Polub nas na Facebooku
Czytasz: Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Klimatyzacja

Fot: KangeStudio / gettyimages.com

Coraz cieplejsze lata sprawiają, że chętniej decydujemy się na zakup klimatyzacji. Mimo że przynosi ulgę i pomaga przetrwać w upalne dni, to używana niewłaściwe może przysporzyć sporych problemów ze zdrowiem. Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Klimatyzacja znajduje się praktycznie w każdym biurze. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury. Klimatyzacja pobiera powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Następnie schładza je, nawilża i ponownie wtłacza. Dodatkowo zapewnia właściwy przepływ powietrza i właściwą wentylację pomieszczenia.

Po co klimatyzacja?

Posiadanie klimatyzacji to nie tylko ratunek w bardzo upalne dni. Bardziej nowoczesne klimatyzatory posiadają specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu czy grzybów, które osobom uczulonym mogą mocno uprzykrzyć życie. Ale klimatyzacja przyda się nie tylko w domu, w którym mieszka alergik. O zakupie takiego urządzenia powinny pomyśleć także osoby starsze. Ich organizm znacznie gorzej znosi upały, tym samy – tak jak dzieci – są zagrożone udarem cieplnym. Montaż klimatyzacji ułatwi im codzienne funkcjonowanie, kiedy z nieba leje się żar.

Temperatura ma znaczenia

Mimo że podstawowym zadaniem klimatyzacji jest dawanie ochłody, to z chłodzeniem nie można przesadzać. Bezpieczna dla zdrowia temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzacja powinna być tylko o 6 stopni niższa od tej, która panuje aktualnie na zewnątrz. Zbyt duża różnica może doprowadzić do szoku termicznego (to ostra reakcja organizmu na nagłą zmianę temperatury, może prowadzić do omdlenia, a nawet zatrzymania oddechu), ale przede wszystkim zaburzyć działanie układu immunologicznego, co znacząco zwiększa podatność na infekcje.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o klimatyzacji:

Zobacz także: Klimatyzacja - tak czy nie/klimatyzacja dobro czy zło? Źródło: X-Bank Gallery

Grzyby i nie tylko

Klimatyzacja nie będzie działa właściwie jeśli nie będzie czyszczona. W niekonserwowanych urządzeniach mogą rozwijać się groźne dla zdrowia grzyby i bakterie. Grzyby bardzo dobrze czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach, a ich obecność ma wpływ nie tylko na pracę samego urządzenia, ale także na zdrowie. Ich obecność może zaostrzyć alergię lub astmę. A co z bakteriami? Szczególnie niebezpieczna może być Legionella pneumophila, która odpowiada za rozwój legionellozy. To ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po około dwóch tygodniach od zakażenia. Chorzy w pierwszej kolejności mają objawy grypopodobne (tj. gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, kaszel). Z czasem pojawiają się wymioty, biegunka, krwioplucie, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. drgawki, halucynacje, splątanie). 

Za sucho

Klimatyzacja powinna także nawilżyć powietrze. Jeśli tego nie robi mogą pojawić się problemy ze skórą, oczami czy chrypka. W przypadku skóry i problemów z gardłem, jeśli te ostanie nie są spowodowane żadną infekcją, można ratować się wodą. Popijanie wody (najlepiej małymi łykami) nawilża gardło, dzięki temu suche powietrze nie podrażni go i nie wywoła chrypki. Dodatkowo woda nawilży i odżywi skórę. 

Klimatyzacja – jak ją czyścić?

Klimatyzację należy serwisować dwa razy w roku. W kwietniu, czyli przed starem sezonu i we wrześniu na jego zakończenie. Filtry zaleca się czyścić raz w miesiącu, a wymieniać raz na trzy miesiące. Trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest inne i może wymagać innego czyszczenia. Do serwisowania większych systemów wentylacyjnych warto wynająć firmę, która świadczy tego rodzaju usługi.

Czy masz w domu zainstalowaną klimatyzację?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera
Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przyczyny zapowietrzenia kaloryfera Dzień Dobry TVN
Masz alergię na roztocza?
Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć 
Masz alergię na roztocza? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć  Dzień Dobry TVN
Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy
Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy TVN zdrowie
Jak się pozbyć bakterii z ubrań?
Praktyczny poradnik nie tylko dla alergików
Jak się pozbyć bakterii z ubrań? Praktyczny poradnik nie tylko dla alergików TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty