Polub nas na Facebooku
Czytasz: Korekta uszu – przebieg, powikłania, przeciwwskazania i rekonwalescencja
menu
Polub nas na Facebooku

Korekta uszu – przebieg, powikłania, przeciwwskazania i rekonwalescencja

uszy

Fot. Traimak_Ivan / Getty Images

Korekta uszu w nomenklaturze medycznej nazywana jest otoplastyką. Zabieg można przeprowadzić już u dzieci po ukończeniu 7 lat, kiedy ucho jest w pełni rozwinięte. Otoplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Po raz pierwszy kosmetyczną korekcję odstających uszu przeprowadzono w 1881 roku.

Odstające uszy to dość często występujący defekt kosmetyczny, będący źródłem licznych kompleksów. Rozwiązaniem jest korekta uszu. Według danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej zabieg ten jest jednym z najczęstszych z zakresu chirurgii plastycznej. Otoplastykę wykonuje się po całkowitym wykształceniu małżowiny usznej. Na jej pozytywne efekty nie trzeba długo czekać. Zazwyczaj są widoczne po 3 miesiącach od zabiegu.

Na czym polega chirurgiczna korekcja uszu?

Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta uszu, polega na modelowaniu i zmianie wyglądu małżowiny usznej w celu zmniejszeniu stopnia jej odstawania. Ceny tej procedury wahają się od 2000 do 6000 zł. Korekcję odstających małżowin usznych wykonują wykwalifikowani specjaliści z dziedziny chirurgii plastycznej. Zabieg przeprowadza się przeważnie w trybie ambulatoryjnym i trwa on 1,5–3 godziny.

Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy przeprowadzić rutynowe badania przedoperacyjne. W większości przypadków wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Wyjątek stanowić mogą mali pacjenci, w przypadku których stosuje się krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Wówczas konieczny jest jednodniowy pobyt w placówce. Następnie przeprowadza się nacięcie i odwarstwienie skóry oraz modelowanie chrząstki. Część metod do utrwalenia nowego położenia chrząstki używa niewchłanialnych szwów Mustarde. Dodatkowo w celu zamknięcia rany operacyjnej stosuje się szwy na skórze. Następnie na ucho nakłada się opatrunek, a na głowę przytrzymującą go opaskę, która zabezpiecza też ucho przed urazem.

Opaska po korekcie uszu może być typowo medyczna, zapinana na rzepy. Zastosowanie ma też delikatna opaska sportowa. Należy ją nosić przez cały czas do momentu zdjęcia szwów, a później zakłada się ją przez 2–3 tygodnie na noc.

Korekta uszu – rekonwalescencja

Po chirurgicznej korekcie uszu ma miejsce dość uciążliwy okres rekonwalescencji. Zabieg wiąże się z silnym bólem pooperacyjnym, który łagodzi się za pomocą środków przeciwbólowych. Wskazana jest codzienna zmiana opatrunku. Przez kilka dni po operacji małżowina uszna jest opuchnięta, zasiniona i wrażliwa na dotyk. Ból i obrzęk zmniejszają zimne okłady na ranę. Przez pierwsze dni należy powstrzymać się od zamoczenia opatrunku. Po około 3 dniach możliwe jest umycie głowy. Zazwyczaj po upływie 7 dni po zabiegu przeprowadza się badanie kontrolne, a po 10–14 dniach następuje zdjęcie szwów.

Efekty po zabiegu korekty uszu

Efekty korekty odstających uszu widoczne są już po 3 miesiącach od zabiegu. Na całkowity rezultat należy zaczekać do momentu ukończenia przebudowy chrząstki. Zmiana wyglądu ucha wpływa pozytywnie na samoocenę, podnosi pewność siebie i niweluje kompleksy. Jest to szczególnie ważne, gdyż osoby z odstającymi małżowinami usznymi mają większą skłonność do depresji i problemów społeczno-komunikacyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że linia szwów przebiega w zagłębieniu u nasady ucha, na granicy z głową, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest niemalże niewidoczna.

Powikłania po korekcie uszu

Po korekcie uszu istnieje pewne ryzyko powikłań. Na szczęście otoplastyka uważana jest za bezpieczny zabieg, a skutki uboczne występują niezmiernie rzadko. Jednym z nich jest drętwienie i zaburzenie czucia operowanej okolicy. Rozwinąć się może stan zapalny, zakrzep lub obrzęk, a niekiedy pojawiają się przebarwienia skóry. Wśród powikłań ogólnych wyróżnia się także asymetrię i słabe gojenie się rany, zwłaszcza u osób, które na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie zrezygnowały z palenia papierosów. Ucho należy też do miejsc, w których może powstać bliznowiec, czyli keloid. Jest to przerośnięta blizna, która jest twarda i guzowata. Przyczyny powstawania bliznowców są nie do końca jasne. Znanych jest kilka metod ich leczenia, a najpopularniejszą jest ostrzykiwanie steroidami i laseroterapia.

Po zabiegu korekcji odstających uszu występuje też prawdopodobieństwo powstania krwiaków w miejscu dokonywania cięcia, czyli w tylnej części ucha. Zazwyczaj dochodzi do ich samoczynnego wchłonięcia się, a w pozostałych sytuacjach konieczne jest ich usunięcie. Następuje rewizja rany pooperacyjnej, ewakuacja nagromadzonej krwi i ponowne zszycie skóry. Może dojść do zainfekowania chrząstki małżowiny usznej. Wówczas przeprowadzana jest antybiotykoterapia, a w przypadku jej nieskuteczności ostatecznym rozwiązaniem jest ingerencja chirurgiczna. Możliwymi komplikacjami są też odczyny alergiczne, martwica chrząstki, a nawet nawrót odstawania uszu. Chrząstka małżowiny usznej posiada pamięć, a jedyną metodą jej pozbawienia jest całkowite przecięcie chrząstki. Niestety wiąże się to z nienaturalnym wyglądem ucha.

Przeciwwskazania do zabiegu korekty uszu

Zabieg korekty uszu, mimo że powszechnie wykonywany, posiada pewne przeciwwskazania. Nie powinny mu się poddać osoby chore na cukrzycę lub miażdżycę oraz zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, a także te, u których stwierdzono niedokrwistość, infekcje i stany zapalne ucha. Zabieg wykonywany jest po całkowitym wykształceniu się małżowiny usznej, czyli nie wcześniej niż po ukończeniu 7 roku życia.

Co ciekawe ucho jest także bardzo wrażliwym i unerwionym miejscem. Można poprawić swoje samopoczucie poprzez jego masaż. Jak to zrobić?

Zobacz film: Masaż ucha jako rodzaj refleksologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Pfenninger J.L., Flower G.C., Kaszuba A., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław, Elselvier Urban&Partner, 2012.

2. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, PZWL, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Polecamy
Operacja plastyczna uszu – na czym polega, ile kosztuje i jakie są jej efekty?
Operacja plastyczna uszu – na czym polega, ile kosztuje i jakie są jej efekty? TVN zdrowie
Makijaż permanentny brwi metodą piórkową - jak wygląda zabieg?
Wady i zalety
Makijaż permanentny brwi metodą piórkową - jak wygląda zabieg? Wady i zalety Dzień Dobry TVN
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Operacja plastyczna nosa – w jakim celu jest wykonywana i na czym polega?
Operacja plastyczna nosa – w jakim celu jest wykonywana i na czym polega? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Mama
mój syn ma odstające uszy, pewnie czeka nas zabieg - wygląda to kiepsko, nie chcę, żeby się z niego dzieci śmiały, a dzieci potrafią być niestety okrutne.
Czytaj całość
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego