Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?

Niemowlę leży na brzuchu na białym łóżku

Fot. FamVeld / Getty Images

Kładzenie noworodka na brzuchu jest dla niego ważnym ćwiczeniem i pomaga mu się rozwijać. Takie układanie malucha można rozpocząć, gdy tylko odpadnie mu „pępek”, a więc zagoi się miejsce po pępowinie. Wiele dzieci początkowo protestuje i nie lubi tej pozycji, jednak z czasem się to zmienia. 

Niemowlak ułożony na brzuchu ma nie lada trening – uczy się podnosić główkę, kręcić nią na wszystkie strony, dodatkowo poznaje świat z zupełnie innej perspektywy. Noworodka na brzuchu nie należy kłaść jednak w pierwszych dniach po urodzeniu, ze względu na gojący się pępek. Taka pozycja może wywołać wtedy dolegliwości bólowe w tej okolicy, zakażenie lub podrażnienie ranki.

Jak kłaść dziecko na brzuchu?

Kiedy już odpadnie dziecku kikut pępowinowy, można zacząć kłaść je na brzuchu. Nie wolno jednak położyć w takiej pozycji noworodka i zostawić go samemu sobie. Pierwsze ułożenie na brzuszku powinno trwać kilka sekund. Niestety, maluchowi to prawdopodobnie się nie spodoba. Naturalnym odruchem w takiej sytuacji będzie próba podniesienia główki do góry – dla noworodka nie będzie to proste. Główka dziecka po urodzeniu zajmuje ¼ masy jego ciała. Położenie go na brzuchu po raz pierwszy prawdopodobnie zakończy się uderzeniem nosem o koc lub matę. Nawet dla dorosłej osoby nie jest to miłe doświadczenie. Pomimo tego, nie należy rezygnować z układania malucha w tej pozycji – należy robić to kilka razy dziennie. Na początku na kilka sekund, aż do chwili, kiedy zacznie okazywać, że się mu ta sytuacja nie podoba. Regularne „treningi” spowodują jednak, że dziecko z czasem polubi tę pozycję i zacznie się nią cieszyć. Będzie odkrywało świat z zupełnie nowej perspektywy.

Jak bezpiecznie zmienić pozycję noworodka z leżenia na pleckach na brzuszek?

Pierwszą zasadą jest niepodnoszenie dziecka do góry – nie ma takiej potrzeby. Pamiętajmy też o komunikacji z maluchem – pomimo że nie rozumie ono naszych słów, warto spokojnym głosem powiedzieć: „przekręcamy się na brzuszek”. Po tej stronie ciała, na którą będziemy przewracać dziecko, prostujemy jego rączkę. Dzięki temu przekręcenie malucha przebiegnie sprawniej, a rączka się nie zaklinuje. Następny krok to lekkie uniesienie pupy dziecka do góry. Warto jest pochylić swoje ciało i głowę delikatnie w bok – dzięki temu maluch będzie się czuł bezpieczniej i instynktownie będzie chciał „obrócić się” razem z nami. Jedną ręką należy przytrzymać pupę i rączkę dziecka. Następnie delikatnie obrócić dziecko na bok w taki sposób, aby jego ciało cały czas dotykało podłoża. Gdy maluch jest już na brzuchu – należy sprawdzić, czy jego rączki nie „zaklinowały” się pod brzuszkiem. Aby pomóc je mu wydostać, wystarczy lekko unieść jego przedramiona.

Odwrócenie dziecka z powrotem na plecy wykonuje się tym samym sposobem. Należy pamiętać, aby wszystkie ruchy były delikatne. Podczas przekręcania warto mówić do dziecka.

Polecamy: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Jakie są standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Po co kłaść dziecko na brzuchu?

Jak wyżej zostało wspomniane, przekręcanie dziecka na brzuszek jest dla niego ważnym ćwiczeniem. Wykonywanie go przyniesie pozytywne długofalowe skutki – i to nie tylko w dziecięcym rozwoju. Dzięki „brzuszkowym treningom” można uniknąć wad postawy i chorób wieku podeszłego. Dziecko, leżąc w ten sposób, ćwiczy mięśnie karku, szyi i grzbietu, za pomocą których przytrzymuje główkę. Im więcej czasu spędzonego w tej pozycji, tym więcej odkrywa możliwości – aż do rozpoczęcia raczkowania! Pediatrzy ostrzegają również, że rezygnacja z pozycji na brzuchu powoduje, że mięśnie pleców są o wiele słabsze, niż powinny być. Przez to w przyszłości dziecko mogą dotykać bóle pleców. Należy również wiedzieć, że po 6. miesiącu życia niemowlak w pozycji leżącej nie uczy się żadnych nowych rzeczy – wszystkie możliwości swojego ciała odkrywa właśnie w pozycji na brzuchu. Dodatkowo układanie noworodka w ten sposób naturalnie usprawnia jego pracę układu pokarmowego i zapobiega bolesnym kolkom. Dzięki leżeniu na brzuchu główka dziecka przybiera również ładny, równy kształt.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Dlaczego rodzice boją się kłaść dziecko na brzuchu?

W ostatnich latach w wielu internetowych serwisach parentingowych zaczęła krążyć informacja o szkodliwości leżenia dziecka na brzuchu. W różnego rodzaju artykułach straszono rodziców śmiercią łóżeczkową. Jest to prawda – ułożenie noworodka do spania na brzuszku podnosi ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z tej pozycji. Noworodka można układać na brzuszku kilka razy dziennie, na początku na kilka sekund, później czas ten należy wydłużać, do momentu, aż dziecko zacznie protestować. W pewnym momencie rozwoju niemowlę samo zacznie przekręcać się na boki i na brzuszek. Kiedy to się stanie? Wszystko jest sprawą indywidualną, jednak średnio jest to 5. miesiąc. Jeśli dziecko zacznie samo się obrać w 4. miesiącu lub dopiero w 7., nie ma powodu do zmartwień. Niemowlak przekręci się wtedy, kiedy będzie na to gotowy.

Niespodzianką dla rodziców może być położenie dziecka spać na pleckach i zastanie go później w pozycji na brzuszku.

Bibliografia:

  1. Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI, wydanie II, Warszawa 2002, s.14–15.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę?
Co powinni wiedzieć początkujący rodzice?
Kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę? Co powinni wiedzieć początkujący rodzice? TVN zdrowie
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Jak zachęcić je do tej czynności?
Najważniejsze porady dla rodziców
Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak zachęcić je do tej czynności? Najważniejsze porady dla rodziców Dzień Dobry TVN
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy?
Jak nosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy? Dzień Dobry TVN
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty