Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kofeina – jak wpływa na organizm? Przedawkowanie i uzależnienie od kofeiny 
menu
Polub nas na Facebooku

Kofeina – jak wpływa na organizm? Przedawkowanie i uzależnienie od kofeiny 

NAN

Fot: graja / fotolia.com

Kofeina występuje w kawie, kakao, herbacie oraz w czekoladzie. Jej spożycie przyczynia się do zwiększenia ogólnej sprawności umysłowej. Nadmierne przyjmowanie kofeiny może doprowadzić do uzależnienia, które objawia się apatią, uczuciem lęku oraz przewlekłym zmęczeniem. 

Kofeina jest naturalną substancją o działaniu pobudzającym, która znajduje się m.in. w ziarnach kawy. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, przyczyniając się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, senności oraz do poprawy koncentracji.

Kofeina – gdzie się znajduje?

Kofeina jest substancją wchodzącą w skład wielu roślin. Jej źródłem są m.in. ziarna kawy, które zawierają około 1-2,8% kofeiny. Związek ten występuje również w ziarnach kakaowca, liściach herbaty, owocach guarany oraz orzechach cola. Średnia zawartość kofeiny w filiżance kawy palonej o pojemności 150 mililitrów wynosi około 85 miligramów, natomiast kawy rozpuszczalnej – 60 miligramów. Substancja ta dodawana jest do napojów energetyzujących oraz typu coca-cola. Kofeina obecna jest również w czekoladzie (w ilości około 25 – 35 miligramów w tabliczce).

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Jak działa kofeina?

Kofeina jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie substancji, które aktywnie oddziałują na mózg człowieka. Działanie kofeiny polega na bezpośrednim wpływie na ośrodkowy układ nerwowy. Substancja ta przyczynia się do zwiększonej produkcji energii w komórkach organizmu, polepszenia zdolności poznawczych, takich jak: pamięć, koncentracja, uwaga oraz ułatwia formułowanie myśli. Kofeina redukuje zmęczenie oraz senność, rozszerza naczynia mózgowe, przyspiesza procesy przemiany materii oraz nasila wydzielanie soku żołądkowego usprawniając procesy trawienne. Posiada również lekkie działanie przeczyszczające. Kofeina przyspiesza czynność serca oraz oddech. Wykazuje właściwości moczopędne, wspomagając oczyszczanie organizmu z toksyn, zwiększa popęd seksualny, a także poprawia ogólny nastrój. Nieodpowiednio zbilansowana dieta połączona z wypijaniem dużych ilości płynów dostarczających kofeiny zwiększa ryzyko niedoborów wapnia, a także zmniejsza wykorzystanie przez organizm innych składników mineralnych (magnezu, cynku). Najwyższe stężenie kofeiny we krwi występuje po około 15 – 45 minutach od jej przyjęcia. Następnie jej poziom ulega stopniowemu obniżaniu się. Do całkowitego usunięcia kofeiny z organizmu dochodzi po upływie około 5-6 godzin.

Zobacz także: Kto nie powinien pić kawy?

Uzależnienie od kofeiny

Nadużywanie kofeiny w codziennej diecie może doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Do jego objawów zalicza się:

  • zaburzenia snu – bezsenność lub sen przerywany,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia nastroju – przygnębienie, drażliwość,
  • apatia,
  • uczucie lęku i niepokoju,
  • przewlekłe zmęczenie niezależne od wysiłku fizycznego ustępujące po przyjęciu dawki kofeiny.

U osób uzależnionych mogą wystąpić również: kołatanie serca, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz obniżenie apetytu. Organizm człowieka szybko przyzwyczaja się do przyjmowania określonych dawek kofeiny, dlatego uzależniony nieustannie zwiększa dobową ilość tej substancji w celu uzyskania pożądanych efektów. Objawami abstynencyjnymi, czyli wynikającymi z odstawienia kofeiny, są: bóle głowy, nadmierna senność, znużenie, zaburzenia koncentracji i uwagi, niemożność podjęcia żadnej efektywnej pracy, mdłości oraz spadek ogólnej sprawności fizycznej. Bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi poniżej 300 miligramów. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm wykazuje inną tolerancję kofeiny i może różnie zareagować na jej określone dawki. Przedawkowanie kofeiny stwierdzane jest przy przyjęciu powyżej 500 miligramów tego związku, natomiast do zatrucia dochodzi przy ilości powyżej 2000 miligramów. Symptomami wskazującymi na zatrucie kofeiną są: rozkojarzenie, silne pobudzenie, drgawki, zawroty głowy i nerwowość. Przypadki śmiertelnego zatrucia kofeiną należą do rzadkości. Najczęściej poprzedzane są zaburzeniami rytmu serca oraz napadami drgawkowymi.

Zobacz także: Nowe zalecenia dietetyków. Awans kawy i warzyw w piramidzie żywieniowej

Kofeina – czy jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych?

W organizmie kobiety ciężarnej kofeina jest znacznie wolniej metabolizowana, dlatego wykazuje o wiele dłuższe działanie. Substancja ta posiada zdolność przenikania przez barierę łożyskową, a jej szkodliwe metabolity mogą oddziaływać na płód. Bezpieczną, a jednocześnie maksymalną dawką kofeiny w ciąży jest 200-300 miligramów na dobę, czyli około 2-3 filiżanki słabej, czarnej kawy. Kofeina przedostaje się również do pokarmu kobiecego, dlatego kawę muszą ograniczyć również kobiety karmiące piersią. W pierwszych miesiącach życia dziecko nie posiada w pełni rozwiniętych mechanizmów detoksykacyjnych. W konsekwencji jego organizm nie może efektywnie pozbywać się kofeiny, dlatego związek ten kumuluje się w tkankach noworodka. U dziecka mogą pojawić się wówczas: rozdrażnienie, niepokój oraz zaburzenia snu. 

Zobacz film: Jaką kawę powinniśmy pić? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
8
Polecamy
Na czym polega uzależnienie od kofeiny?
Jakie są jego objawy i skutki?
Na czym polega uzależnienie od kofeiny? Jakie są jego objawy i skutki? Dzień Dobry TVN
Napoje energetyczne – właściwości i działanie na organizm.
Skutki zdrowotne związane z energetykami 
Napoje energetyczne – właściwości i działanie na organizm. Skutki zdrowotne związane z energetykami  TVN zdrowie
Jeśli nie kawa to co?
Alternatywa dla kawy
Jeśli nie kawa to co? Alternatywa dla kawy Dzień Dobry TVN
Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona?
Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 
Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty