Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 

Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Piotr / fotolia.com

Kofeina w tabletkach stosowana jest najczęściej przez sportowców oraz przez osoby wykonujące pracę umysłową. Suplementy zawierające kofeiną przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości organizmu, zmniejszają uczucie zmęczenia i senność oraz poprawiają pamięć i koncentrację. 

Kofeina jest substancją pochodzenia roślinnego, która działa podbudzająco na układ nerwowy. Naturalnymi źródłami tego związku są ziarna kawy i kakaowca, owoce guarany oraz liście herbaty. Kofeina dostępna jest również w formie tabletek.

Kofeina w tabletach – jakie posiada właściwości?

Kofeina jest związkiem, dostarczanym organizmowi przez: kawę, kakao, herbatę oraz czekoladę. Dodawana jest do napojów energetycznych oraz typu coca-cola. Kofeina stosowana jest również w formie tabletek przeznaczonych do suplementacji diety m.in. przez sportowców. Substancja ta wykazuje działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Przyczynia się do redukcji senności i zmęczenia, przyspiesza akcję serca, pobudza czynności oddechowe, poprawia koncentrację, pamięć i uwagę, zwiększa ogólną sprawność umysłową i ruchową oraz refleks. Kofeina wykazuje również działanie przeciwbólowe, dlatego wykorzystywana jest w lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Tabletki kofeinowe bardzo często stosowane są przez zawodowych sportowców – kulturystów, kolarzy, biegaczy i triathlonistów. Ich działanie polega na zwiększeniu wydolności organizmu, zmniejszeniu uczucia zmęczenia oraz bolesności mięśni, która towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Tabletki z kofeiną wykorzystywane są przez sportowców również ze względu na swoje właściwości energetyzujące oraz wspomaganie zdolności wysiłkowych organizmu i polepszenie wytrzymałości. Stosowanie odżywek i suplementów z kofeiną pozwala na dłuższe trenowanie bez uczucia znużenia i zmęczenia, co przekłada się na szybszy wzrost formy oraz lepszą regenerację organizmu. Dzięki swoim właściwościom kofeina w tabletkach przyczynia się do polepszenia wyników osiąganych przez sportowców.

Kofeina w tabletkach na odchudzanie

Kofeina działa pobudzająco na procesy przemiany materii oraz stymuluje tkankę tłuszczową skutkując jej szybszym spalaniem. Substancja ta wspomaga również zwalczanie cellulitu. Odchudzające właściwości kofeiny wykorzystywane są w produkcji preparatów termogenicznych określanych mianem „spalaczy tłuszczu”. Tabletki z kofeiną przeznaczone do suplementacji diety pozwalają na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a tym samym na rozwój beztłuszczowej masy ciała. Kofeina jest związkiem poddawanym licznym badaniom naukowych. Jedne z nich udowodniły, że kofeina w tabletkach i kapsułkach wykazuje silniejsze właściwości pobudzające metabolizm niż kofeina zawarta w kawie czy herbacie.

Kofeina w tabletkach – zalety jej stosowania dla kulturystów

Kulturystyka jest dyscypliną sportową polegającą na ukształtowaniu mocno umięśnionej sylwetki i maksymalnym zredukowania podskórnej tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych z obciążeniem. Stosowanie kofeiny w tabletkach przez kulturystów przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest pobudzanie układu nerwowego, a jednocześnie zwiększanie motywacji do podejmowania systematycznych treningów. Przyjmowanie tabletek kofeinowych przyczynia się do lepszej efektywności ćwiczeń fizycznych. Istotną zaletą kofeiny z punktu widzenia kulturystów jest zwiększanie poziomu testosteronu – męskiego hormonu umożliwiającego rozbudowanie masy mięśniowej z zachowaniem niewielkiego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie.

Tabletki z kofeiną dla poprawy zdolności poznawczych

Tabletki z kofeiną przeznaczone są również dla osób wykonujących pracę umysłową. Suplementy diety zawierające kofeinę przyczyniają się do polepszenia zdolności poznawczych, do których zalicza się: pamięć, koncentrację, uwagę oraz umiejętność logicznego myślenia. Wykazują właściwości zmniejszające uczucie senności i znużenia oraz zwiększają odporność psychiczną redukując negatywny wpływ stresu na organizm. Tego rodzaju preparaty często przedstawiane są w reklamach telewizyjnych, zwłaszcza w okresie studenckich sesji egzaminacyjnych.

Skutki uboczne stosowania tabletek z kofeiną

Kofeina jest substancją mogącą wywoływać uzależnienie. Nadużywanie tabletek z kofeiną czy jej nadmierne przyjmowanie w postaci kawy może prowadzić do tego, że organizm będzie domagał się ciągłego ich przyjmowania w coraz większych ilościach. Do skutków ubocznych nadmiernego i długotrwałego stosowania tabletek z kofeiną zalicza się: przewlekłe zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, odczuwanie lęku i niepokoju oraz bóle i zawroty głowy. Kofeinę, podobnie jak inne używki o wysokim potencjale uzależniającym można przedawkować. Za bezpieczną, dobową dawkę kofeiny uznaje się wartość poniżej 300 miligramów. Objawami wskazującymi na przedawkowanie kofeiny są:

  • nadmierne pobudzenie,
  • trudności w koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • nudności i wymioty,
  • bezsenność,
  • odwodnienie organizmu,
  • spadek formy,
  • narastające zmęczenie.

Zobacz film: Jaką kawę powinniśmy pić? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?