Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?

NAN

Fot: fotolia.com

USG bioderek, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. W czasie badania lekarz sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia. USG bioderek należy powtórzyć trzykrotnie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na całkowite wyleczenie.

Badanie ultrasonograficzne (USG) bioderek to bardzo szczegółowe badanie – pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości, których podczas zwykłego badania nie można zdiagnozować. Pierwszy raz stawy biodrowe noworodka podlegają kontroli przez neonatologa krótko po urodzeniu. Odbywa się to w szpitalu. Jeśli lekarz wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, kieruje dziecko do dalszej obserwacji. Jeśli nie, zleca wykonanie obowiązkowego USG bioderek noworodka w ciągu najbliższych tygodni.

Kiedy wykonać USG bioderek?

USG bioderek dziecka powinno być wykonane 3 razy (niektórzy specjaliści sugerują, że nawet 4 razy) – jest to spowodowane znaczną plastycznością bioder i intensywnymi zmianami w ich budowie, do których dochodzi wraz ze wzrostem dziecka.

  • Pierwszy raz na USG bioderek należy zgłosić się do ortopedy (traumatologa) w 6. tygodniu życia dziecka (najpóźniej w 12. tygodniu).
  • Drugi raz na USG bioderek należy udać się w 3. miesiącu życia dziecka.
  • Trzeci raz USG bioderek powinno być wykonane, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Uwaga! Można wykonać dodatkowe badanie między 6. a 9. miesiącem życia dziecka. Ostateczną częstotliwość wizyt ustala lekarz. Jeżeli w stawach biodrowych dziecka zostaną wykryte dysfunkcje, wizyty będą odbywały się częściej – średnio co miesiąc.

Z filmu dowiecie się, jakie badania USG można wykonać u małego dziecka:

Zobacz film: Jakie badania przesiewowe USG możemy wykonać u małego dziecka? Źródło: 36,6.

Wady wrodzone stawów biodrowych

USG bioderek wykonuje się w celu ewentualnego rozpoznania dysplazji stawów biodrowych, jednej z najcięższych wad wrodzonych.

W dysplazji stawu biodrowego dochodzi do niedorozwoju panewki stawowej, deformacji bliższego końca kości udowej oraz rozciągnięcia torebki stawu. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, do których należą: skłonności genetyczne, tzw. ultrafizjologiczne ułożenie płodu, zmiany ułożenia płodu (30–50% dysplazji jest spowodowane ułożeniem pośladkowym*), wiotkość torebki stawowej utrzymująca się od momentu urodzenia przez pierwszy tydzień życia dziecka czy gwałtowne wyprostowanie nóżek dziecka w czasie porodu. Również niewłaściwa pielęgnacja (np. pociąganie za nóżki podczas przewijania) może doprowadzić do uszkodzenia stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewczynek.

USG bioderek pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stwarza możliwość szybkiego rozpoczęcia terapii, a tym samym całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia schorzenia.

Uwaga! W przypadku gdy w rodzinie noworodka wystąpiły wady rozwojowe bioder bądź gdy dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej, USG bioderek musi zostać wykonane na oddziale noworodkowym, zanim matka z dzieckiem zostaną wypisani do domu.

Jak się przygotować do USG bioderek?

USG bioderek jest badaniem krótkim i całkowicie bezbolesnym. Nie jest obarczone żadnym ryzykiem dla dziecka. Nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać, warto jednak założyć noworodkowi ubranie, które w gabinecie będzie można łatwo zdjąć. Dzieci różnie reagują na badanie – niektóre płaczą, inne są radosne. Komfort dziecka podczas wykonywania USG bioderek zapewni obecność rodziców.

Jak przebiega badanie?

W pierwszej kolejności rodzice zostaną poproszeni o rozebranie dziecka od pasa w dół. Należy rozpiąć pieluszkę. Badanie wykonywane jest na kozetce.

Pierwsza część badania:

  • Dziecko zostaje położone na boku, z nóżkami zgiętymi pod kątem 30o.
  • Lekarz smaruje biodro dziecka żelem. Może poprosić rodzica o przytrzymanie dziecka, żeby podczas badania leżało nieruchomo.
  • Lekarz przykłada głowicę sondy do biodra i dokonuje badanie pod różnymi kątami.
  • Lekarz w ten sam sposób bada drugie biodro.

Druga część badania:

  • Dziecko zostaje położone na plecach.
  • Lekarz przechodzi do badania dynamicznego – wykonuje różne ruchy nóżkami dziecka, co pozwala ocenić, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo.

W czasie wizyty lekarz pyta rodziców, czy nie zauważyli żadnych niepokojących sygnałów, które mogłyby wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju stawów. Udziela wskazówek, jak wspomagać rozwój stawów biodrowych dziecka. Jeśli badanie wykazuje obecność wad, niezbędna jest dalsza diagnostyka oraz systematyczna kontrola. Wynik USG bioderek lekarz zapisuje w skali Grafa (typ I, typ II, typ III, typ IV).

USG bioderek jest bezpłatne w przychodniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie na pierwsze badanie wypisywane jest jeszcze w szpitalu. W prywatnych gabinetach USG bioderek kosztuje od 50 do 200 zł.

Do czego wykorzystuje się badania USG? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. Piotr Majewicz, Wczesne wspomaganie i rewalidacja osób przewlekle chorych i z dysfunkcją ruchu, http://docplayer.pl/4591298-Materialy-dydaktyczne-dla-studentow.html.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
4
Polecamy
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży?
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży? Dzień Dobry TVN
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Asymetria ułożeniowa – jakie są przyczyny i konsekwencje?
Asymetria ułożeniowa – jakie są przyczyny i konsekwencje? TVN zdrowie
Bilans dziecka – w jakim wieku?
Co wchodzi w skład badania?
Bilans dziecka – w jakim wieku? Co wchodzi w skład badania? TVN zdrowie
Komentarze (1)
itaP
Kompletna bzdura i naciąganie usg bioder wykonuje się raz do 12 tygodnia życia, dysplazja jest wadą wrodzoną a nie nabytą!!!!!!!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Rodzaje granulocytów. Normy i interpretacja wyników
Rodzaje granulocytów. Normy i interpretacja wyników