Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Zajście w ciążę jest największym pragnieniem wielu par. Żeby to ułatwić, warto się odpowiednio przygotować oraz dokładnie wiedzieć, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Trudno określić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, może się to jednak zdarzyć tylko w dni płodne. Dlatego trzeba znać swoje ciało, wiedzieć, kiedy występuje owulacja i ile dni przed nią oraz jak długo po niej może dojść do zapłodnienia.

Jak i kiedy można zajść w ciążę?

Do zapłodnienia dochodzi na skutek stosunku seksualnego zakończonego wytryskiem, odbytego podczas dni płodnych. Jest to jedyny moment w cyklu, w którym można zajść w ciążę.

Na ile dni przed owulacją i po niej można zajść w ciążę?

Dni płodne zaczynają się na 5 dni przed owulacją i kończą 4 dni po niej – wówczas można zajść w ciążę. Warto jednak pamiętać, że większość plemników żyje tylko 1–2 dni, dlatego największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje, jeśli do stosunku dojdzie tuż przed owulacją lub w trakcie jej trwania.

Czy dzień przed okresem lub parę dni po okresie można zajść w ciążę?

Owulacja występuje w 14 dniu cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach występujących co 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy, wówczas przyjmuje się, że do jajeczkowania dochodzi 14 dni przed datą miesiączki. Dlatego zajście w ciążę dzień przed okresem jest raczej niemożliwe. Może się jednak zdarzyć, że do zapłodnienia dojdzie na kilka dni po okresie, jeżeli będzie on się przedłużał do 9 lub 10 dni przy prawidłowym cyklu miesiączkowym. Warto także pamiętać, że nie każde plamienie i krwawienie to właściwe krwawienie miesięczne. Mogą się one pojawić także podczas owulacji, a krwawienia śródcyklowe na ogół świadczą o zaburzeniach hormonalnych.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę i co je ułatwia?

Szybkiemu zajściu w ciążę sprzyja zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz częste współżycie, szczególnie w dni płodne. Świadomość własnego ciała oraz wiedza o tym, kiedy dochodzi do owulacji, zdecydowanie ułatwia zajście w ciążę.

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Jak pozycja jest najlepsza?

Należy jak najczęściej współżyć podczas dni płodnych, żeby zajść w ciążę. Zwiększa to prawdopodobieństwo poczęcia, jakość nasienia mężczyzny oraz poprawia gospodarkę hormonalną kobiety. Ważne jest, aby seksu nie zmienić w rutynową czynność mającą służyć tylko zapłodnieniu. Częste zbliżenia powinny być przyjemne i relaksujące oraz wspierać więź istniejącą pomiędzy przyszłymi rodzicami.

Choć pokutuje przekonanie, że pewne pozycje seksualne sprzyjają zajściu w ciążę, nie zostało to nigdy udowodnione. Najczęściej zaleca się te umożliwiające głęboką penetrację. W okresie starań o dziecko, któremu towarzyszy wzmożona aktywność seksualna partnerów, z pewnością warto próbować różnych pozycji, choćby po to, żeby unikać nudy i popadania w rutynę.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne? Jak je zwiększyć?

Nie da się określić prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ponieważ zależy ono od zbyt wielu czynników, takich jak choćby stan zdrowia obu partnerów. Najskuteczniejszym sposobem zwiększenia szans na zapłodnienie jest dbanie o własnym organizm i częste uprawianie seksu.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni niepłodne jest bliskie zeru. Jajeczkowanie to jedyny okres w ciągu cyklu miesięcznego, w którym może dojść do zapłodnienia. Istnieje oczywiście możliwość, że doszło do pomyłki w obliczaniu dni płodnych.

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?

Kwas foliowy jest suplementem diety, który stosuje się, planując dziecko, ponieważ odpowiednie wysycenie ciała tą witaminą wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Celem suplementacji nie jest ułatwienie zajścia w ciążę, choć w niektórych wypadkach może być pomocny, gdyż wszystkie witaminy z grupy B wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego.

Kiedy można zajść w ciążę?

Zajść w ciążę może już młoda dziewczyna, u której zaczęły się miesiączki. Płodność zdrowej kobiety trwa aż do przejścia przez menopauzę i ustania krwawień miesiączkowych.

Należy pamiętać, że dobre przygotowanie do ciąży zmniejsza ryzyko komplikacji i zwiększa szanse, że dziecko urodzi się zdrowe. Dodatkowo osoba planująca ciążę powinna mieć ustabilizowaną sytuację materialną oraz zapewnione wsparcie partnera. W przeciwnym wypadku ciąża i opieka nad dzieckiem mogą być bardzo dużym wyzwaniem.

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Zajście w ciążę po porodzie możliwe jest od momentu wystąpienia pierwszej owulacji, o czym najczęściej kobieta dowiaduje się, gdy wystąpi pierwsze krwawienie miesiączkowe. Czasem zdarza się to już po 3 miesiącach od porodu. U kobiet długo i regularnie karmiących piersią okres może nie występować nawet do roku po porodzie.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?