Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
menu
Polub nas na Facebooku

Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni

NAN

Fot.: la_vanda / stock.adobe.com

Zielona kolendra siewna jest rośliną, która przypomina pietruszkę. Jej smak jest jednak inny – intensywny i orientalny. Nie wszyscy należą do grona zwolenników tego zioła, jednak warto wykorzystywać je w codziennej diecie ze względu na właściwości zdrowotne.

Kolendrę można spożywać zarówno w postaci surowej, jak i suszonej. Właściwości zdrowotne wykazują liście i nasiona kolendry. Z liści wytwarza się na przykład przyprawę do dań, a nasiona kolendry wykorzystuje się między innymi do tworzenia mieszanek ziołowych. Można z nich także tłoczyć olejek, wykazujący podobne właściwości prozdrowotne, co liście.

Kolendra -przyprawa może wzbogacić smak wielu dań – zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Kolendra w postaci świeżej stanowi esencjonalny dodatek do potraw – można ozdabiać nią gotowe dania (np. zupy czy sosy), a także dodawać do past czy dipów. Ponadto kolendra wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne żołądka, zatrucia pokarmowe czy niestrawność. Oczyszcza organizm z toksyn, działa uspokajająco i obniża poziom cholesterolu. Warto poznać wszystkie właściwości zdrowotne kolendry siewnej.

Dlaczego warto sięgnąć po kolendrę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kolendra - kiedy warto po nią sięgnąć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolendra – właściwości

Kolendra jest bogata w witaminy i składniki odżywcze. Zalicza się do nich między innymi witaminy A, B, C i K oraz minerały, takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, a także kwas foliowy, beta-karoten i niacynę. Tak bogaty skład sprawia, że właściwości kolendry są następujące:

  • Łagodzenie objawów niestrawności i wzdęć – kolendra (zarówno jej liście, jak i pozyskiwany z nasion olejek) działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i zwiększa wydzielanie gazów. Wpływa na poprawę perystaltyki jelit. Jest polecana do łagodzenia objawów takich jak bóle brzucha czy wzdęcia.
  • Przyspieszenie procesów trawiennych – kolendra działa żółciopędnie i ułatwia przepływ soku trzustkowego do dwunastnicy.
  • Łagodzenie objawów zatrucia pokarmowego – dzięki zawartym w kolendrze składnikom, działa ona bakteriobójczo i pomaga usunąć z organizmu szkodliwe patogeny.
  • Oczyszczanie organizmu z toksyn – kolendra pomaga usunąć z organizmu szkodliwe metale ciężkie, głównie rtęć. Spożywanie dań z kolendrą powoduje skuteczniejsze wydalanie toksyn wraz z moczem.
  • Działanie uspokajające – takie działanie wykazuje głównie olejek z kolendry. Dzięki temu, że zawiera on linalol, można stosować go pomocniczo w leczeniu nerwicy.
  • Zapobiega zawałom serca – dzięki zawartości błonnika i przeciwutleniaczy, kolendra wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Równocześnie zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL. Wszystko to wpływa na poprawę stanu zdrowia serca i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
  • Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne – zarówno olejek z kolendry, jak i liście tego zioła (w połączeniu np. z olejem lnianym) może być lekarstwem na oparzenia, zmiany skórne, rany czy bolące stawy.
  • Działanie przeciwbakteryjne, odświeżające oddech – kolendra zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, które przyspieszają gojenie się ran (także w jamie ustnej). Takie działanie kolendra zawdzięcza między innymi substancji o nazwie citronellol, działającej antyseptycznie.

Przyprawy, które działają antynowotworowo. To nie tylko kolendra!

Zobacz film: Kolendra, kumin i kurkuma - przyprawy, które działają antynowotworowo. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolendra siewna – zastosowanie

Kolendra bardzo często wykorzystywana jest w kuchni śródziemnomorskiej, południowo-azjatyckiej, chińskiej i meksykańskiej. Może stanowić też ciekawy zamiennik pietruszki i urozmaicać dania z kuchni polskiej.

Świeże liście kolendry najlepiej dodawać do potraw pod koniec gotowania, ponieważ wysoka temperatura obniża walory smakowe tego zioła. Można też posypywać nią gotowe potrawy. Kolendra-przyprawa jest pozyskiwana zarówno z suszonych liści, jak i suszonych, a potem zmielonych nasion (owoców).

Kolendra pasuje doskonale dań rybnych czy warzywnych oraz do owoców morza. Wzbogaca smak zup oraz dań mięsnych (szczególnie z wołowiny i drobiu). Często występuje także w azjatyckich bulionach. Oto kilka charakterystycznych potraw z wykorzystaniem kolendry:

  • Chutney – jest to gęsty, esencjonalny sos, charakterystyczny dla kuchni indyjskiej. Przygotowuje się go zwykle z warzyw i owoców, z dodatkiem czosnku, cebuli, rodzynków, octu czy musztardy. Może byś wykorzystywany zarówno do potraw wegetariańskich, jak i mięsnych.
  • Pesto z kolendry – odpowiednik popularnego dodatku do dań przygotowywanego z bazylii, orzeszków piniowych, orzechów nerkowca lub migdałów, z dodatkiem oliwy i parmezanu (bądź innego twardego sera). Zamiast bazylii wykorzystuje się świeże liście kolendry.
  • Tajskie zupy – do przygotowania tajskich zup wykorzystuje się składniki, takie jak mleko kokosowe, trawa cytrynowa, sos sojowy, sos rybny, kurkuma, imbir czy sok z limonki. Można gotować je na bulionach warzywnych lub na główny składnik wybrać na przykład dynię, marchewkę i bataty. Kolendra stanowi doskonałe uzupełnienie pikantnych zup tajskich.
  • Dania curry – mimo iż curry kojarzy się głównie z aromatyczną przyprawą, jest to także sposób przyrządzania dań w kuchni azjatyckiej. Dania curry przypominają gulasz, a w ich skład wchodzą warzywa lub mięso, imbir, kurkuma, trawa cytrynowa, gałka muszkatołowa, kumin (kmin rzymski), kardamon, goździki, chilli, czarny pieprz i oczywiście kolendra.
  • Tacos – danie pochodzi z Meksyku i jego podstawą są kukurydziane tortille zwinięte w łódeczki oraz ich farsz – mieszkanka warzyw, przypraw i opcjonalnie mięsa. Jako farsz wykorzystuje się na przykład salsę meksykańską, awokado lub inne warzywa z dodatkiem kolendry.
  • Guacamole – jest to meksykański dodatek do dań, wykorzystywany na przykład jako sos czy dip. Jego podstawą jest zmielone lub rozdrobnione awokado, a dodatkami – limonka, sól, cebula i kolendra.
  • Pad Thai – do przygotowania tego dania, oprócz kolendry, wykorzystuje się także smażony makaron ryżowy, tofu czy krewetki. Do Pad Thai dodaje się także sos rybny i sos ostrygowy, sok z limonki, kiełki fasoli mung i orzeszki.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
5
Polecamy
Kolendra – najlepszy sposób na detoksykację organizmu
Kolendra – najlepszy sposób na detoksykację organizmu TVN zdrowie
Czubryca – czym jest i jak jej używać
Czubryca – czym jest i jak jej używać Dzień Dobry TVN
Czubryca:
bułgarska przyprawa.
Do czego można ją dodać?
Czubryca: bułgarska przyprawa. Do czego można ją dodać? TVN zdrowie
Czosnek niedźwiedzi – jak spożywać?
Zastosowanie w kuchni i właściwości
Czosnek niedźwiedzi – jak spożywać? Zastosowanie w kuchni i właściwości Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby