Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji. Co się zmieniło?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji. Co się zmieniło?

kwarantanna

damircudic GettyImages

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta to najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie 2 września.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia dotyczące między innymi zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Oba weszły w życie 2 września.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia

Regulacje zakładają między innymi skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni w przypadku osób z deficytami odporności, adekwatnie do stanu zdrowia.

Czytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Teleporada w siódmym dniu izolacji

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "siódmego dnia wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informacją o konieczności skorzystania z teleporady, czyli konsultacji lekarskiej"

- Jeżeli lekarz podczas tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, zwalniani z izolacji jesteśmy na dziesiąty dzień w przypadku pacjenta bezobjawowego, na trzynasty dzień, najczęściej, w przypadku pacjenta objawowego, ale oczywiście może to być szesnasty czy dziewiętnasty dzień, biorąc pod uwagę te trzy dni od ustania objawów

- wyjaśniał Andrusiewicz.

Kwarantanna obowiązkowa przez 10 dni

- Kwarantanna jest obligatoryjna dziesięć dni. W dziesiątym dniu automatycznie jesteśmy z tej kwarantanny zwalniani. W izolacji, jeśli lekarz zaleci podczas teleporady, że powinniśmy zostać w izolacji domowej dłużej, w tej izolacji musimy pozostać - przekazał rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz pytany o ewentualne wątpliwości lekarzy, co do stanu zdrowia pacjenta podczas teleporady, stwierdził, że "teleporada ma to do siebie, że konsultujemy stan zdrowia pacjenta".

- Pamiętajmy, że podczas wizyty w przychodni pacjent również, chociażby biorąc lek przeciwgorączkowy, może zataić pewne objawy. To nie jest tak, że przy przeziębieniach, przy zakażeniach grypowych nie da się zataić nawet podczas wizyty osobistej u lekarza tych objawów

- mówił rzecznik resortu.

Zobacz, co powiedział rzecznik rządu o nowych zasadach kwarantanny i izolacji.

Źródło: X-news

Dodał, że "w interesie nas wszystkich jest to, żeby objawów nie zatajać".

- To, co dzisiaj widzimy, to raczej idziemy w drugą stronę. Większość osób jest uczulona i raczej znajduje u siebie te objawy niż raczej chce się tych objawów pozbyć i zakłamać rzeczywistość. Nie widzimy tu poważnego ryzyka, by pacjenci masowo okłamywali swoich lekarzy - dodał.

Zdaniem rzecznika większym ryzykiem jest skumulowanie wszystkich pacjentów z zakażeniami grypowymi, paragrypowymi i COVID-owymi w jednym miejscu w jednym czasie. Wówczas, jak powiedział Andrusiewicz, możliwość rozwoju epidemii i skoku zakażeń jest dużo większa.

Wizyta pielęgniarska w izolatoriach 

Przepisy rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia stanowią też, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zalecone przez lekarza leki.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

Źródło: TVN 24

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
9
Polecamy
Bezobjawowy pacjent z COVID-19 może być zwolniony z izolacji po 10 dniach - nowy projekt MZ
Bezobjawowy pacjent z COVID-19 może być zwolniony z izolacji po 10 dniach - nowy projekt MZ TVN zdrowie
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19?
GIS odpowiada
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19? GIS odpowiada Dzień Dobry TVN
Teleporada lekarska zamiast testu zakończy kwarantannę
Teleporada lekarska zamiast testu zakończy kwarantannę Dzień Dobry TVN
Podejrzewasz u siebie zakażenie  koronawirusem?
Sprawdź, co robić krok po kroku
Podejrzewasz u siebie zakażenie  koronawirusem? Sprawdź, co robić krok po kroku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna