Polub nas na Facebooku
Czytasz: Konturowanie twarzy krok po kroku – zasady, akcesoria, metody
menu
Polub nas na Facebooku

Konturowanie twarzy krok po kroku – zasady, akcesoria, metody

konturowanie twarzy

Fot. Paper Boat Creative / Getty Images

Konturowanie twarzy to sposób na podkreślenie atutów i ukrycie mankamentów urody za pomocą makijażu. Umiejętne operowanie kilkoma kosmetykami pozwala stworzyć naturalny efekt wyszczuplenia, odmłodzenia czy poprawy symetrii rysów. Przy odrobinie wprawy taki makijaż można wykonać w kilka minut.

Konturowanie twarzy to stosunkowo nowy trend w dziedzinie makijażu. Pozwala odejść od efektu maski, jaki często uzyskują kobiety, starając się zatuszować niedoskonałości cery. Poprzez odpowiednie modelowanie zachowuje się naturalną głębię i wyrazistość rysów, jednocześnie tworząc wrażenie pożądanego, owalnego konturu twarzy. Odpowiednim makijażem można także nadać skórze ładny, naturalny koloryt, rozświetlić ją, ukryć drobne zmarszczki lub podwójny podbródek, wyszczuplić optycznie nos czy uwydatnić kości policzkowe.

Jak konturować twarz? Podstawowe zasady

Nim przystąpi się do konturowania twarzy, należy określić jej kształt i mankamenty, które będą podlegać modelowaniu. Wybierając najodpowiedniejszy dla siebie sposób konturowania makijażem, trzeba kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • rozjaśnianie określonych partii twarzy uwypukla je, „wyciąga” na pierwszy plan,
  • ciemne kolory powodują wrażenie głębi i optycznie zmniejszają zaznaczone obszary,
  • linie pionowe i ukośne optycznie wydłużają, a poziome – poszerzają,
  • jasną karnację naturalnie rozświetlą kremowe lub perłowe kolory, a przyciemnią chłodne brązy wpadające w szarość, do karnacji ciemnej zaś odpowiednie będą odcienie złota lub miedzi,
  • paleta barw nie powinna odbiegać znacząco od naturalnego kolorytu cery.

Kosmetyki do konturowania twarzy

W drogeriach dostępne są rozmaite produkty do konturowania twarzy. Ich dobór zależy od potrzeb i umiejętności osoby, która będzie robić makijaż. Konturowanie można wykonać na sucho – z wykorzystaniem produktów sypkich lub w kamieniu – i na mokro – z użyciem kosmetyków o płynnej lub kremowej konsystencji. Pierwsza metoda nadaje się do dziennego, dyskretnego makijażu, aczkolwiek zapewnia nieco mniej trwały efekt niż konturowanie twarzy na mokro. Wykonanie tego ostatniego zajmuje nieco więcej czasu i wymaga większej wprawy. To jednak doskonały sposób na spektakularny i wytrzymały makijaż wieczorowy.

Do zastosowania obu metod niezbędny jest podkład dopasowany do odcienia cery. Konturowanie twarzy na sucho wykonuje się z użyciem bronzera i rozświetlacza. Można nabyć każdy z tych kosmetyków osobno lub wybrać w drogerii specjalną paletę do konturowania twarzy, łączącą wszystkie produkty. Drugi sposób modelowania wymaga zaopatrzenia się w korektory w płynie, kremie, kredce lub sztyfcie – jeden o ton, dwa jaśniejszy od podkładu, a drugi ciemniejszy od dwa, trzy tony (można zastąpić go kremowym bronzerem). Do wykończenia makijażu potrzebne są transparentny puder i róż.

Jak samemu wykonać podkład z naturalnych składników? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody

Czym konturować twarz? Oferta akcesoriów jest szeroka, a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Warto nabyć specjalny pędzel do konturowania twarzy – z włosiem ściętym pod kątem, niezbyt zbitym, by nie aplikować za dużej ilości kosmetyku. Do wykończenia potrzeby jest pędzel większy, kulisty, z miękkim włosiem. W związku z modą na modelowanie ogromną popularność zyskała specjalna stożkowata gąbka – beauty blender. To wygodne narzędzie do makijażu na mokro, ale i ten można w całości wykonać pędzlami.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Na oczyszczoną twarz nakłada się cienką warstwę podkładu. Jego niewielką ilość należy rozetrzeć także na szyi (oraz uszach, jeśli będą widoczne), by makijaż wyglądał naturalnie. W przypadku konturowania na sucho kolejnym krokiem jest przyprószenie twarzy (głównie tzw. strefy T) transparentnym pudrem. Przy modelowaniu na mokro czynność tę wykonuje się na końcu, celem utrwalenia makijażu. Najlepiej skorzystać przy tym z kulistego pędzla.

Używając pędzla ze ściętym włosiem (w przypadku kosmetyków mokrych można posłużyć się palcami), aplikuje się kosmetyk rozświetlający w miejsca, które chce się uwypuklić. Zwykle jest to centralna część twarzy – środek czoła, nosa i brody, okolice pod oczami, kości policzkowe, łuk Kupidyna (nad ustami). Następnie grubym pędzlem lub beauty blenderem delikatnie rozciera się kosmetyki tak, by zatarły się granice pomiędzy nimi a podkładem. Czynność tę wykonuje się kolistymi, szybkimi ruchami.

W takim sam sposób nakłada się produkty brązujące. Te muszą trafić na partie twarzy, które należy optycznie wyszczuplić. Najczęstsze problemy to zbyt wysokie czoło, wydatny nos lub żuchwa, słabo zarysowane kości policzkowe.

Konturowanie twarzy okrągłej wymaga jej wydłużenia i wyszczuplenia, więc produkty do makijażu nakłada się w miarę możliwości wzdłuż linii pionowych. Bronzer należy zaaplikować poniżej kości policzkowych, od uszu po żuchwę, najczęściej także na szczyt skroni (przy linii włosów).

Konturowanie twarzy kwadratowej lub prostokątnej wiąże się głównie z łagodzeniem jej obrysu. Zaczynając niemal od uszu, bronzer nakłada się na boki żuchwy. W ten sam sposób owal wyznacza się na czole, przy linii włosów. Korzystny efekt można uzyskać także skośnymi kreskami pod kośćmi policzkowymi – od 2/3 wysokości ucha w stronę kącików warg.

Konturowanie twarzy trójkątnej to ukrywanie dysproporcji pomiędzy szerokim czołem a szpiczastą brodą. Bronzer rozprowadza się w tym celu na bokach czoła, skroniach, brodzie. Kreski podkreślające kości policzkowe powinny być możliwie poziome.

Aby wyszczuplić optycznie nos, bronzer nakłada się na jego boki i koniuszek. Jeśli nos jest smukły, nie należy wykonywać tej czynności, by nie wyglądał nienaturalnie.

Bronzer rozciera się tak samo jak rozświetlacz. Wykończeniem konturowania jest nałożenie na środkową część policzków (powyżej linii narysowanej bronzerem) niewielkiej ilości różu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
3
Polecamy
Cieniowanie twarzy krok po kroku.
Instruktaż, kosmetyki, makijaż
Cieniowanie twarzy krok po kroku. Instruktaż, kosmetyki, makijaż Dzień Dobry TVN
Wykonturuj twarz jak Kim Kardashian!
Poradnik Marty Gąski krok po kroku
Wykonturuj twarz jak Kim Kardashian! Poradnik Marty Gąski krok po kroku Dzień Dobry TVN
Kosmetyki mineralne do makijażu:
puder mineralny w kamieniu i sypki - jak nakładać?
Kosmetyki mineralne do makijażu: puder mineralny w kamieniu i sypki - jak nakładać? TVN zdrowie
Puder transparentny – do czego służy, jaki wybrać i jak go używać?
Puder transparentny – do czego służy, jaki wybrać i jak go używać? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Zachwycona
fajny artykuł! ja zawsze zazdroszczę tym wszystkim, którzy potrafią się tak pięnie wymalować, prawdziwe cuda robią! a drag quee? to artyści, serio. trzeba umieć, potrafić i mieć czas!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty