Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy robić USG bioderek u niemowlęcia? Ile razy je powtarzać? Jak się przygotować?

NAN

Fot: fotolia.com

USG bioderek, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w pierwszych tygodniach życia dziecka. W czasie badania lekarz sprawdza stawy biodrowe niemowlęcia. USG bioderek należy powtórzyć trzykrotnie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości daje szansę na całkowite wyleczenie.

Badanie ultrasonograficzne (USG) bioderek to bardzo szczegółowe badanie – pozwala wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości, których podczas zwykłego badania nie można zdiagnozować. Pierwszy raz stawy biodrowe noworodka podlegają kontroli przez neonatologa krótko po urodzeniu. Odbywa się to w szpitalu. Jeśli lekarz wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, kieruje dziecko do dalszej obserwacji. Jeśli nie, zleca wykonanie obowiązkowego USG bioderek noworodka w ciągu najbliższych tygodni.

Kiedy wykonać USG bioderek?

USG bioderek dziecka powinno być wykonane 3 razy (niektórzy specjaliści sugerują, że nawet 4 razy) – jest to spowodowane znaczną plastycznością bioder i intensywnymi zmianami w ich budowie, do których dochodzi wraz ze wzrostem dziecka.

  • Pierwszy raz na USG bioderek należy zgłosić się do ortopedy (traumatologa) w 6. tygodniu życia dziecka (najpóźniej w 12. tygodniu).
  • Drugi raz na USG bioderek należy udać się w 3. miesiącu życia dziecka.
  • Trzeci raz USG bioderek powinno być wykonane, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Uwaga! Można wykonać dodatkowe badanie między 6. a 9. miesiącem życia dziecka. Ostateczną częstotliwość wizyt ustala lekarz. Jeżeli w stawach biodrowych dziecka zostaną wykryte dysfunkcje, wizyty będą odbywały się częściej – średnio co miesiąc.

Z filmu dowiecie się, jakie badania USG można wykonać u małego dziecka:

Zobacz film: Jakie badania przesiewowe USG możemy wykonać u małego dziecka? Źródło: 36,6.

Wady wrodzone stawów biodrowych

USG bioderek wykonuje się w celu ewentualnego rozpoznania dysplazji stawów biodrowych, jednej z najcięższych wad wrodzonych.

W dysplazji stawu biodrowego dochodzi do niedorozwoju panewki stawowej, deformacji bliższego końca kości udowej oraz rozciągnięcia torebki stawu. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, do których należą: skłonności genetyczne, tzw. ultrafizjologiczne ułożenie płodu, zmiany ułożenia płodu (30–50% dysplazji jest spowodowane ułożeniem pośladkowym*), wiotkość torebki stawowej utrzymująca się od momentu urodzenia przez pierwszy tydzień życia dziecka czy gwałtowne wyprostowanie nóżek dziecka w czasie porodu. Również niewłaściwa pielęgnacja (np. pociąganie za nóżki podczas przewijania) może doprowadzić do uszkodzenia stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego częściej występuje u dziewczynek.

USG bioderek pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stwarza możliwość szybkiego rozpoczęcia terapii, a tym samym całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia schorzenia.

Uwaga! W przypadku gdy w rodzinie noworodka wystąpiły wady rozwojowe bioder bądź gdy dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej, USG bioderek musi zostać wykonane na oddziale noworodkowym, zanim matka z dzieckiem zostaną wypisani do domu.

Jak się przygotować do USG bioderek?

USG bioderek jest badaniem krótkim i całkowicie bezbolesnym. Nie jest obarczone żadnym ryzykiem dla dziecka. Nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać, warto jednak założyć noworodkowi ubranie, które w gabinecie będzie można łatwo zdjąć. Dzieci różnie reagują na badanie – niektóre płaczą, inne są radosne. Komfort dziecka podczas wykonywania USG bioderek zapewni obecność rodziców.

Jak przebiega badanie?

W pierwszej kolejności rodzice zostaną poproszeni o rozebranie dziecka od pasa w dół. Należy rozpiąć pieluszkę. Badanie wykonywane jest na kozetce.

Pierwsza część badania:

  • Dziecko zostaje położone na boku, z nóżkami zgiętymi pod kątem 30o.
  • Lekarz smaruje biodro dziecka żelem. Może poprosić rodzica o przytrzymanie dziecka, żeby podczas badania leżało nieruchomo.
  • Lekarz przykłada głowicę sondy do biodra i dokonuje badanie pod różnymi kątami.
  • Lekarz w ten sam sposób bada drugie biodro.

Druga część badania:

  • Dziecko zostaje położone na plecach.
  • Lekarz przechodzi do badania dynamicznego – wykonuje różne ruchy nóżkami dziecka, co pozwala ocenić, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo.

W czasie wizyty lekarz pyta rodziców, czy nie zauważyli żadnych niepokojących sygnałów, które mogłyby wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju stawów. Udziela wskazówek, jak wspomagać rozwój stawów biodrowych dziecka. Jeśli badanie wykazuje obecność wad, niezbędna jest dalsza diagnostyka oraz systematyczna kontrola. Wynik USG bioderek lekarz zapisuje w skali Grafa (typ I, typ II, typ III, typ IV).

USG bioderek jest bezpłatne w przychodniach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie na pierwsze badanie wypisywane jest jeszcze w szpitalu. W prywatnych gabinetach USG bioderek kosztuje od 50 do 200 zł.

Do czego wykorzystuje się badania USG? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. Piotr Majewicz, Wczesne wspomaganie i rewalidacja osób przewlekle chorych i z dysfunkcją ruchu, http://docplayer.pl/4591298-Materialy-dydaktyczne-dla-studentow.html.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
4
Polecamy
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży?
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży? Dzień Dobry TVN
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
Bilans dziecka – w jakim wieku?
Co wchodzi w skład badania?
Bilans dziecka – w jakim wieku? Co wchodzi w skład badania? TVN zdrowie
Co wykrywa USG przezciemiączkowe?
Normy, wyniki, do kiedy można je zrobić?
Co wykrywa USG przezciemiączkowe? Normy, wyniki, do kiedy można je zrobić? TVN zdrowie
Komentarze (1)
itaP
Kompletna bzdura i naciąganie usg bioder wykonuje się raz do 12 tygodnia życia, dysplazja jest wadą wrodzoną a nie nabytą!!!!!!!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie