Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kliniczna medycyna sportowa – czym zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej dotycząca aktywności ruchowej?
menu
Polub nas na Facebooku

Kliniczna medycyna sportowa – czym zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej dotycząca aktywności ruchowej?

zawodniczka siatkówki na terapii u fizjoterapeuty.

Fot. FatCamera / Getty Images

Medycyna sportowa to wielowymiarowa dziedzina wiedzy, obejmująca całość procesów zachodzących w organizmie człowieka powstałych pod wpływem wysiłku fizycznego lub jego braku. Kliniczna medycyna sportowa dotyczy zarówno sportowców, jak i osób aktywnych ruchowo.

Medycyna kliniczna obejmuje zarówno profilaktykę zdrowotną, jak i planowanie rehabilitacji układu ruchu. Zajmuje się wprowadzaniem, monitorowaniem oraz ewaluacją działań leczniczych podejmowanych w ramach usprawniania kondycji fizycznej pacjenta. Wykorzystywana jest w przebiegu chorób upośledzających zdolności motoryczno-wydolnościowe.

Czym jest kliniczna medycyna sportowa?

Sportowa medycyna kliniczna to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej, której istotą jest sprawowanie opieki medycznej nad człowiekiem zarówno w okresie choroby, jak i w przeciągu całego życia. W zakresie medycyny sportowej znajdują się wszelkie działania profilaktyki i zachowania optymalnej kondycji zdrowotnej pacjenta oraz terapeutyczne postępowanie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, urazów i rozwijania się chorób o charakterze ostrym i przewlekłym, obejmujących głównie układ ruchu.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Medycyna sportowa zajmuje się całością procesów zachodzących w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej oraz z powodu jej braku i dotyczy zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów rekreacji oraz wszystkich osób czynnych fizycznie, a także tych, którym wskazany jest wysiłek i modyfikacja dotychczasowego trybu życia. Medycyna tego typu wykorzystuje wiedzę i osiągnięcia z zakresu innych gałęzi lecznictwa, m.in. ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej czy kardiologii i fizjoterapii, a także nauk, takich jak biologia, fizjologia, antropologia, psychologia, higiena żywienia czy metodyka ćwiczeń ruchowych i treningów sportowych.

Polecamy: Masaż sportowy: na czym polega, jakie są techniki i efekty?

Zakres działań klinicznej medycyny sportowej

Sportowy zespół medyczny to grupa specjalistów współpracujących ze sobą w działaniach leczniczych na rzecz danego pacjenta. W jego skład wchodzą m.in. lekarz rodzinny, lekarz ze specjalizacją medycyny sportowej, fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka, dietetyk, terapeuta zajęciowy, trener personalny i inni specjaliści w zależności od potrzeb danej grupy pacjentów. Zespół swym działaniem obejmuje głównie:

  • kwalifikację pacjenta do uprawiania danej dyscypliny sportowej poprzez wykluczenie przeciwwskazań do tego typu wysiłku fizycznego, zlecanie odpowiednich badań diagnostycznych i ocenę układu krążeniowo-oddechowego oraz mięśniowo-nerwowego;
  • utrzymanie i poprawę wyników sportowych oraz usprawnienie kondycji zdrowotnej poprzez optymalizację metod żywienia i walkę z używkami oraz niedozwolonymi środkami wspomagającymi zdolności wysiłkowe organizmu, tzw. dopingiem;
  • monitorowanie i poradnictwo w zakresie stosowanych metod treningowych i metodyki uprawiania sportu, ogólną opiekę lekarską nad drużynami sportowymi, indywidualnymi sportowcami oraz osobami amatorsko uprawiających rekreację ruchową;
  • profilaktykę kontuzji i urazów, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację chorób narządów ruchu, a także odnowę biologiczną.

Polecamy: Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6 

Inne zadania medycyny sportowej

Do zadań klinicznej medycyny sportowej należą porady psychologiczne, kierowanie na specjalistyczne konsultacje lekarskie, a także przeprowadzanie wstępnych, okolicznościowych i okresowych badań lekarskich.

Specjalizacja kliniczna lekarza w tym kierunku uprawnia również do wydania orzeczenia lekarskiego co do bezpieczeństwa uprawiania danej dyscypliny lub aktywności ruchowej w formie karty lub książeczki zdrowia sportowca. Zawodnicy, którzy nie zgadzają się z decyzją zespołu medycyny sportowej, mają prawo odwołania się od orzeczenia i wystąpienia z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania. Zakres obowiązujących podstawowych badań z zakresu klinicznej medycyny sportowej określają m.in.:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21 roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (Dz.U. z 2011 r. Nr 88, poz. 500 z dnia 28 kwietnia 2011 r.);
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń o stanie zdrowia oraz zakresie wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego (Dz.U. z 2011 r. Nr 88, poz. 502).
Polecamy: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

Model medycyny sportowej

Kliniczna medycyna sportowa wyróżnia się specyficznym szablonem postępowania leczniczego, w odróżnieniu od modelu medycyny tradycyjnej. Klasyczna droga terapeutyczna wskazuje lekarza pierwszego kontaktu jako osobę do samodzielnego leczenia lub kierującą do lekarza specjalisty. Z kolei w przebiegu klinicznej medycyny sportowej pacjent może zgłosić się po poradę lub na terapię bezpośrednio do fizjoterapeuty, masażysty czy trenera. W przypadku kiedy podopieczny nie reaguje odpowiednio na proponowane metody usprawniania, terapeuta może odesłać go do innego członka zespołu medycyny sportowej.

Bibliografia:

  1. P. Brukner, K. Khan, Kliniczna medycyna sportowa, wyd. 3, DB Publishing, Warszawa 2012.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić?
Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem?
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić? Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem? Dzień Dobry TVN
Czym zajmuje się internista?
Internista a lekarz rodzinny
Czym zajmuje się internista? Internista a lekarz rodzinny TVN zdrowie
Medycyna holistyczna jako uzdrawianie w ujęciu całościowym
Medycyna holistyczna jako uzdrawianie w ujęciu całościowym TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki