Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kłykciny płaskie (Condylomata lata) – jeden z objawów kiły

Kłykciny płaskie (Condylomata lata) – jeden z objawów kiły

objawy kiły

Fot. grinvalds / Getty Images

Kłykciny płaskie (Condylomata lata) to zmiany charakterystyczne dla kiły wczesnej w drugim okresie choroby bądź nawrotowej. Zmiany skórne to nie jedyny objaw, dlatego konieczna jest diagnostyka. Leczenie zmian skórnych jest przyczynowe.

Condylomata lata, czyli kłykciny płaskie, to zmiana skórna charakteryzująca się wykwitami brodawkowatymi w okolicach narządów płciowych. Najczęściej są objawem fazy wtórnej kiły, choroby wywołanej przez Treponema pallidum, czyli krętek blady. Kłykciny płaskie można stwierdzić u około 30% chorych z kiłą wtórną. Są to płaskie zmiany skórne o szerokiej podstawie, najczęściej występujące w wilgotnych okolicach narządów płciowych i krocza. Condylomata lata ma dużą tendencję do przenoszenia się na inne osoby ze względu na bardzo dużą kumulację krętków w obrębie zmian. Choroba ustępuje samoistnie bądź wchodzi w fazę trzeciorzędową.

Kiła jako przyczyna wystąpienia kłykcin płaskich

Kiła to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Może objąć różne tkanki i narządy. Czynnikiem etiologicznym jest krętek blady, a do zarażenia dochodzi wyłącznie przez kontakt z chorym człowiekiem, w tym przez uszkodzenia skóry, błony śluzowe, kontakt z krwią, współżycie, a także przez łożysko. Do czynników ryzyka wystąpienia kiły, a tym samym pojawienia się kłykcin płaskich, predysponują:

  • młody wiek,
  • stan wolny,
  • uzależnienia
  • płeć męska,
  • znacząca aktywność seksualna,
  • posiadanie wielu partnerów seksualnych.

Kiłę dzieli się na wczesną i późną. Zmiany narządowe, które są nieodwracalne, pociągają za sobą szereg objawów i mogą pojawić się dopiero kilka lat po zakażeniu. W zależności od fazy choroby, rozpoznaje się określone symptomy. Kłykciny płaskie są charakterystyczne dla drugiego okresu.

Zobaczcie, jakie są pierwsza objawy kiły:

Zobacz film: Kiła - pierwsze objawy zarażenia. Źródło: Co nas truje

Kłykciny płaskie i inne zmiany skórne w kile

W drugim okresie choroby obserwuje się wystąpienie różnych zmian skórnych, najczęściej o charakterze osutki. Dominują plamy bądź grudki, bardzo obfite, symetrycznie lokalizujące się na ciele bez tendencji do grupowania się czy zlewania. Ustępują bez pozostawienia śladów. Należą do nich:

  • osutka plamista, która pojawia się już podczas wystąpienia wykwitu pierwotnego kiły, lokalizuje się na bocznych powierzchniach tułowia, przyśrodkowych powierzchniach kończyn górnych. Zazwyczaj nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości i pozostaje niezauważalna przez chorego;
  • osutka grudkowa, typowa dla nawrotowej kiły. Lokalizuje się w okolicy narządów płciowych i ma charakter kłykcin płaskich. Występuje też na powierzchni podeszwy stopy i na twarzy, szczególnie na granicy skóry gładkiej i owłosionej;
  • osutka krostkowa, charakteryzuje się twardymi, nacieczonymi zmianami skórnymi, które mogą pojawiać się w kile nawrotowej z pozostawieniem blizn.

Kłykciny płaskie – leczenie

Leczenie kłykcin płaskich należy rozpocząć od właściwego rozpoznania przyczyny choroby. W tym celu należy wykonać badania serologiczne z krwi. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest sprawdzenie odczynu VDRL (venereal diseases research laboratory test). Leczenie kiły wczesnej, czyli I i II okresu, polega na podaniu domięśniowo 2,4 mln j.m. penicyliny benzatynowej. Alternatywę stanowi penicylina prokainowa 600 tys j.m. co 24 godziny przez 14 dni.

Inne schematy leczenia w przypadku np. uczulenia na penicylinę obejmują doksycyklinę bądź azytromycynę.

Jakie choroby można złapać podczas ryzykownych kontaktów seksualnych? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Ryzykowne kontakty seksualne a wirus HIV. Źródło: Co nas truje


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany