Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kości nadgarstka – anatomia, ból, objawy złamania i pęknięcia
menu
Polub nas na Facebooku

Kości nadgarstka – anatomia, ból, objawy złamania i pęknięcia

Nadgarstek kobiecy na tle laptopa

Fot: interstid / fotolia.com

Złamanie kości nadgarstka uniemożliwia ręce wykonywanie wielu podstawowych czynności i obciążanie kończyny górnej. Nawet niewielkie zaniedbane uszkodzenie może być przyczyną niesprawności i przewlekłych dolegliwości uniemożliwiających pracę oraz normalne życie.

Anatomia nadgarstka przekłada się na wielkie możliwości tego złożonego stawu. Dostosowując się w procesie ewolucji do potrzeb człowieka, nadgarstek osiągnął taki stopień skomplikowania, że jego skuteczne leczenie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Nadgarstek – anatomia

Nadgarstek to grupa kostek połączonych między sobą niewielkimi stawami i licznymi więzadłami. Stanowi on element pośredniczący pomiędzy kością promieniową a kośćmi śródręcza. Jest to również miejsce przebiegu wielu naczyń krwionośnych i nerwów, które gwarantują prawidłową pracę ręki.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

W skład nadgarstka wchodzą dwa szeregi niedużych kości, których kształt znajduje odbicie w przypisanych im przez anatomów nazwach. Szereg bliższy (od strony przedramienia) składa się z kości: łódkowatej, księżycowatej, trójgraniastej i grochowatej. W skład szeregu dalszego (znajdującego się bliżej ręki) wchodzą kości: czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Ich skomplikowane kształty pozwalają na uzyskanie dużego zakresu ruchów w nadgarstku. Oczywiście ich praca nie byłaby właściwa, gdyby nie złożona budowa licznych stawów, torebki stawowej, otaczających ją więzadeł i mięśni.

Ból i złamania w okolicy nadgarstka

Ból nadgarstka pojawia się samoistnie albo jako reakcja na uraz. Spontaniczne dolegliwości mogą być wywoływane przez zmiany reumatyczne, zwyrodnieniowe albo spowodowane chwilowym lub ciągłym przeciążeniem.

Bolesność powiązana z urazem może być wynikiem prozaicznego stłuczenia, ale często jest dowodem złamania kości, skręcenia albo zwichnięcia.

Obrażenia okolicy nadgarstka powstają najczęściej w związku z upadkiem i odruchową reakcją obronną organizmu, polegającą na wysunięciu rąk w kierunku ziemi lub zbliżającej się przeszkody. Głównym miejscem złamań jest sąsiadujący z nadgarstkiem odcinek kości promieniowej. Bezwładność ciała powoduje, że siły działające na kończynę górną przy takim zdarzeniu są duże. Zwiększają się jeszcze, jeśli ciało znajduje się w ruchu (np. podczas uprawiania sportu albo spadania z wysokości).

Na rozległość obrażeń ma wpływ stan uwapnienia kości. Osteoporoza, występująca u osób starszych, a w szczególności u kobiet w wieku pomenopauzalnym, zwiększa prawdopodobieństwo złamań wieloodłamowych, połączonych ze zmiażdżeniem lub rozpadem fragmentów kostnych. Może również powodować częstsze uszkodzenia kostek nadgarstka.

Złamania kości śródręcza, pojawiające się w okolicy nadgarstka, mają zwykle inny mechanizm powstawania. Związane są najczęściej z tępym urazem ręki (przygniecenie lub uderzenie ciężkim przedmiotem) albo z uszkodzeniem powstałym w czasie zadawania ciosu pięścią („złamania bokserskie”).

Każdemu złamaniu, zwichnięciu lub poważniejszemu skręceniu towarzyszy znaczna bolesność i ograniczenie ruchomości, nasilający się obrzęk, zaczerwienienie i miejscowe podwyższenie temperatury. Może być widoczna wyraźna deformacja stawu lub jego okolicy. Często dochodzi do powstawania wylewów podskórnych.

W przypadku uszkodzeń małych kości nadgarstka objawy są zwykle nieco mniej nasilone, dominować może bolesność i znaczne ograniczenie ruchomości. Wynika to z faktu, że kostki te albo podlegają pęknięciu, albo (przy dużej, osiowo działającej sile) są częściowo lub w całości miażdżone.

Pierwsza pomoc w urazach nadgarstka

Pierwsza pomoc przy urazie nadgarstka powinna obejmować dwie zasadnicze czynności.

Pierwszą z nich jest unieruchomienie kończyny – najlepiej za pomocą temblaka. Nie może to być sznurek, pasek albo inny podobny wąski przedmiot. Jeżeli nie ma do dyspozycji chusty trójkątnej (która często znajduje się w zestawach pierwszej pomocy), to należy skorzystać z chustek, szalików, apaszek, poszewek i innych podobnych przedmiotów. W miarę możliwości całe przedramię i ręka powinny być ułożone na temblaku poziomo w jednej linii (ręka nie może zwisać). Kąt w stawie łokciowym, pomiędzy ramieniem a przedramieniem, powinien być zbliżony do 90°.

Drugą czynnością powinno być schłodzenie miejsca urazu lodem albo zamrożonym przedmiotem. Pozwala to na ograniczenie bólu, spowalnia rozwijanie się obrzęku i obkurcza naczynia krwionośne, co może zmniejszyć rozmiar tworzącego się krwiaka.

W przypadku złamania z przemieszczeniem może dojść do dodatkowych powikłań spowodowanych przez odłamy kostne. Mogą one przerwać lub ucisnąć duże naczynia krwionośne, uszkodzić nerwy lub przebić skórę. Na powstałą ranę należy wtedy założyć opatrunek, a jeśli ręka jest zimna i blada – w trybie natychmiastowym dostarczyć chorego do lekarza.

Złamanie kości nadgarstka z przemieszczeniem

Złamanie kości nadgarstka połączone z przemieszczeniem wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy i czas, w jakim chory znajdzie się u lekarza, mają wtedy zasadnicze znaczenie, ponieważ nastawienie złamania, w sytuacji kiedy doszło do powstania bardzo dużego obrzęku albo krwiaka, jest utrudnione.

W niektórych przypadkach wystarczy nastawienie odłamów w znieczuleniu miejscowym, ale w części złamań niezbędne jest przeprowadzenie dużego zabiegu chirurgicznego z zespoleniem fragmentów kostnych.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
24
Polecamy
Choroby nadgarstka – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
Choroby nadgarstka – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie TVN zdrowie
Nadgarstek – budowa stawu, urazy i schorzenia, leczenie i rehabilitacja
Nadgarstek – budowa stawu, urazy i schorzenia, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty