Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?

Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

USG bioderek, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. W czasie badania lekarz sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia. USG bioderek należy powtórzyć trzykrotnie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na całkowite wyleczenie.

Badanie ultrasonograficzne (USG) bioderek to bardzo szczegółowe badanie – pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości, których podczas zwykłego badania nie można zdiagnozować. Pierwszy raz stawy biodrowe noworodka podlegają kontroli przez neonatologa krótko po urodzeniu. Odbywa się to w szpitalu. Jeśli lekarz wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, kieruje dziecko do dalszej obserwacji. Jeśli nie, zleca wykonanie obowiązkowego USG bioderek noworodka w ciągu najbliższych tygodni.

Kiedy wykonać USG bioderek?

USG bioderek dziecka powinno być wykonane 3 razy (niektórzy specjaliści sugerują, że nawet 4 razy) – jest to spowodowane znaczną plastycznością bioder i intensywnymi zmianami w ich budowie, do których dochodzi wraz ze wzrostem dziecka.

  • Pierwszy raz na USG bioderek należy zgłosić się do ortopedy (traumatologa) w 6. tygodniu życia dziecka (najpóźniej w 12. tygodniu).
  • Drugi raz na USG bioderek należy udać się w 3. miesiącu życia dziecka.
  • Trzeci raz USG bioderek powinno być wykonane, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Uwaga! Można wykonać dodatkowe badanie między 6. a 9. miesiącem życia dziecka. Ostateczną częstotliwość wizyt ustala lekarz. Jeżeli w stawach biodrowych dziecka zostaną wykryte dysfunkcje, wizyty będą odbywały się częściej – średnio co miesiąc.

Zobacz film: Jakie badania przesiewowe USG możemy wykonać u małego dziecka? Źródło: 36,6.

Wady wrodzone stawów biodrowych

USG bioderek wykonuje się w celu ewentualnego rozpoznania dysplazji stawów biodrowych, jednej z najcięższych wad wrodzonych.

W dysplazji stawu biodrowego dochodzi do niedorozwoju panewki stawowej, deformacji bliższego końca kości udowej oraz rozciągnięcia torebki stawu. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, do których należą: skłonności genetyczne, tzw. ultrafizjologiczne ułożenie płodu, zmiany ułożenia płodu (30–50% dysplazji jest spowodowane ułożeniem pośladkowym*), wiotkość torebki stawowej utrzymująca się od momentu urodzenia przez pierwszy tydzień życia dziecka czy gwałtowne wyprostowanie nóżek dziecka w czasie porodu. Również niewłaściwa pielęgnacja (np. pociąganie za nóżki podczas przewijania) może doprowadzić do uszkodzenia stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewczynek.

USG bioderek pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stwarza możliwość szybkiego rozpoczęcia terapii, a tym samym całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia schorzenia.

Uwaga! W przypadku gdy w rodzinie noworodka wystąpiły wady rozwojowe bioder bądź gdy dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej, USG bioderek musi zostać wykonane na oddziale noworodkowym, zanim matka z dzieckiem zostaną wypisani do domu.

Jak się przygotować do USG bioderek?

USG bioderek jest badaniem krótkim i całkowicie bezbolesnym. Nie jest obarczone żadnym ryzykiem dla dziecka. Nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać, warto jednak założyć noworodkowi ubranie, które w gabinecie będzie można łatwo zdjąć. Dzieci różnie reagują na badanie – niektóre płaczą, inne są radosne. Komfort dziecka podczas wykonywania USG bioderek zapewni obecność rodziców.

Jak przebiega badanie?

W pierwszej kolejności rodzice zostaną poproszeni o rozebranie dziecka od pasa w dół. Należy rozpiąć pieluszkę. Badanie wykonywane jest na kozetce.

Pierwsza część badania:

  • Dziecko zostaje położone na boku, z nóżkami zgiętymi pod kątem 30o.
  • Lekarz smaruje biodro dziecka żelem. Może poprosić rodzica o przytrzymanie dziecka, żeby podczas badania leżało nieruchomo.
  • Lekarz przykłada głowicę sondy do biodra i dokonuje badanie pod różnymi kątami.
  • Lekarz w ten sam sposób bada drugie biodro.

Druga część badania:

  • Dziecko zostaje położone na plecach.
  • Lekarz przechodzi do badania dynamicznego – wykonuje różne ruchy nóżkami dziecka, co pozwala ocenić, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo.

W czasie wizyty lekarz pyta rodziców, czy nie zauważyli żadnych niepokojących sygnałów, które mogłyby wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju stawów. Udziela wskazówek, jak wspomagać rozwój stawów biodrowych dziecka. Jeśli badanie wykazuje obecność wad, niezbędna jest dalsza diagnostyka oraz systematyczna kontrola. Wynik USG bioderek lekarz zapisuje w skali Grafa (typ I, typ II, typ III, typ IV).

USG bioderek jest bezpłatne w przychodniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie na pierwsze badanie wypisywane jest jeszcze w szpitalu. W prywatnych gabinetach USG bioderek kosztuje od 50 do 200 zł.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Bibliografia:

* Piotr Majewicz, Wczesne wspomaganie i rewalidacja osób przewlekle chorych i z dysfunkcją ruchu, http://docplayer.pl/4591298-Materialy-dydaktyczne-dla-studentow.html.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!