Polub nas na Facebooku
Czytasz: Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?
menu
Polub nas na Facebooku

Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Klimatyzacja

Fot: KangeStudio / gettyimages.com

Coraz cieplejsze lata sprawiają, że chętniej decydujemy się na zakup klimatyzacji. Mimo że przynosi ulgę i pomaga przetrwać w upalne dni, to używana niewłaściwe może przysporzyć sporych problemów ze zdrowiem. Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Klimatyzacja znajduje się praktycznie w każdym biurze. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury. Klimatyzacja pobiera powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Następnie schładza je, nawilża i ponownie wtłacza. Dodatkowo zapewnia właściwy przepływ powietrza i właściwą wentylację pomieszczenia.

Po co klimatyzacja?

Posiadanie klimatyzacji to nie tylko ratunek w bardzo upalne dni. Bardziej nowoczesne klimatyzatory posiadają specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu czy grzybów, które osobom uczulonym mogą mocno uprzykrzyć życie. Ale klimatyzacja przyda się nie tylko w domu, w którym mieszka alergik. O zakupie takiego urządzenia powinny pomyśleć także osoby starsze. Ich organizm znacznie gorzej znosi upały, tym samy – tak jak dzieci – są zagrożone udarem cieplnym. Montaż klimatyzacji ułatwi im codzienne funkcjonowanie, kiedy z nieba leje się żar.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Temperatura ma znaczenia

Mimo że podstawowym zadaniem klimatyzacji jest dawanie ochłody, to z chłodzeniem nie można przesadzać. Bezpieczna dla zdrowia temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzacja powinna być tylko o 6 stopni niższa od tej, która panuje aktualnie na zewnątrz. Zbyt duża różnica może doprowadzić do szoku termicznego (to ostra reakcja organizmu na nagłą zmianę temperatury, może prowadzić do omdlenia, a nawet zatrzymania oddechu), ale przede wszystkim zaburzyć działanie układu immunologicznego, co znacząco zwiększa podatność na infekcje.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o klimatyzacji:

Zobacz także: Klimatyzacja - tak czy nie/klimatyzacja dobro czy zło? Źródło: X-Bank Gallery

Grzyby i nie tylko

Klimatyzacja nie będzie działa właściwie jeśli nie będzie czyszczona. W niekonserwowanych urządzeniach mogą rozwijać się groźne dla zdrowia grzyby i bakterie. Grzyby bardzo dobrze czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach, a ich obecność ma wpływ nie tylko na pracę samego urządzenia, ale także na zdrowie. Ich obecność może zaostrzyć alergię lub astmę. A co z bakteriami? Szczególnie niebezpieczna może być Legionella pneumophila, która odpowiada za rozwój legionellozy. To ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po około dwóch tygodniach od zakażenia. Chorzy w pierwszej kolejności mają objawy grypopodobne (tj. gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, kaszel). Z czasem pojawiają się wymioty, biegunka, krwioplucie, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. drgawki, halucynacje, splątanie). 

Za sucho

Klimatyzacja powinna także nawilżyć powietrze. Jeśli tego nie robi mogą pojawić się problemy ze skórą, oczami czy chrypka. W przypadku skóry i problemów z gardłem, jeśli te ostanie nie są spowodowane żadną infekcją, można ratować się wodą. Popijanie wody (najlepiej małymi łykami) nawilża gardło, dzięki temu suche powietrze nie podrażni go i nie wywoła chrypki. Dodatkowo woda nawilży i odżywi skórę. 

Klimatyzacja – jak ją czyścić?

Klimatyzację należy serwisować dwa razy w roku. W kwietniu, czyli przed starem sezonu i we wrześniu na jego zakończenie. Filtry zaleca się czyścić raz w miesiącu, a wymieniać raz na trzy miesiące. Trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest inne i może wymagać innego czyszczenia. Do serwisowania większych systemów wentylacyjnych warto wynająć firmę, która świadczy tego rodzaju usługi.

Czy masz w domu zainstalowaną klimatyzację?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę? TVN zdrowie
Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy
Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy TVN zdrowie
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy i jak wykonywać?
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy i jak wykonywać? Dzień Dobry TVN
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić
Nie taka klimatyzacja straszna, jak ją dobrze ustawić Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?