Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?
menu
Polub nas na Facebooku

Kolonoskopia - jakie są wskazania do wykonania badania?

NAN

Fot: gmstockstudio / fotolia.com

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu cienkiego, a zarazem giętkiego instrumentu zakończonego kamerką do odbytu pacjenta w celu obejrzenia układu pokarmowego, w tym całego jelita grubego. Badając śluzówkę, można wykryć bakterie odpowiedzialne za tworzenie się polipów i zgrubień.

Kolonoskopia pozwala wykryć raka jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn (na pierwszym miejscu jest rak płuc, a na drugim rak prostaty) oraz drugim u kobiet (na pierwszym miejscu jest rak piersi).

Kolonoskopia - wskazania do badania

Kolonoskopię można podzielić na kolonoskopię diagnostyczną, którą przeprowadza się w celu zlokalizowania chorób przewodu pokarmowego, oraz na kolonoskopię terapeutyczną, w trakcie której usuwane są polipy i guzki. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii diagnostycznej jest badanie profilaktyczne dotyczące raka jelita grubego. Badanie należy również zrobić u pacjentów, u których występują krwawienia z odbytu. Do innych wskazań należy również obecność krwi w kale chorego, silne bóle w dolnych partiach brzucha o niewiadomym pochodzeniu, niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza oraz problemy z wypróżnianiem (zaparcia lub krwiste biegunki). Poza tym, kolonoskopię wykonuje się u osób, które mają stany zapalne jelit (np. wrzody na żołądku).

Kolonoskopię terapeutyczną nazywaną również leczniczą przeprowadza się u pacjentów, którzy mają polipy w ścianach jelita grubego bądź zwężenia, które mogą doprowadzić do rozwijania się chorób lub być pierwotnym miejscem przemian nowotworowych.

Warto również wspomnieć o kolonoskopii profilaktycznej, umożliwiającej sprawdzanie stanu chorego, u którego jest podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W przypadku tych schorzeń zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu, dlatego ważne jest przeprowadzenie kolonoskopii regularnie (w zależności od przebiegu choroby).

Kolonoskopia - przygotowania

Przygotowania są niezwykle istotne w przypadku kolonoskopii. Przed planowanym zabiegiem należy poinformować lekarza o chorobach związanych z sercem: nadciśnieniu tętniczym lub chorobie niedokrwiennej serca. Ponadto warto powiedzieć doktorowi o takich dolegliwościach jak:

  • jaskra;
  • cukrzyca (pacjenci są zapisywani na godziny poranne);
  • uczulenie na leki;
  • ciąża;
  • skaza krwotoczna;
  • miesiączka, która wystąpiła w dniu badania;
  • choroba psychiczna.

W zależności od przepisanego przez lekarza leku, pacjent może się różnie przygotowywać do badania. Najczęściej chorym podawany jest preparat Fortrans. Może to być również CitraFleet, Eziclen lub Moviprep. W przypadku Fortransu jeśli badanie kolonskopowe jest rano, picie roztworu należy rozpocząć w godzinach popołudniowych (14.00 - 15.00). Rozpuszczony w jednym litrze wody preparat trzeba pić co 15 minut. Łącznie pacjent wypija 4 litry płynu. Jeśli pojawią się nudności, dwa litry można wypić wcześnie rano w dniu badania. Do preparatu można dodać cytrynę lub schłodzić go w lodówce. Od rozpoczęcia kuracji do kolonoskopii nie wolno nic jeść. Dozwolone jest wyłącznie picie niegazowanych napojów (wody lub herbaty). Jeśli badanie jest po popołudniu, picie Fortransu można rozpocząć w godzinach popołudniowych (16.00 - 17.00), wypijając dwa litry płynu co 15 minut, a kolejne dwa litry dokończyć rano.

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6

Kolonoskopia - dieta

W przypadku kolonoskopii należy zachować ścisłą dietę, dzięki której pacjent przygotuje się do badania. Trzy dni przed planowanym badaniem nie można jeść ziarnistego pieczywa oraz owoców pestkowych (np. winogron). W dniu poprzedzającym kolonoskopię warto zjeść lekkostrawne śniadanie, w którym może się pojawić kromka chleba z masłem, jajko na twardo oraz wędlina. Między godziną 13.00 a 15.00 można zjeść obiad w postaci zupy - kremu lub przecedzonego bulionu. Natomiast od godziny 15. niewskazane jest spożywanie jakichkolwiek posiłków, które mogą utrudnić badanie. Dobrym rozwiązaniem na łaknienie jest picie dużej ilości wody, herbaty, klarownego soku, a także ssanie landrynek. W dniu badania nie wolno nic jeść. Można jedynie pić wodę do dwóch godzin przed kolonskopią. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, wodę można pić jedynie do sześciu godzin przed badaniem.

Zobacz także: Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem

Kolonoskopia - przebieg badania

Kolonoskopię zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu odzieży ochronnej, pacjent kładzie się na leżance w pozycji embrionalnej. Na początku lekarz ogląda odbyt, może również użyć palców do przeprowadzenia badania per rectum. Kolejnym krokiem jest wydmuchiwanie powietrza z odbytu, które umożliwia obejrzenie ścian jelita grubego. Endoskop wprowadzany jest stopniowo do końca jelita. W trakcie kolonskopii z ciała pacjenta mogą wydobywać się płyny oraz gazy, jednak jest to naturalny odruch, którego nie trzeba się wstydzić. Badanie trwa od 15 do 45 minut.

Kolonoskopia - po badaniu

Po kolonoskopii możliwe jest odczuwanie wzdęć i skurczy, które mijają po oddaniu wiatrów. Można również normalnie jeść oraz wrócić do aktywności fizycznej. W przypadku osób, którzy mieli znieczulenie miejscowe lub ogólne, nie wolno prowadzić samochodu przez 12 godzin. Pacjent może opuścić szpital po 2 godzinach od przeprowadzenia badania kolonoskopowego.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
4
Polecamy
Sigmoidoskopia – wskazania, przebieg, wyniki badania
Sigmoidoskopia – wskazania, przebieg, wyniki badania TVN zdrowie
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania?
Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem TVN zdrowie
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
USG narządów rodnych.
Co wykrywa?
O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii