Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?
menu
Polub nas na Facebooku

Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?

NAN

Fot: gmstockstudio / fotolia.com

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu cienkiego, a zarazem giętkiego instrumentu zakończonego kamerką do odbytu pacjenta w celu obejrzenia układu pokarmowego, w tym całego jelita grubego. Badając śluzówkę, można wykryć bakterie odpowiedzialne za tworzenie się polipów i zgrubień.

Kolonoskopia pozwala wykryć raka jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn (na pierwszym miejscu jest rak płuc, a na drugim rak prostaty) oraz drugim u kobiet (na pierwszym miejscu jest rak piersi).

Kolonoskopia - wskazania do badania

Kolonoskopię można podzielić na kolonoskopię diagnostyczną, którą przeprowadza się w celu zlokalizowania chorób przewodu pokarmowego, oraz na kolonoskopię terapeutyczną, w trakcie której usuwane są polipy i guzki. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii diagnostycznej jest badanie profilaktyczne dotyczące raka jelita grubego. Badanie należy również zrobić u pacjentów, u których występują krwawienia z odbytu. Do innych wskazań należy również obecność krwi w kale chorego, silne bóle w dolnych partiach brzucha o niewiadomym pochodzeniu, niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza oraz problemy z wypróżnianiem (zaparcia lub krwiste biegunki). Poza tym, kolonoskopię wykonuje się u osób, które mają stany zapalne jelit (np. wrzody na żołądku).

Kolonoskopię terapeutyczną nazywaną również leczniczą przeprowadza się u pacjentów, którzy mają polipy w ścianach jelita grubego bądź zwężenia, które mogą doprowadzić do rozwijania się chorób lub być pierwotnym miejscem przemian nowotworowych.

Warto również wspomnieć o kolonoskopii profilaktycznej, umożliwiającej sprawdzanie stanu chorego, u którego jest podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W przypadku tych schorzeń zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu, dlatego ważne jest przeprowadzenie kolonoskopii regularnie (w zależności od przebiegu choroby).

Kolonoskopia - przygotowania

Przygotowania są niezwykle istotne w przypadku kolonoskopii. Przed planowanym zabiegiem należy poinformować lekarza o chorobach związanych z sercem: nadciśnieniu tętniczym lub chorobie niedokrwiennej serca. Ponadto warto powiedzieć doktorowi o takich dolegliwościach jak:

  • jaskra;
  • cukrzyca (pacjenci są zapisywani na godziny poranne);
  • uczulenie na leki;
  • ciąża;
  • skaza krwotoczna;
  • miesiączka, która wystąpiła w dniu badania;
  • choroba psychiczna.

W zależności od przepisanego przez lekarza leku, pacjent może się różnie przygotowywać do badania. Najczęściej chorym podawany jest preparat Fortrans. Może to być również CitraFleet, Eziclen lub Moviprep. W przypadku Fortransu jeśli badanie kolonskopowe jest rano, picie roztworu należy rozpocząć w godzinach popołudniowych (14.00 - 15.00). Rozpuszczony w jednym litrze wody preparat trzeba pić co 15 minut. Łącznie pacjent wypija 4 litry płynu. Jeśli pojawią się nudności, dwa litry można wypić wcześnie rano w dniu badania. Do preparatu można dodać cytrynę lub schłodzić go w lodówce. Od rozpoczęcia kuracji do kolonoskopii nie wolno nic jeść. Dozwolone jest wyłącznie picie niegazowanych napojów (wody lub herbaty). Jeśli badanie jest po popołudniu, picie Fortransu można rozpocząć w godzinach popołudniowych (16.00 - 17.00), wypijając dwa litry płynu co 15 minut, a kolejne dwa litry dokończyć rano.

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6

Kolonoskopia - dieta

W przypadku kolonoskopii należy zachować ścisłą dietę, dzięki której pacjent przygotuje się do badania. Trzy dni przed planowanym badaniem nie można jeść ziarnistego pieczywa oraz owoców pestkowych (np. winogron). W dniu poprzedzającym kolonoskopię warto zjeść lekkostrawne śniadanie, w którym może się pojawić kromka chleba z masłem, jajko na twardo oraz wędlina. Między godziną 13.00 a 15.00 można zjeść obiad w postaci zupy - kremu lub przecedzonego bulionu. Natomiast od godziny 15. niewskazane jest spożywanie jakichkolwiek posiłków, które mogą utrudnić badanie. Dobrym rozwiązaniem na łaknienie jest picie dużej ilości wody, herbaty, klarownego soku, a także ssanie landrynek. W dniu badania nie wolno nic jeść. Można jedynie pić wodę do dwóch godzin przed kolonskopią. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, wodę można pić jedynie do sześciu godzin przed badaniem.

Zobacz także: Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem

Kolonoskopia - przebieg badania

Kolonoskopię zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu odzieży ochronnej, pacjent kładzie się na leżance w pozycji embrionalnej. Na początku lekarz ogląda odbyt, może również użyć palców do przeprowadzenia badania per rectum. Kolejnym krokiem jest wydmuchiwanie powietrza z odbytu, które umożliwia obejrzenie ścian jelita grubego. Endoskop wprowadzany jest stopniowo do końca jelita. W trakcie kolonskopii z ciała pacjenta mogą wydobywać się płyny oraz gazy, jednak jest to naturalny odruch, którego nie trzeba się wstydzić. Badanie trwa od 15 do 45 minut.

Kolonoskopia - po badaniu

Po kolonoskopii możliwe jest odczuwanie wzdęć i skurczy, które mijają po oddaniu wiatrów. Można również normalnie jeść oraz wrócić do aktywności fizycznej. W przypadku osób, którzy mieli znieczulenie miejscowe lub ogólne, nie wolno prowadzić samochodu przez 12 godzin. Pacjent może opuścić szpital po 2 godzinach od przeprowadzenia badania kolonoskopowego.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
102
5
Polecamy
Rektoskopia:
przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania
Rektoskopia: przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania TVN zdrowie
Co jeść przed kolonoskopią?
Zasady prawidłowego przygotowania do badania
Co jeść przed kolonoskopią? Zasady prawidłowego przygotowania do badania Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Badanie endoskopowe (endoskopia) - co to jest i na czym polega?
Badanie endoskopowe (endoskopia) - co to jest i na czym polega? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?