Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

NAN

Fot: dm / stock.adobe.com

Badanie na boreliozę powinno wykonać się po każdym ukąszeniu kleszcza. Należy pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest uleczalna. W ciągu dwóch dób od ataku kleszcza ryzyko boreliozy jest niewielkie, jednak niebezpiecznie wzrasta z każdą kolejną godziną!

Do zakażenia boreliozą (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego w ranie osoby zaatakowanej. Borelioza jest chorobą wywołaną przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Istnieje spora liczba badań związanych z diagnostyką boreliozy: testy przesiewowe, testy potwierdzenia, zaawansowane badania w przypadku trudności diagnostycznych, a także badania mające służyć monitorowaniu leczenia. Trzeba pamiętać, że kleszcze są nosicielami także innych groźnych dla życia i zdrowia chorób!

Zobacz film: Dlaczego kleszcze są groźne? Źródło: X-Bank Gallery

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną, która w początkowej fazie rozwoju jest mało charakterystyczna, a jej objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową, choć warto pamiętać, że możemy się nią zarazić także poprzez ukąszenie komara i meszki. Przyjmuje się, że zachorowania odpowiadają cyklom życia kleszczy i ich aktywności. Nie każdy kleszcz zaraża boreliozą. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z upływem czasu od wbicia się zakażonego pajęczaka w skórę. Pierwszy kontakt kleszcza z ciałem jest praktycznie niewyczuwalny, a dzieje się tak za sprawą śliny kleszcza, która ma właściwości znieczulające. Dlatego zawsze warto sprawdzić ciało po powrocie z lasu lub łąki, gdzie najłatwiej o kontakt z kleszczami.

Zobacz także: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

Najczęstszymi symptomami boreliozy są: gorączka, bóle głowy oraz uczucie rozbicia i osłabienia. Z czasem na skórze pojawia się specyficzny rumień. W rzadkich przypadkach na wczesnym etapie, który może potrwać nawet 3 miesiące, dochodzi do objawów zapalenia stawów i mięśnia sercowego. Kolejnym objawem jest m.in. zanikowe zapalenie skóry. Szybka diagnostyka może okazać się pomocna, by uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanych zakażeniem.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza?. Źródło: 36,6

Test na boreliozę: test ELISA

Wśród testów diagnozujących boreliozę jednym z najpopularniejszych jest test ELISA (test immunoenzymatyczny). To jedna z najstarszych metod badania boreliozy, polegająca na pobraniu krwi i analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Do przeprowadzenia testu wykorzystuje się bakterię krętka boreliozy, która w przypadku obecności przeciwciał w krwi zakażonego łączy się z nimi, dając wynik dodatni. Jest to jeden z najtańszych testów, lecz niestety bardzo nieskuteczny. Według różnych szacunków skuteczność diagnostyczna wynosi ok. 30–40%. W przypadku skierowania od lekarza, badanie jest darmowe. Nierefundowane przeprowadzenie testu ELISA może kosztować ok. 60 zł, w zależności od laboratorium.

Badanie na boreliozę: metoda western blot

O wiele bardziej skuteczną metodą diagnozowania boreliozy jest western blot. Podobnie jak test ELISA, polega na pobraniu krwi osoby potencjalnie zakażonej bakteriami krętka. Różnica w badaniu western blot dotyczy wykrycia konkretnych przeciwciał – IgM oraz IgG, charakterystycznych dla boreliozy. Szacuje się, że jego czułość może wynieść aż 90%. Minusem testu może być fakt, że daje najbardziej rzetelne wyniki dopiero po mniej więcej 6 tygodniach od zakażenia. Dzieje się tak za sprawą tzw. okna serologicznego, polegającego na odstępie czasowym od momentu zakażenia krętkiem do chwili możliwości wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG we krwi. W przypadku metody western blot lekarze zalecają, by powtórzyć analizę po kilku tygodniach, jeśli objawy podobne do boreliozy utrzymują się, a pierwszy test nie wykrył podejrzanych oznak. Niestety, test metodą western blot nie należy do tanich. W zależności od laboratorium, trzeba za niego zapłacić od 150 do 300 zł.

Zobacz film:Jak rozpoznać boreliozę? Źródło: Stylowy Magazyn.

Badania na boreliozę: test PCR

Jednym z pierwszych testów, które warto wykonać tuż po podejrzeniu zakażenia się boreliozą, jest test PCR (metoda reakcji łańcuchowej polimerazy). Badanie polega na wykryciu obecności w DNA bakterii wywołujących boreliozę, można je przeprowadzić już po kilkunastu godzinach od zakażenia, zanim dojdzie do odpowiedzi immunologicznej organizmu. Dzięki temu możliwe jest skuteczne i szybkie wyleczenie, jeśli rzeczywiście doszło do zakażenia bakteriami krętka. Do wykonania testu potrzebna jest krew. Możliwe jest także pobranie płynu stawowego lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Minusem tego badania jest czas oczekiwania na wyniki, który wynosi średnio tydzień, a także koszt jego wykonania (ok. 170 zł).

Borelioza – pozostałe badania

Żaden z powyższych testów nie ma 100% skuteczności, dlatego istnieją badania o bardziej zaawansowanej metodzie, stosowane w przypadku trudności diagnostycznych. Wśród nich można wyróżnić: test borelioza CD57, LTT (test transformacji limfocytów T metodą ELISPOT) ), krążące kompleksy immunologiczne (KKI) anty-Borrelia burgdorferi IgG/IgM (metoda immunoblot). Testy te wykonuje się jednak bardzo rzadko, a przed zdecydowaniem się na ich przeprowadzenie warto skonsultować się lekarzem.

Zobacz film: Leczenie boreliozy metodą ILADS. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1153
170
Polecamy
Ugryzł mnie kleszcz!
Czy mam boreliozę?!
Objawy i leczenie
Ugryzł mnie kleszcz! Czy mam boreliozę?! Objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Borelioza – badanie IgG – zastosowanie, skuteczność i normy wyników
Borelioza – badanie IgG – zastosowanie, skuteczność i normy wyników TVN zdrowie
Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz?
Co zrobić, kiedy ugryzie nas kleszcz? TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (4)
Ghul
badanie powinno się robić po ugryzieniu każdego kleszcza moim zdaniem, zwłąszcza ze choroba może nie dawać objawów! w sensie tego rumienia i weź tu człowieka odkryj, dlaczego źle się czujesz. dobrze, że się mówi o tych chorobach od kleszczy i komarów!
Czytaj całość
Jan58
Pare lat temu jeden ugryzł moją synową. Zaczęło się od problemow z oczami. Zanim okazało się do kleszcz i borelioza lekarze podejrzewali stwardnienie rozsiane.
Czytaj całość
Jadwiga
Nienawidzę kleszczy. Mnie ugryzł tylko jeden i od razu miałam boreliozę! Trzy miesiące na antybiotykach, na szczęście nic gorszego, uff.
Czytaj całość
krysia52
Kilka razy w życiu miałam kleszcze – najczęściej gryzły pod kolanem lub pachą. Zawsze wyjmowałam kleszcza sama. Nie przypominam sobie, żebym miała runień lub bardzo czerwony ślad po ugryzieniu. Czy powinnam zgłosić się na jakieś badania do lekarza?
Czytaj całość
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?