Polub nas na Facebooku
Czytasz: Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku
menu
Polub nas na Facebooku

Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku

NAN

Fot: verona_studio / fotolia.com

Klotrimazol jest jednym z najskuteczniejszych leków przeciwgrzybiczych o szerokim zakresie działania. Ze względu na liczne działania niepożądane stosuje się go jedynie miejscowo. Udowodniono wysoką skuteczność w leczeniu drożdżaków na błonach śluzowych, rzęsistkowicy pochwy i grzybicy skóry.

Klotrimazol (z łac. clotrimazolum) przez wielu lekarzy uznawany zauniwersalny lek łagodzącego objawy wszelkiego rodzaju grzybic, zarówno tych dotykających narządy płciowe, jak i skórę głowy. Występuje w postaci maści, kremów, płynów oraz tabletek dopochwowych. Każdy z rodzajów ma inne zastosowanie w leczeniu poszczególnych zakażeń grzybiczych.

Co to jest klotrimazol – charakterystyka, właściwości, sposób działania

Klotrimazol jest organicznym związkiem chemicznym, działającym miejscowo. Hamuje proces powstawania błon komórkowych wszystkich rodzajów grzybów atakujących człowieka, co prowadzi do zaburzenia przepuszczalności błony i dalszego uszkodzenia jego komórek. Następnie klotrimazol przyczynia się do procesu lizy, polegającego na całkowitym rozpadzie komórek grzybów. Nie wchłania się przez skórę, choć przenika do głębszych warstw naskórka. W minimalnym stopniu jest wchłaniany przez błony śluzowe (w ok. 3%). Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki. Czas połowicznego rozkładu wynosi ok. 3–5 godzin. Klotrimazol ma również (stosunkowo słabe) działanie przeciwbakteryjne, atakuje ziarenkowce Gram-dodatnie, a rzęsistka pochwowego.

Wskazania do stosowania klotrimazolu

Klotrimazol występuje w wielu środkach farmakologicznych, takich jak clotrimazolum, metronidazol, fungotac, gineintima. W postaci kremu i maści sprawdza się w zwalczaniu grzybic skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi oraz nóg. Jak informują lekarze, udowodniono wysoką skuteczność leczenia łupieżu pstrego, zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych klotrimazolem w formie maści. Ponadto lek ten sprawdza się w zakażeniach drożdżakowych narządów płciowych, jamy ustnej, gardła, przewodu pokarmowego, a także w leczeniu zapalenia spojówki, rogówki, gruczołu łzowego oraz brzegów powiek.

Klotrimazol w formie płynu znajduje zastosowanie w terapii grzybiczych zakażeń skóry wywołanych dermatofitami lub drożdżaki. Klotrimazol w formie płynu jest zalecany w leczeniu łupieżu pstrego i grzybicy wałów paznokci. Tabletki dopochwowe zawierające klotrimazol są stosowane w przypadku zakażeń sromu i pochwy wywołanych drożdżakami.

Klotrimazol – przeciwwskazania, interakcje i działania niepożądane

Preparaty zawierające klotrimazol należy używać zgodnie z ich zastosowaniem, tzn. maści lub kremy nie mogą być stosowane dopochwowo, jak przeznaczone do tego tabletki. W przypadku kremu zawierającego klotrimazol nie wolno dopuścić do kontaktu oczu i ust z kremem. Nie można stosować tabletek dopochwowych jeśli występuje nieregularne bądź nieprawidłowe krwawienia z pochwy, plamienia śródmiesiączkowego, wydzielin o podejrzanym zapachu, owrzodzenia pochwy lub sromu, pęcherzyków, ran, bólu w podbrzuszu, trudności oddawania moczu oraz pozostałych działań niepożądanych.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego zażywania leków obniżających odporność (leków immunosupresyjnych, które są stosowane np. do zwalczania atopowego zapalenia skóry) lub w trakcie chemioterapii. Przed rozpoczęciem leczenia klotrimazolem koniecznie należy poinformować lekarza o ewentualnych chorobach, takich jak cukrzyca, zakażenie wirusem HIV oraz wrażliwości lub alergii na substancje używane w trakcie leczenie zakażeń grzybiczych (flukonazol, ketokonazol, mikonazol, itrakonazol). Udowodniono, że klotrimazol stosowany na genitalia uszkadza środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe).

Nie można stosować klotrimazolu jeśli przyjmuje się antybiotyki i glikokortykosteroidy w leczeniu stanów zapalnych, ponieważ klotrimazol negatywnie wpływa na ich działanie. Kobiety znajdujące się w I trymestrze ciąży nie mogą stosować klotrimazolu, a ciężarne znajdujące się w II i III mogą przyjmować go tylko w sytuacji absolutnej konieczności i pod opieką lekarza. Podobnie wygląda to u kobiet znajdujących się w okresie karmienia piersią, terapia klotrimazolem jest wtedy możliwa tylko za zgodą lekarza. Przeciwwskazaniem do stosowania klotrimazolu są zaburzenia czynności nerek, wiek poniżej 11 i powyżej 65 lat. Osoby znajdujące się poza dopuszczalnym przedziałem wiekowym mogą stosować lek tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Poza tym nie można stosować żadnych preparatów z klotrimazolem w przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na ową substancję.

Wśród najczęstszych możliwych działań niepożądanych dochodzi do miejscowych odczynów alergicznych, objawiających się pieczeniem, świądem, kłuciem, podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem i nadmiernym złuszczeniem. Jak informują lekarze, możliwe są także ogólnoustrojowe reakcje, polegających na dusznościach, niskim ciśnieniu tętniczym oraz omdleniach.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
5
Polecamy
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Ketokonazol – krem czy szampon?
Zastosowanie, właściwości
Ketokonazol – krem czy szampon? Zastosowanie, właściwości TVN zdrowie
Flukonazol – lek przeciwgrzybiczy na receptę, dawkowanie, lek a alkohol
Flukonazol – lek przeciwgrzybiczy na receptę, dawkowanie, lek a alkohol TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby