Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: dm / stock.adobe.com

Badanie na boreliozę powinno wykonać się po każdym ukąszeniu kleszcza. Należy pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest uleczalna. W ciągu dwóch dób od ataku kleszcza ryzyko boreliozy jest niewielkie, jednak niebezpiecznie wzrasta z każdą kolejną godziną!

Do zakażenia boreliozą (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego w ranie osoby zaatakowanej. Borelioza jest chorobą wywołaną przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Istnieje spora liczba badań związanych z diagnostyką boreliozy: testy przesiewowe, testy potwierdzenia, zaawansowane badania w przypadku trudności diagnostycznych, a także badania mające służyć monitorowaniu leczenia. Trzeba pamiętać, że kleszcze są nosicielami także innych groźnych dla życia i zdrowia chorób!

Zobacz film: Dlaczego kleszcze są groźne? Źródło: X-Bank Gallery

Jakie są objawy boreliozy?

Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną, która w początkowej fazie rozwoju jest mało charakterystyczna, a jej objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową, choć warto pamiętać, że możemy się nią zarazić także poprzez ukąszenie komara i meszki. Przyjmuje się, że zachorowania odpowiadają cyklom życia kleszczy i ich aktywności. Nie każdy kleszcz zaraża boreliozą. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z upływem czasu od wbicia się zakażonego pajęczaka w skórę. Pierwszy kontakt kleszcza z ciałem jest praktycznie niewyczuwalny, a dzieje się tak za sprawą śliny kleszcza, która ma właściwości znieczulające. Dlatego zawsze warto sprawdzić ciało po powrocie z lasu lub łąki, gdzie najłatwiej o kontakt z kleszczami.

Zobacz także: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

Najczęstszymi symptomami boreliozy są: gorączka, bóle głowy oraz uczucie rozbicia i osłabienia. Z czasem na skórze pojawia się specyficzny rumień. W rzadkich przypadkach na wczesnym etapie, który może potrwać nawet 3 miesiące, dochodzi do objawów zapalenia stawów i mięśnia sercowego. Kolejnym objawem jest m.in. zanikowe zapalenie skóry. Szybka diagnostyka może okazać się pomocna, by uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanych zakażeniem.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza?. Źródło: 36,6

Test na boreliozę: test ELISA

Wśród testów diagnozujących boreliozę jednym z najpopularniejszych jest test ELISA (test immunoenzymatyczny). To jedna z najstarszych metod badania boreliozy, polegająca na pobraniu krwi i analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Do przeprowadzenia testu wykorzystuje się bakterię krętka boreliozy, która w przypadku obecności przeciwciał w krwi zakażonego łączy się z nimi, dając wynik dodatni. Jest to jeden z najtańszych testów, lecz niestety bardzo nieskuteczny. Według różnych szacunków skuteczność diagnostyczna wynosi ok. 30–40%. W przypadku skierowania od lekarza, badanie jest darmowe. Nierefundowane przeprowadzenie testu ELISA może kosztować ok. 60 zł, w zależności od laboratorium.

Badanie na boreliozę: metoda western blot

O wiele bardziej skuteczną metodą diagnozowania boreliozy jest western blot. Podobnie jak test ELISA, polega na pobraniu krwi osoby potencjalnie zakażonej bakteriami krętka. Różnica w badaniu western blot dotyczy wykrycia konkretnych przeciwciał – IgM oraz IgG, charakterystycznych dla boreliozy. Szacuje się, że jego czułość może wynieść aż 90%. Minusem testu może być fakt, że daje najbardziej rzetelne wyniki dopiero po mniej więcej 6 tygodniach od zakażenia. Dzieje się tak za sprawą tzw. okna serologicznego, polegającego na odstępie czasowym od momentu zakażenia krętkiem do chwili możliwości wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG we krwi. W przypadku metody western blot lekarze zalecają, by powtórzyć analizę po kilku tygodniach, jeśli objawy podobne do boreliozy utrzymują się, a pierwszy test nie wykrył podejrzanych oznak. Niestety, test metodą western blot nie należy do tanich. W zależności od laboratorium, trzeba za niego zapłacić od 150 do 300 zł.

Zobacz film:Jak rozpoznać boreliozę? Źródło: Stylowy Magazyn.

Badania na boreliozę: test PCR

Jednym z pierwszych testów, które warto wykonać tuż po podejrzeniu zakażenia się boreliozą, jest test PCR (metoda reakcji łańcuchowej polimerazy). Badanie polega na wykryciu obecności w DNA bakterii wywołujących boreliozę, można je przeprowadzić już po kilkunastu godzinach od zakażenia, zanim dojdzie do odpowiedzi immunologicznej organizmu. Dzięki temu możliwe jest skuteczne i szybkie wyleczenie, jeśli rzeczywiście doszło do zakażenia bakteriami krętka. Do wykonania testu potrzebna jest krew. Możliwe jest także pobranie płynu stawowego lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Minusem tego badania jest czas oczekiwania na wyniki, który wynosi średnio tydzień, a także koszt jego wykonania (ok. 170 zł).

Borelioza – pozostałe badania

Żaden z powyższych testów nie ma 100% skuteczności, dlatego istnieją badania o bardziej zaawansowanej metodzie, stosowane w przypadku trudności diagnostycznych. Wśród nich można wyróżnić: test borelioza CD57, LTT (test transformacji limfocytów T metodą ELISPOT) ), krążące kompleksy immunologiczne (KKI) anty-Borrelia burgdorferi IgG/IgM (metoda immunoblot). Testy te wykonuje się jednak bardzo rzadko, a przed zdecydowaniem się na ich przeprowadzenie warto skonsultować się lekarzem.

Zobacz film: Leczenie boreliozy metodą ILADS. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
202
26
Więcej na temat
Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Czystek – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty stosowania czystka
Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?
Komentarze (0)
Nie przegap
Mleko z miodem, czosnkiem i masłem - domowe lekarstwo na przeziębienie
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Bazocyty – co to? Czy bazocyty mogą być podwyższone i obniżone?
Błona dziewicza: mity i prawda o przerwaniu błony dziewiczej
Jak wybierać buty dla dzieci?
Sok z kapusty kiszonej i świeżej – wpływ na zdrowie i odchudzanie. Jak zrobić i jak pić?