Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kocimiętka nie tylko dla kotów. Właściwości i działanie rośliny
menu
Polub nas na Facebooku

Kocimiętka nie tylko dla kotów. Właściwości i działanie rośliny

NAN

Fot: fokate / fotolia.com

Kocimiętka coraz częściej jest uprawiana w prywatnych ogródkach. Niewprawne oko może pomylić ją z lawendą. Głównie używana jest przez właścicieli kotów, jednak coraz częściej znajduje zastosowanie także wśród ludzi.

Kocimiętka powszechnie znana jest z tego, że działa uspokajająco na koty. Ludzie także polubili właściwości tej rośliny. W związku z tym popularność jej upraw wzrasta.

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka jest to rodzaj roślin przynależący do rodziny jasnotowatych. Obejmuje ponad 200 różnych gatunków, które pochodzą ze strefy umiarkowanej Europy, Azji oraz częściowo Afryki. Największą różnorodność wśród gatunków kocimiętki można spotkać w rejonie śródziemnomorskim, a także na wschód od niego, aż do Chin. Niektórych rozprzestrzeniły się na kompletnie odmiennych terenach – są coraz częściej spotykane nawet w Ameryce Północnej.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Typowym, najpopularniejszym gatunkiem rośliny jest Nepeta cataria L, gdzie L pochodzi od nazwiska szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza. Popularna nazwa – kocimiętka – wzięła się od tego, jaki wpływ wywołuje na koty. Jej łaciński pierwowzór, Nepeta cataria, w wolnym tłumaczeniu oznacza kocimiętkę właściwą. Roślina określana jest także tylko przy pomocy pierwszego członu łacińskiej nazwy – Nepeta, który pochodzi od nazwy miasta Nepi, które mieściło się w starożytnym Rzymie. Była tam uprawiana w ogrodach przez jego mieszkańców, którzy po zbiorach i suszeniu stosowali ją w celach leczniczych i jako przyprawę do potraw.

Spośród gatunków kocimiętki tylko niektóre są jednoroczne, natomiast większość stanowią wieloletnie rośliny zielne o mocnej i rozrośniętej łodydze i sercowatych, ogonkowych liściach ułożonych naprzeciwlegle. Liście mają karbowaną bądź ząbkowaną blaszkę przy brzegu i zieloną lub szarozieloną barwę. Kwiaty kocimiętki zebrane są na szczytach łodyg i mają kolor biały, niebieski, różowy albo liliowy.

Popularnym gatunkiem kocimiętki jest kocimiętka właściwa – roślina o lekko cytrynowej woni, osiągająca wysokość od 45 do 120 cm. Ma rozgałęzioną, miękko owłosioną łodygę i naprzeciwległe, omszone liście, z wierzchu zielone, a od spodu szare. Dolne mają kształt trójkąta, a górne są wydłużone. Kwiaty kocimiętki właściwej występują w postaci kielichów i mają ubarwienie białe bądź różowe. Kwitną od czerwca do sierpnia. Roślina wytwarza też owoce o poczwórnej rozłupni.

Najlepsze do wzrostu kocimiętki właściwej są gleby mineralne, które znajdują się w obrębie stanowisk nasłonecznionych i lekko zacienionych. Roślina jest często spotykana na poboczach dróg, w zaroślach, a także na wysypiskach śmieci. Można ją kupić w postaci sadzonek lub wysiać z nasion – siewu należy dokonać na wiosnę, w rzędach pozostających w co najmniej 40-centymetrowych odstępach. Kocimiętka dobrze znosi mrozy. Ponadto łatwo się rozsiewa, więc trzeba uważać, by z pożytecznej rośliny nie stała się chwastem.

Kocimiętka – właściwości i zastosowanie. Działanie na ludzi

Właściwości kocimiętki znalazły szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Liście tej rośliny w odmianie właściwej charakteryzuje bogata zawartość olejków eterycznych i garbników oraz innych składników chemicznych, które sprawiają, że roślina ma działanie uspokajające, a ponadto moczopędne i żółciopędne. Może być dzięki temu z powodzeniem stosowana pomocniczo w leczeniu chorób układu pokarmowego i moczowego oraz zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne kocimiętka pomoże wyleczyć zapalenie górnych dróg oddechowych.

Roślina odnajdzie się także w kuchni. Jej młode liście stanowią ciekawą przyprawę o ostrym smaku, którą można wzbogacić wiele warzywnych surówek i sałatek, suszone natomiast posłużą w zamarynowaniu i przyprawieniu mięsa. Można także zaparzyć na ich bazie herbatę.

Kocimiętka na komary i inne owady

Kocimiętka ma właściwości odstraszające niektóre owady, m.in. muchy domowe, karaluchy i komary, a także muchy bolimuszki kleparki, które żywią się krwią pewnych gatunków zwierząt, w tym koni i krów. Może być z powodzeniem stosowana do odstraszania owadów podczas imprez na świeżym powietrzu. Upodobali ją sobie także właściciele stadnin i gospodarstw wiejskich, a także pszczelarze, którzy sadzą kocimiętkę nieopodal uli. Roślina przyciąga pszczoły i działa na nie uspokajająco. Pszczelarze do pracy przy ulu nacierają ręce kocimiętką, aby owady nie były agresywne, a często także ściany ula, by zwabić do niego pszczoły.

Kocimiętka działa także na koty – zawiera nepetalakton uchodzący za koci feromon szczęścia. Po interakcji z nią (bez jej spożycia) zwierzęta domagają się pieszczot i uwagi. Zjedzenie rośliny powoduje u kota rozluźnienie i odprężenie. Jednak ten stan trwa dosyć krótko – do 10 minut. Jej działaniu ulegają najczęściej koty w wieku rozrodczym, młode kocięta są na nią odporne.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
11
Polecamy
Właściwości kocimiętki – jej wpływ na koty, zdrowie, smak potraw
Właściwości kocimiętki – jej wpływ na koty, zdrowie, smak potraw Dzień Dobry TVN
Wrotycz pospolity – jakie ma właściwości lecznicze i jak go uprawiać?
Wrotycz pospolity – jakie ma właściwości lecznicze i jak go uprawiać? Dzień Dobry TVN
Czym jest krwawnica pospolita?
Właściwości i zastosowanie
Czym jest krwawnica pospolita? Właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Co to jest akebia?
Właściwości i zastosowanie czekoladowego pnącza
Co to jest akebia? Właściwości i zastosowanie czekoladowego pnącza TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?