Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kleszcze - jak się przed nimi chronić? O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt

Kleszcze - jak się przed nimi chronić? O czym muszą pamiętać właściciele zwierząt

Kleszcz na dłoni

Fot. IgorChus / Getty Images

W jaki sposób skutecznie ochronić się przed kleszczami? Jak pomóc naszym pupilom, aby nie przyniosły do domu kleszcza i same nie zostały ukłute? Pamiętajmy, że jedyną skuteczną metodą na uchronienie się przed chorobami odkleszczowymi jest... uniknięcie ukłucia przez pajęczaka. 

Kleszcze są dla nas bardzo niebezpieczne - mogą roznosić choroby, które są poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wystarczy ukłucie jednego kleszcza, aby zachorować na boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak kleszcze są zagrożeniem nie tylko dla nas, atakują również zwierzęta.

Ostrożni powinni być szczególnie właściciele psów, którzy lubią długie spacery po parkach czy terenach w pobliżu łąk. Kleszcze wbrew obiegowej opinii nie występują tylko w lasach. Preferują tereny z krzewami, wysoką trawą, czyli właśnie łąki czy polany. Świetnie adaptują się do nowych warunków i przenoszą do miast. Bardzo często żerują w parkach, a nawet - piwnicach, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno, zatem nie muszą przechodzić w stan hibernacji. 

Zobacz, czy wiesz wszystko o kleszczach i chorobach, które roznoszą

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Polecamy: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Kleszcze przestają być aktywne zimą, kiedy panują ujemne temperatury. Jednak polskie zimy są coraz cieplejsze, zatem kleszczy przybywa, a ich okres hibernacji jest bardzo krótki. Średnio co szósty kleszcz jest zainfekowany i może nas zarazić groźnymi chorobami. Nie tylko nas - zmorą właścicieli psów jest babeszjoza, czyli bardzo  groźna choroba, która może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. 

Jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się od chorób przenoszonych przez kleszcze jest... unikanie pajęczaków. Należy stosować repelenty oraz środki ostrożności, które sprawią, że zminimalizujemy ryzyko ukłucia. Oczywiście w przypadku psów konieczne jest stosowanie specjalnych obroży i/lub kropelek odstraszających kleszcze. Warto pamiętać, że zwierzę może przynieść kleszcza na sierści do domu. 

Jak uchronić przed kleszczami zwierzęta i siebie? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak uchronić przed kleszczami zwierzęta i siebie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ludzie z kolei mogą się zabezpieczać specjalnymi spray'ami, a także odzieżą - zalecane jest wkładanie spodni w skarpetki, zakrywanie całego ciała, a nawet noszenie nakrycia głowy, zwłaszcza podczas spacerów do lasu.

Usuwanie kleszcza 

Kleszcza powinno się usunąć jak najszybciej, ale nie wolno go drażnić. Może to spowodować wyplucie przez niego toksyn do naszego krwiobiegu. Najlepiej usunąć go jednym zdecydowanym ruchem chwytając go pęsetą tuż przy skórze lub wykręcić za pomocą specjalnej "kleszczołapki". Nie wolno smarować go alkoholem ani innymi substancjami. Tym bardziej nie powinno się go drapać. 

Nawet jeśli nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów po ukłuciu kleszcza i tak powinniśmy zrobić profilaktyczne badania krwi, które wykluczą boreliozę. Choroba może pozostać bardzo długo w ukryciu i doprowadzić do powolnego wyniszczenia organizmu. 

Więcej o tym co robić w przypadku ukłucia przez kleszcza dowiecie się z filmu:

Zobacz film; Kleszcze - jak reagować w przypadku ukłucia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Borelioza

Bardzo częstym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Jednak nie zawsze musi się on pojawić - borelioza może przebiegać bez charakterystycznych objawów. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to choroba, która atakuje układ nerwowy. Pierwsze objawy, czyli gorączka i objawy grypopodobne pojawiają się w ciągu 1–2 tygodni od ukłucia i ustępują samoistnie w ciągu maksymalnie tygodnia. Po kolejnych 2–8 dniach gorączka (powyżej 39 stopni) wraca. Pojawiają się inne symptomy: nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia równowagi, bóle głowy, sztywność karku i inne objawy oponowe, niedowłady i porażenia, utrata przytomności, śpiączka.

Więcej o chorobie znajdziecie tutaj: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Więcej na temat
Wielki powrót odry, są ofiary śmiertelne
Wielki powrót odry, są ofiary śmiertelne
Wirus Ebola w Afryce. WHO przekazuje szczepionki
Wirus Ebola w Afryce. WHO przekazuje szczepionki
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Mięso wołowe wycofywane ze sklepów. Możliwe, że nie było badane
Mięso wołowe wycofywane ze sklepów. Możliwe, że nie było badane
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie