Polub nas na Facebooku
Czytasz: Korzeń lukrecji – właściwości, składniki aktywne, przeciwwskazania do stosowania.
menu
Polub nas na Facebooku

Korzeń lukrecji – właściwości, składniki aktywne, przeciwwskazania do stosowania.

Lukrecja

Fot: fotograv / gettyimages.com

Korzeń lukrecji zawiera glicyryzynę. Substancja ta jest 50 razy słodsza od dobrze znanego białego cukru. Miejscem, gdzie lukrecja występuje naturalnie, są kraje śródziemnomorskie, jednak jest uprawiana przez zielarzy w krajach arabskich, w Azji i w Europie. 

Głównym i najbardziej znanym zastosowaniem lukrecji jest słodzenie. Ekstrakt z lukrecji jest wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle cukierniczym, jednak ma o wiele więcej funkcji, o których warto wiedzieć. Korzeń lub codziennie pita herbata z lukrecji mają zbawienny wpływ na zdrowie. Istnieje jednak również sporo przeciwwskazań do stosowania lukrecji – nie powinny spożywać jej kobiety w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia.

Ekstrakt z lukrecji – składniki odżywcze

Lukrecja ze względu na zdrowy skład jest używana od wieków do leczenia różnego rodzaju chorób. W korzeniu lukrecji oraz w ekstrakcie z niego znajduje się mnóstwo potrzebnych organizmowi związków. Należą do nich:

 • glicyryzyna – najważniejszy składnik o słodkim, nieco palącym smaku;
 • saponiny;
 • fitosterydy;
 • asparagina;
 • kumaryna;
 • flawonoidy;
 • związki lipidowe;
 • cholina;
 • betaina;
 • sole mineralne.

Z korzenia lukrecji wytwarza się ekstrakt z lukrecji szeroko stosowany w ziołolecznictwie i kosmetyce, a także herbaty. Lukrecję używa się do słodzenia cukierków, można wykonać syrop z lukrecji. Produkuje się również lukrecję DGL, czyli deglicyryzowaną – dzięki temu traci silnie słodki smak i nadal zachowuje większość cennych składników odżywczych.

Jakie właściwości ma korzeń lukrecji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła, które powiększają biust! Kozieradka, kminek, lukrecja, koper, anyż Źródło: Klinika urody

Korzeń lukrecji – właściwości lecznicze

 1. Działanie antywirusowe, antybakteryjne, oczyszczające – herbata z lukrecji jest niezwykle przydatna w czasie przeziębienia i grypy. Kwas glicyryzmowy ma działanie stymulujące interferon, który jest naturalnym związkiem przeciwwirusowym. Interferon wiąże się na powierzchni komórek, przez co stymuluje syntezę białek wewnątrz nich, a te blokują DNA wirusa atakującego organizm. Skutkiem tego procesu jest również stymulacja makrofagów, które wspierają odpowiedź immunologiczną organizmu. Lukrecja jest przydatna przy opryszczce, w czasie ospy wietrznej i w innych chorobach wirusowych. Korzeń lukrecji działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Przyjmowanie suplementów z lukrecją pozwala na zwiększenie produkcji zdrowego śluzu w oskrzelach i płucach. Dzięki temu śluz zmieniony chorobowo lepiej się rozcieńcza i szybciej odrywa. Idąc za tym, lukrecja ma również działanie wykrztuśne i leczące suchy kaszel. Ekstrakt korzenia z lukrecji pomaga odbudowywać błony śluzowe, więc jest pomocny przy zapaleniu gardła, katarze, chorych migdałkach czy przy stanach zapalnych dziąseł.
 2. Działanie estrogenne – korzeń lukrecji jest pomocny w metabolizmie estrogenów. Dzięki działaniu ekstraktu z lukrecji dochodzi do łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ponieważ jest on spowodowany głównie przez zbyt wysokie stężenie estrogenów w porównaniu do progesteronu. Wyciąg z lukrecji również hamuje rozkład progesteronu. Na 2 tygodnie przed miesiączką dobrze jest zacząć spożywać napar z lukrecji lub tabletki z lukrecji.
 3. Walka z problemami trawiennymi – lukrecja działa łagodząco na problemy z trawieniem. Dzieje się tak dzięki wyżej opisanemu dobremu działaniu na odbudowę błon śluzowych. Kwas glicyryzmowy zawiera substancje przeciwzapalne, które łagodzą wszelkie uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Nalewka z lukrecji jest więc dobrym pomysłem, gdy dokucza niestrawność. Korzeń lukrecji będzie odpowiedni również w chorobie wrzodowej żołądka. Zapobiega powstawaniu wrzodów w jelitach w żołądku ze względu na działanie hamujące rozwój bakterii Helicobacter pylori. Herbata z lukrecji będzie stymulowała komórki odpornościowej oraz zwiększy żywotność komórek jelitowych, co pomoże zapobiec nawrotom wrzodów.

Korzeń lukrecji – przeciwwskazania

Stosowanie lukrecji niestety nie zawsze jest bezpieczne ze względu na jej działanie stymulujące hormony i podnoszące ciśnienie. Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym nie powinny pić naparu z lukrecji ani spożywać żadnych innych suplementów, które ją zawierają. Jeszcze bardziej mogą one podnieść ciśnienie krwi, aż zbliży się do niebezpiecznego poziomu. Korzeń lukrecji ma właściwości wpływające na hormony płciowe. Nie powinno się go stosować w czasie ciąży lub zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Również należy unikać ekstraktu z korzenia lukrecji, gdy przyjmuje się digoksynę – substancję zwiększającą siłę skurczu serca. Trzeba także pamiętać, że działanie lukrecji to również zatrzymanie wody w organizmie, dlatego nie należy spożywać jej przewlekle.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
5
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Lukrecja - właściwości i działanie.
Korzeń lukrecji w ciąży
Lukrecja - właściwości i działanie. Korzeń lukrecji w ciąży Dzień Dobry TVN
Liść i kwiat lipy – właściwości lecznicze i zastosowanie
Liść i kwiat lipy – właściwości lecznicze i zastosowanie TVN zdrowie
Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania
Piperyna – właściwości, skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne oraz przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego