Polub nas na Facebooku
Czytasz: Małe dzieci zarażają koronawirusem skuteczniej niż dorośli? Zaskakujące wyniki nowych badań!
menu
Polub nas na Facebooku

Małe dzieci zarażają koronawirusem skuteczniej niż dorośli? Zaskakujące wyniki nowych badań!

Larissa Veronesi/getty images

Małe dzieci nie tylko same mogą się zarazić wirusem SARS-CoV-2, ale też mogą zarażać nim inne osoby - wynika z najnowszych badań. Okazuje się, że w gardle i w nosie maluchów do 5 roku życia znajduje się od 10 do nawet 100 razy więcej cząstek koronawirusa niż w przypadku starszych dzieci i dorosłych!

Do niedawna sądzono, że dzieci w niewielkim stopniu przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics przeczą tym twierdzeniom.

Koronawirus. Małe dzieci zarażają szybciej?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Kiedy zainfekowane maluchy kaszlą, kichaja lub nawet tylko mówią, może dochodzić do transmisji wirusa na osoby znajdujące się w pobliżu. W świetle najnowszych ustaleń wydaje się to wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę, jak duże stężenie patogenu znajduje się w drogach oddechowych najmłodszych dzieci. 

To, czy maluchy rzeczywiście mogą zarażać się od siebie nawzajem, a także czy kontakt z nimi jest zagrożeniem dla innych, np. dla dziadków, cały czas jest przedmiotem ustaleń naukowców. Stanowiska na ten temat zmieniały się, w miarę jak przybywało nowych badań.

Kiedy na początku marca wybuchła pandemia koronawirusa, przyznawano, że dzieci są nosicielami nowego patogenu. Mówiono, że choć najmłodsi mogą przechodzić infekcję zupełnie bezobjawowo lub bardzo delikatnie, to przenoszą wirusa. Po dwóch miesiącach teoria ta została obalona. Wówczas tłumaczono, że układ immunologiczny dziecka jest nieco inaczej zbudowany. By zarazić kolejną osobę, wirus musi się namnożyć w organizmie. U dzieci, jak twierdzono, nie namnaża się on w tak dużym stopniu jak u dorosłych.

Zobacz film: Tajemnicza choroba atakuje dzieci. W dobie pandemii Covid-19 to duży problem

Źródło: x-news

Koronawirus u dzieci

Dzieci mogą się zarażać SARS-CoV-2 równie łatwo jak osoby starsze, ale wirus nie jest dla nich tak niebezpieczny jak dla dorosłych, a już na pewno nie jest dla nich tak groźny jak dla seniorów. Zwykle u dzieci występują tylko łagodne objawy zakażenia koronawirusem. 

We wcześniejszych raportach nie znaleziono mocnych dowodów na istotną rolę dzieci w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.  Zamknięcie szkół i przedszkoli na początku pandemii również uniemożliwiło prowadzenie szeroko zakrojonych obserwacji, czy dzieci są źródłem przenoszenia się wirusa w społeczeństwie. W tej chwili pojawia się coraz więcej doniesień na ten temat.

Kto jest nosicielem wirusa SARS-CoV-2

Na łamach czasopisma medycznego JAMA Pediatrics opublikowano badanie, które wykazało, że dzieci do 5 roku życia mają znacznie wyższy poziom patogenu Sars-Cov-2 w nosogardzieli, czyli górnych drogach oddechowych, w porównaniu ze starszymi dziećmi i dorosłymi. Autorzy badania wskazali więc, że małe dzieci są nie tylko nosicielami wirusa, ale też w dużym stopniu mogą napędzać jego transmisję. Wyniki testów sprzeczne są z obecnym poglądem, w myśl którego najmłodsi w niewielkim stopniu przyczyniają się do przenoszenia wirusa.

Naukowcy przeprowadzili testy (między 23 marca a 27 kwietnia br.) wymazów z nosa 145 pacjentów z Chicago. Pacjenci ci odznaczali się  łagodną lub umiarkowaną postacią choroby w ciągu jednego tygodnia od wystąpienia objawów.

Pacjentów podzielono na trzy grupy:

  • 46 dzieci w wieku poniżej 5 lat,
  • 51 dzieci w wieku od 5 do 17 lat,
  • 48 dorosłych w wieku od 18 do 65 lat.

Jaki był wynik tej obserwacji?

Zespół kierowany przez Taylora Healda-Sargenta ze szpitala dziecięcego Ann i Roberta H. Lurie zauważyli że:

w górnych drogach oddechowych małych dzieci znajduje się od 10 do 100 razy większa ilość koronawirusa SARS-CoV-2 niż u osób starszych.

Dlatego zdaniem autorów tych badań, dzieci mogą w dużym stopniu przyczyniać się do transmisję SARS-CoV-2 i rozwoju pandemii.

Jeśli obserwacje te potwierdzą również inne badania, może się okazać, że niezbędne będzie wprowadzenie nowych zaleceń, m.in. dotyczących funkcjonowania żłobków i przedszkoli w czasie pandemii.

źródło: jamanetwork.com

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci.
Co powinno zaniepokoić?
Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci. Co powinno zaniepokoić? TVN zdrowie
Jak dzieci przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2?
Jak dzieci przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2? TVN zdrowie
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Ekspert:
dzieci na ogół nie zakażają dorosłych koronawirusem
Ekspert: dzieci na ogół nie zakażają dorosłych koronawirusem Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty