Polub nas na Facebooku
Czytasz: Komórka jajowa: gdzie powstaje i ile może przeżyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Komórka jajowa: gdzie powstaje i ile może przeżyć?

komórka jajowa

Fot. fruttipics / Getty Images

Komórka jajowa żyje średnio 24 godziny, czyli zdecydowanie krócej niż plemnik. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, po około 7–10 dniach dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Komórka jajowa jest żeńską gametą powstającą w jajnikach kobiecego układu płciowego. Jest to bardzo duża komórka osiągająca rozmiar nawet 200 mikronów. Komórka jajowa jest nieodłącznym elementem procesu zapłodnienia. Moment uwolnienia komórki jajowej z jajników określa się mianem owulacji, przypadającej na 13–15 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Po uwolnieniu komórka jajowa może przeżyć do 24 godzin.

Komórka jajowa – co to jest?

Komórka jajowa jest żeńską gametą zawierającą materiał genetyczny. Raz na cykl, podczas tzw. owulacji, zostaje uwolniona. Wówczas istnieje możliwość połączenia się ze sobą gamet – żeńskiej i męskiej, czyli może dojść do zapłodnienia. Zależne jest to jednak od wielu czynników. Nie w każdym cyklu miesięcznym zostaje uwolniona komórka jajowa, sporadycznie zdarzają się bowiem cykle bezowulacyjne. Czas przeżycia komórki jajowej jest zdecydowanie krótszy niż plemników w drogach rodnych kobiety. Jednak na czas, jaki przeżyje komórka jajowa, a także przez jaki kobieta będzie zdolna do zapłodnienia, zależy od jej zdrowia i trybu życia.

Komórka jajowa człowieka – budowa

Komórka jajowa otoczona jest przez komórki wieńca promienistego, które wytwarzają macierz cytoplazmatyczną zawierającą m.in. glikozaminoglikany (np. kwas hialuronowy). Od wewnątrz od wieńca promienistego rozciągnięta jest osłonka przejrzysta odgrywająca bardzo istotną rolę w procesie zapłodnienia. Zawiera bowiem receptory dla plemników, reguluje ich aktywność i zapobiega zjawisku polispermii, czyli przeniknięciu większej ilości plemników do wnętrza.

Jak działa kobiety układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Już przed 20. tygodniem życia płodowego w jajnikach zaczynają dojrzewać komórki jajowe. Ten proces polega na opłaszczaniu komórek płciowych komórkami ziarnistymi. Gonady zarodkowe mogą mieć nawet kilkadziesiąt milionów komórek płciowych. Później, w wieku dojrzewania, połowa z nich ginie, a pozostają jedynie te, które są okryte szczelnie komórkami ziarnistymi. W opłaszczonych komórkach jajowych następuje pierwszy podział komórkowy. Całkowicie dojrzały pęcherzyk jajnikowy nosi nazwę pęcherzyka Graafa. W połowie cyklu miesiączkowego ten pęcherzyk pęka, dochodzi do owulacji, dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona do jamy otrzewnej. Następnie jest wyłapana przez strzępki jajowodu i rozpoczyna wędrówkę do jamy macicy.

Długość życia komórki jajowej

Komórka jajowa powstaje już w życiu płodowym. Wraz z biegiem czasu, z każdym kolejnym cyklem miesiączkowym, ilość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia maleje. Podczas całego życia dochodzi do uwolnienia około 500 komórek jajowych. U mężczyzny plemniki są produkowane na bieżąco.

Dojrzała komórka jajowa trafia do jajowodów. Z kilku milionów plemników do oocytu dociera tylko kilka tysięcy. I to właśnie żeńska gameta ma decydujący wpływ na to, który plemnik do niej wniknie. Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny od owulacji. Jednak czas, w którym może dojść do zapłodnienia, ciągnie się już od 5 dni przed owulacją. Wynika to z tego, że w drogach rodnych kobiety plemnik może przeżyć nawet 5–7 dni, jeśli ma ku temu sprzyjające warunki.

Jak wygląda banie płodności? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zapłodniona komórka jajowa

Jeśli dojdzie do połączenia gamet, zapłodniona komórka jajowa wędruje do jamy macicy, gdzie dochodzi do jej zagnieżdżenia. Komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy po około 7–10 dniach od zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, pusta komórka jajowa zostaje wydalona.

To, ile żyje komórka jajowa, zależy od trybu życia kobiety. Stres, używki, zmęczenie, nieprawidłowe odżywianie zmniejszają szanse zapłodnienia i prawidłowego dojrzewania komórek jajowych. Za niepowodzenia w zajściu w ciążę odpowiada nie tylko jakość nasienia mężczyzny.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
6
Polecamy
Jak dochodzi do zapłodnienia?
Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu
Jak dochodzi do zapłodnienia? Przyjrzyjmy się procesowi zapłodnienia dzień po dniu i temu, co się dzieje po zapłodnieniu Dzień Dobry TVN
Zapłodnienie – jak, kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia?
Objawy
Zapłodnienie – jak, kiedy i gdzie dochodzi do zapłodnienia? Objawy TVN zdrowie
Ile trwa proces zapłodnienia u człowieka i jak wyglądają jego etapy?
Ile trwa proces zapłodnienia u człowieka i jak wyglądają jego etapy? Dzień Dobry TVN
Spermatogeneza a oogeneza - na czym polegają i co różni te procesy?
Spermatogeneza a oogeneza - na czym polegają i co różni te procesy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia