Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiepsko sypiasz? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze spać
menu
Polub nas na Facebooku

Kiepsko sypiasz? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze spać

Kobieta, która śpi

Fot: Lilly Roadstones / gettyimages.com

Sen ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. To właśnie kiedy śpimy ciało odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił na następny dzień. Co zrobić i o czym pamiętać, aby sen był naprawdę wartościowy? 

Podczas snu tworzą się nowe połączenia w układzie nerwowym, a także wzrastają i namnażają się komórki. Mózg porządkuje zdobyte w ciągu dnia informacje. Bardziej wartościowe zachowuje - pozostałe "usuwa" z naszej świadomości. Sen ma korzystny wpływ na układ odpornościowy, tym samym osoby, które się wysypiają rzadziej chorują.

Długość snu ma znaczenie

To ile snu potrzebujemy, zależy przede wszystkim od wieku. Niemowlaki potrzebują 14–15 godzin, przedszkolak około 12, dziecko w wieku szkolnym – 10, a starszy nastolatek – już tylko 8. W przypadku osób dorosłych zapotrzebowanie na sen to już sprawa indywidualna. Mimo to lekarze zalecają, aby nie był on krótszy niż 7–8 godzin. Zdarzają się jednak osoby, które w pełni sił czują już po 6 godzinach. Są też tacy, którzy do pełnej regeneracji potrzebują 9 godzin snu.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Jakość snu

Trzeba sobie zdawać sprawę, że na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma temperatura w pomieszczeniu, dobór materaca, a także to, czy dzień był bardzo stresujący czy też nie. Na jakość snu wpływa także to, czy przed snem sprawdzamy coś w telefonie, czy na komputerze. Dlaczego? Niebieskie światło, które generują te urządzenia mogą zaburzyć nasz cykl okołodobowy. Organizm zaczyna mieć problem z odróżnieniem dnia i nocy, a to ma bezpośrednie przełożenie na problemy ze snem.

Zobacz także: Eksperyment: Jak brak snu wpływa na organizm?

Przed pójściem spać warto zwrócić uwagę na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Najbardziej optymalna to taka, która waha się między 18-21 stopni Celsjusza.

Zbawienny wpływ na sen ma także aktywność fizyczna. Trzeba jednak pamiętać, aby np. nie biegać, tuż przed pójściem spać. Mimo że aktywność fizyczna odprężą i pomaga się zrelaksować, to dodaje też energii. Mocno pobudzeni po wieczornym treningu możemy mieć spory problem z zaśnięciem.

Przed położeniem się do łóżka warto zadbać o wyciszenie. Pomocna może być kąpiel, książka czy słuchanie muzyki, np. klasycznej.

Nie jedz przed snem 

Sen to czas kiedy wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają dużo wolniej. Dlatego osoby, które dbają o linię (ale nie tylko one) powinny wystrzegać się jedzenia tuż przed snem. Takie praktyki sprawią, że zamiast tracić na wadze zaczynamy przybierać. Dlatego ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje układ trawienia, aby uporać się z posiłkiem. 

Nie możesz spać? Sięgnij po zioła!

Niestety czasem zdarza się, że mimo starań i prób wyciszenia sen nie przychodzi. Co wtedy zrobić? Najlepiej sięgnąć po zioła. Doskonale sprawdzi się lipa, która działa wyciszająco i uspokajająco. Warto zaznaczyć, że można ją podawać także dzieciom. Jeśli lipa nam nie odpowiada, możemy też sięgnąć po melisę czy rumianek. Wbrew obiegowej opinii picie alkoholu tuż przed snem wcale nie pomaga, a tylko szkodzi. Trzeba pamiętać, że alkohol to trucizna, która szkodzi nie tylko wątrobie, ale całemu organizmowi.

Jak przygotowywać napary z ziół? Jaką temperaturę powinna mieć woda? Czy napary można zostawić na całą noc? Co można do nich dodać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co pić, żeby się wyspać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie TVN zdrowie
Co zrobić, żeby się wyspać?
Sposoby, które ułatwiają zaśnięcie
Co zrobić, żeby się wyspać? Sposoby, które ułatwiają zaśnięcie Dzień Dobry TVN
Dlaczego nie mogę zasnąć?
Psychiatra:
"Leżenie i patrzenie w sufit jest najgorszą strategią"
Dlaczego nie mogę zasnąć? Psychiatra: "Leżenie i patrzenie w sufit jest najgorszą strategią" Dzień Dobry TVN
Eksperyment:
Jak brak snu wpływa na organizm?
Eksperyment: Jak brak snu wpływa na organizm? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Woda z imbirem – właściwości. Jak ją przygotować?
Woda z imbirem – właściwości. Jak ją przygotować?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?