Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kolorowe soczewki kontaktowe – do korekty wyglądu i wad wzroku
menu
Polub nas na Facebooku

Kolorowe soczewki kontaktowe – do korekty wyglądu i wad wzroku

Kobieta, która zakłada soczewkę kontaktową

Fot: RyanKing999 / gettyimages.com

Soczewki kontaktowe długo dzieliły się na dwie grupy: korekcyjne – kompensujące wady wzroku i kolorowe – zmieniające kolor oczu albo nadające im inny, nietypowy wygląd. Od pewnego czasu kolorowe soczewki, np. toryczne lub progresywne, mogą jednocześnie zmieniać barwę tęczówki i poprawiać widzenie.

Soczewki kontaktowe stały się już jedną z klasycznych metod leczenia wad wzroku. Pozwalają na pozbycie się nie zawsze dobrze tolerowanych przez pacjenta okularów, na uprawianie sportów wyczynowych oraz aktywnego wypoczynku. Nowe modele, dzięki zabarwieniu, pozwalają też na zmianę koloru oczu.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Kolorowe soczewki kontaktowe pojawiły się w momencie, gdy lecznicze (korygujące wady wzroku) odmiany były już dobrze zadomowione na rynku. Dzięki odpowiednio rozmieszczonej substancji barwiącej pozwalają one na zmianę koloru oczu (bez upośledzenia widzenia barwnego) albo na nadanie tęczówce nietypowego wyglądu (np. czarne zabarwienie z gwiazdkami). Szybko stały się narzędziem pracy dla aktorów oraz ulubionym gadżetem młodzieży i osób chcących zaimponować innym swoim niecodziennym stylem.

Stosowanie takich soczewek oczywiście wymaga wcześniejszej wizyty u okulisty lub optometrysty zajmującego się kontaktologią, czyli dyscypliną okulistyki poświęconą soczewkom kontaktowym.

Osoba chcąca nosić kolorowe szkła kontaktowe musi być przebadana pod kątem przeciwwskazań do noszenia soczewek. Należy jej też dobrać produkt o odpowiednim rozmiarze. Kolejnym etapem jest nauczenie się, w jaki sposób soczewkę zakładać i zdejmować.

Zobacz film: Czy można spać w soczewkach? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kolorowe soczewki korekcyjne

Początkowo osoby, które miały wady wzroku, nie mogły korzystać z kolorowych szkieł kontaktowych, gdyż te nie zapewniały korekty wady (miały wartość optyczną 0 dioptrii). Jedyną opcją pozostawało założenie kolorowej soczewki na rogówkę oka i… okularów, które kompensowały brak ostrości wzroku.

Po pewnym czasie producenci wdrożyli do produkcji kolorowe szkła korekcyjne, które mogły nosić osoby z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Mają one odpowiednio ujemną i dodatnią moc optyczną o różnych wartościach. Pozwoliło to części pacjentów okulistycznych na wykorzystanie dodatkowego efektu estetycznego soczewek korekcyjnych. Nie mogły użytkować ich jednak osoby z astygmatyzmem albo prezbiopią (starczowzrocznością).

Jak można korygować wady wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak można korygować wady wzroku? Źródło: Klinika urody.

Kolorowe soczewki cylindryczne i toryczne

Kolejnym etapem rozwoju kolorowych soczewek korekcyjnych było wyprodukowanie szkieł cylindrycznych i torycznych. Soczewka cylindryczna służy do korekty astygmatyzmu (niezborności), a toryczna – pozwala na kompensację wady złożonej – astygmatyzmu z krótko- lub nadwzrocznością. Ich przygotowanie stanowiło problem o tyle, że muszą być one nakładane na oko w odpowiednim położeniu i przez cały czas noszenia nie mogą się przekręcić. Spowodowałoby to gwałtowne pogorszenie widzenia. Postęp współczesnej techniki pozwolił jednak na stworzenie produktu, który ma wymagane cechy. Na obrzeżach soczewki umieszcza się specjalny znacznik, dzięki czemu pacjent wie, jak ją założyć.

Kolorowe soczewki progresywne

Kolorowe soczewki progresywne to propozycja dla osób po 40. roku życia, które potrzebują korekty optycznej ze względu na prezbiopię – schorzenie związane z wiekiem, uniemożliwiające wyraźne obserwowanie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. Przy takiej dolegliwości zakłada się zwykle okulary do czytania, a zdejmuje je podczas obserwacji obiektów znajdujących się w większej odległości. Soczewki progresywne (okularowe i kontaktowe) pozwalają na obserwowanie wszystkich przedmiotów bez zmiany szkieł. Kolorowe soczewki progresywne pozwalają nie tylko na normalne funkcjonowanie, ale i na zmianę wyglądu oczu.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6.

Kolorowe soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, roczne

Kolorowe soczewki kontaktowe są wytwarzane z różnych materiałów. Producenci nastawiają się obecnie przede wszystkim na to, by wyrób miał możliwie największą gazoprzepuszczalność i wysoką biokompatybilność. Pozwala to na swobodne przenikanie tlenu niezbędnego do funkcjonowania rogówki. Jednocześnie unika się niekorzystnych objawów wywołanych drażnieniem oka przez soczewkę albo wręcz powstawania reakcji alergicznych. Soczewki dzieli się na jednorazowe i wielokrotnego użytku. Te jednorazowe nosi się bez przerwy, nawet w nocy i podczas snu, a po zdjęciu wyrzuca. Są relatywnie tanie, by częsta wymiana nie obciążała nadmiernie budżetu. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które:

  • stosują soczewki kontaktowe tylko czasami, zamiennie z okularami,
  • zakładają je tylko na specjalne okazje,
  • noszą je w trakcie uprawiania sportu.

Soczewki wielokrotnego użytku nosi się najczęściej w ciągu dnia, na noc zdejmuje i przechowuje w specjalnym konserwującym i czyszczącym płynie. Mogą one służyć nawet rok. Okres noszenia konkretnych soczewek zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak:

  • odpowiedni dobór typu soczewki (niektóre osoby reagują mocno na soczewki jednego producenta, podczas kiedy inne nie powodują u nich dyskomfortu),
  • indywidualna wrażliwość rogówki na nałożoną na nią soczewkę,
  • środowisko, w którym przebywa nosząca je osoba – suche, zapylone, pełne dymu
  • papierosowego powietrze skraca okres używania,
  • nadmierne stosowanie kosmetyków (kremów, pudrów, tuszu do rzęs),
  • właściwa pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku.

Zobacz film: Czy każdy może nosić soczewki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Polecamy
Soczewki progresywne – kto może je stosować, wady i zalety szkieł progresywnych
Soczewki progresywne – kto może je stosować, wady i zalety szkieł progresywnych TVN zdrowie
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania TVN zdrowie
Soczewki czy okulary - co jest bezpieczniejsze dla oka?
Soczewki czy okulary - co jest bezpieczniejsze dla oka? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać najlepszy tusz do rzęs?
Jak wybrać najlepszy tusz do rzęs? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty