Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej - ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy

Getty Images

Niepewna sytuacja społeczna, polityczna i gospodarcza wpływa negatywnie na każdego. U niektórych jednak wzbudza też agresję. Gdzie szukać pomocy w czasie pandemii? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do eksperta - psycholożki, Agaty Czai - Michaud.

Redakcja zdrowie.tvn.pl: Dlaczego przymusowa kwarantanna sprawiła, że zgłoszeń dotyczących przemocy jest więcej?

Agata Czaja-Michaud: Izolacja, strach przed potencjalnym zakażeniem, brak poczucia kontroli, pogorszenie sytuacji materialnej czy stłoczenie wszystkich domowników na jednej powierzchni przez 24 h na dobę wywołuje burzę emocji, którą trudno jest rozładować w sytuacji kwarantanny, gdzie zostaliśmy odcięci od większości praw i swobód obywatelskich. Przemoc karmi się milczeniem i najmocniej rozkwita w czterech ścianach.

Sprawcy przemocy właśnie teraz czują się najbardziej bezkarni, ponieważ wiedzą, że policja ma aktualnie dużo innej pracy, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz - nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje. Jest to teraz nabrzmiały problem we wszystkich krajach objętych pandemią. Sekretarz Generalny ONZ, w związku z „przerażającym, globalnym wzrostem przemocy domowej” wezwał rządy do natychmiastowej pomocy kobietom - ofiarom przemocy. Przykładowo we Francji wprowadzono możliwość zgłoszenia sytuacji przemocy u farmaceuty w aptece. W Polsce nie stworzono nowych rozwiązań czy procedur chroniących ofiary przemocy, a telefony zaufania dla osób dotkniętych nią, zarówno dorosłych jak i dzieci, pękają w szwach. Warto bowiem wiedzieć, że statystyki wzrosły dwukrotnie.

RD: Gdzie zatem polskie kobiety mogą szukać pomocy?

ACM: Pomocy trzeba koniecznie szukać na zewnątrz. W warunkach pandemii osoba dotknięta przemocą nie znajdzie teraz jej stacjonarnie - indywidualnej czy w formie grupy wsparcia w placówce pomocowej. Obecnie należy korzystać z pomocy psychologicznej online lub telefonicznej. Mam aktualnie klientkę - osobę doznającą przemocy domowej, która pod pretekstem wychodzi z mieszkania, aby usiąść w samochodzie, bo tam tylko może swobodnie porozmawiać i uczestniczyć w terapii. Pamiętajmy, że istnieją też telefony zaufania, gdzie dyżurują psycholodzy i prawnicy specjalizujący się w pomaganiu osobom dotkniętym przemocą domową.

Zobacz film: Przemoc domowa - jak się z niej wyrwać?

Źródło: Dzień Dobry TVN

RZ: A jak chronić dzieci? Czy najmłodsi też mają możliwość zgłosić się po pomoc?

ACM: Dziecko dotknięte przemocą domową samo sobie nie poradzi, koniecznie musi mieć sojusznika i wsparcie w osobie dorosłej. Warto, aby zadzwoniło do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111). Obecnie działa on do 2:00 w nocy. Jednak nie każde dziecko będzie miało możliwość, by wykonać telefon. Dlatego apeluję do wszystkich świadków przemocy – na przykład sąsiadów, którzy podejrzewają, że obok za ścianą może dochodzić do aktów przemocy. Jeśli słyszysz wrzaski, wyzwiska, płacz - nie bądź obojętny, bo przemoc karmi się milczeniem! Każdy świadek przemocy może anonimowo zadzwonić na infolinię Niebieskiej Linii nr 0800120002, gdzie przeszkolony konsultant pomoże w tej konkretnej sytuacji.

RZ: Myśli Pani, że oprawcą może się stać osoba, która nigdy wcześniej nie miała takich skłonności? Czy to winna izolacji, że czasem wychodzi z nas to, co najgorsze?

ACM: Izolacja, niepewność co do sytuacji społecznej, zawodowej, strach przed zakażeniem u siebie czy bliskich osób czy spiętrzenie obowiązków mogą działać jako stresory prowadzące do wybuchów złości czy kłótni i konfliktów w wielu rodzinach. Izolacja sprzyja sytuacjom konfliktowym, stresowym, a to wznieca agresję u osób, które wcześniej miały już skłonności do stosowania przemocy. Do tego zjawisko przemocy domowej występuje teraz też u osób, które potrafiły to wcześniej jakoś kontrolować czy ukrywać.

Różne organizacje pozarządowe alarmują, że w czasie pandemii zjawisko przemocy domowej rośnie bardzo szybko. Jeśli więc jesteś jej świadkiem lub tez ofiarą, nie wahaj się i zgłoś przypadek na policję lub skorzystaj ze specjalnych telefonów zaufania.

  • Całodobowy ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia 800-12-00-02
  • Codziennie między godz. 12.00 a 18.00 można też skorzystać z pomocy pod numerem Niebieskiej Linii 22-668-70-00.
  • Można także skorzystać z pomocy, wysyłając e-mail na adres: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
7
Polecamy
Przemoc domowa w czasach koronawirusa.
Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie TVN zdrowie
Twój parasol - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej
Twój parasol - aplikacja, która chroni ofiary przemocy domowej TVN zdrowie
Przemoc domowa.
Historie krzywdzonych latami kobiet, które same wymierzyły sprawiedliwość
Przemoc domowa. Historie krzywdzonych latami kobiet, które same wymierzyły sprawiedliwość Dzień Dobry TVN
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oblegany w czasie koronawirusa.
"Najmłodsi dużo mówią o kłótniach z rodzicami"
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oblegany w czasie koronawirusa. "Najmłodsi dużo mówią o kłótniach z rodzicami" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia