – ćwiczenia

Jeśli wada nie jest bardzo zaawansowana, chorym często zaleca się aktywność fizyczną, przede wszystkim pływanie. Należy natomiast unikać sportów obciążających kończyny dolne i staw kolanowy, wymagających długiego stania czy biegania oraz dźwigania ciężarów.

Wskazane są ćwiczenia na koślawe kolana. Niektóre z nich można wykonywać w domu, najlepiej 2 razy dziennie przez około 20 minut, dokładnie i bez pośpiechu.

Ćwiczenia zalecane przy koślawości kolan to np.:

 • siad ugięty (chwytanie dłońmi za stopę i próba dotknięcia jej palca do nosa);
 • siad prosty podparty z tyłu (przyciskanie kolan do podłoża);
 • siad na nogach ugiętych w stawach kolanowych na zewnątrz (stopy oparte o siebie podeszwami, rozpieranie kolan łokciami rozsuwanymi na zewnątrz);
 • siad skrzyżny (dłonie na kolanach, ręce ugięte pod kątem prostym w stawach łokciowych, spychanie kolan ciężarem ciała w dół i siłą rąk);
 • siad na taborecie (z twardą piłką między kolanami, wyrzut rąk przodem w górę i przejście do stania);
 • leżenie przodem (nogi ugięte w stawach kolanowych, ręce pod czołem, wznoszenie ugiętych nóg w górę).

Koślawość kolan u dzieci

Koślawość kolan u dzieci występuje dość często, zwłaszcza przed ukończeniem 5. roku życia, gdy szybki wzrost powoduje przeciążenie kończyn dolnych, a aparat mięśniowo-więzadłowy nie jest jeszcze wystarczająco silny i sprawny. Wada może być także konsekwencją płaskostopia, w wyniku czego dziecko męczy się podczas chodzenia.

Koślawość kolan to zjawisko fizjologiczne u małych dzieci. Jeśli nie zanika po 5. roku życia, należy skonsultować się z lekarzem. Czynnikiem wywołującym rozwój schorzenia coraz częściej bywa nadwaga, osłabiająca aparat mięśniowo-więzadłowy. Wskazane są wówczas specjalne ćwiczenia na koślawość kolan u dzieci, najlepiej wykonywane pod okiem specjalisty. Zalecana jest też aktywność fizyczna, nieobciążająca stawów kolanowych: pływanie, jazda na rowerze czy gimnastyka na przyrządach. Dzieci z koślawością kolan powinny natomiast unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku.

U osób jeszcze rosnących można przeprowadzić zabieg zwany hemiepifizjodezą, czyli częściowe zablokowanie chrząstki wzrostowej w okolicy kolana. Metoda ta z czasem powoduje korekcję osi kończyny.

Zobacz film: Jak wybierać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Koślawość kolan u dzieci – buty i wkładki

U dzieci z koślawością kolan wskazane jest noszenie obuwia z tzw. obcasem Thomasa, który podwyższa część podeszwy i zmienia sposób obciążania stref wzrostowych kończyny dolnej, zapewniając jej odpowiednią stabilizację. Dostępne są również specjalne wkładki ortopedyczne, które mogą pomóc dziecku w uporaniu się z koślawością kolan.

Zobacz film: Prawidłowe postawy - jak dbać o kręgosłup. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
9
Polecamy
Szpotawość kolan u dzieci i dorosłych.
Przyczyny i ćwiczenia korekcyjne
Szpotawość kolan u dzieci i dorosłych. Przyczyny i ćwiczenia korekcyjne TVN zdrowie
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka?
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka? Dzień Dobry TVN
Płaskostopie u dziecka.
Jak je rozpoznać?
Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Czym jest test Thomasa i kiedy się go przeprowadza?
Czym jest test Thomasa i kiedy się go przeprowadza? TVN zdrowie
Komentarze (3)
D
moja córka dostała wkladki supinujace piete.
Czytaj całość
aga
a jakie to były wkładki?
Czytaj całość
Katalinka
Mój synek ma problem z koślawymi kolankami i jeździmy z nim na rehabilitację na Migdałową w Wawie. Duży plus za odpowiednie podejście do maluchów i szybko widoczne efekty ćwiczeń. Dodatkowo ma specjalne wkładki do bucików, które miał dobierane przez fizjoterapeutę.
Czytaj całość
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii