Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Dziecko u dentysty

Fot: robertprzybysz / gettyimages.com

Dentysta to lekarz jak każdy inny. Stan naszego uzębienia bardzo często wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest uczenie dzieci jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz, co ważniejsze, że dentysty wcale nie trzeba się bać. Jak to zrobić?

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym – paradoksalnie – może mieć ogromny wpływ na to, jak dziecko w dorosłym życiu będzie reagowało na biały kitel i całe dentystyczne oprzyrządowanie. Raz zrażone lub wystraszone może już nigdy nie chcieć powtórzyć wizyty.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Każdy rodzic musi pamiętać, że bez względu na to, jak nie najlepsze są jego własne doświadczenia z dentystą, dziecko jest ostatnią osoba, która powinna o tym wiedzieć. Pierwsza rozmowa, która ma go oswoić z lekarzem dentystą powinna się odbyć na długo przed pierwszą wizytą. Im więcej dziecko zaczyna mieć zębów, tym częściej trzeba mu tłumaczyć, że trzeba o nie dbać i regularnie czyścić. Dobrze żeby dziecko miało swoją szczoteczkę, a mycie zębów było jednym z elementów porannej toalety. Warto mieć też na uwadze, że dziecko w dużej mierze uczy się przez obserwację, dlatego dobrze by było, gdyby mycie zębów odbywało się wspólnie lub żeby przynajmniej dziecko miało okazję parę razy zobaczyć, że sami dbamy o swoje zęby.

Zobacz, co o pierwszej wizycie dziecka u dentysty mówią eksperci:

Zobacz film: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Im wcześniej zaczniemy rozmawiać i pokazywać dziecku, że dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, tym prościej będzie mu wytłumaczyć, kim jest dentysta i po co w ogóle warto do niego chodzić. Dziecko powinno wiedzieć, co może go spotkać w gabinecie oraz jak zazwyczaj wygląda taka wizyta. Maluch powinien wiedzieć, że do dentysty warto chodzić nie tylko wtedy, kiedy coś zaczyna się dziać i że systematyczne kontrole to najlepszy sposób na uniknięcie problemów.

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do dentysty?

Teoretycznie na kontrolną wizytę u stomatologa warto się wybrać z dzieckiem, które ukończyło pół roku. Dlaczego tak wcześnie? To czas, kiedy u malucha zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. Specjalista może wtedy sprawdzić, czy wszystko przebiega jak należy, czy malcowi nie grozi próchnica i wady zgryzu. Podpowie też jak prawidłowo czyścic zęby i dziąsła. Takie wizyty warto powtarzać co trzy miesiące.

O ile wizyta z tak małym dzieckiem u dentysty może budzić zdziwienie, to w przypadku 3-4 latka powinna być już normą. W tym wieku dzieci mają już wszystkie zęby mleczne. Choć i tak je stracą, to trzeba o nie dbać i w razie potrzeby leczyć. Pierwsze zęby, wprawdzie mają inną budowę to psują się tak samo jak te stałe. Co gorsza, jeśli zaatakuje je próchnica to zmiany będą postępowały znacznie szybciej. Dlatego jeśli zauważymy, że z zębami dziecka coś się dzieje np. pojawiła się „tylko” drobna rysa, lepiej tego nie ignorować i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Dobry dentysta

Zanim zabierzesz dziecko na pierwszą wizytę upewnij się, że specjalista, do którego pójdziecie ma nie tylko kwalifikacje, ale i podejście do dzieci. Maluchy są specyficznymi i wymagającymi pacjentami, dlatego lekarz powinien umieć złapać kontakt dzieckiem i mieć spore pokłady cierpliwości. Bo dobry i wyrozumiały dentysta to połowa sukcesu.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
7
Polecamy
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty? TVN zdrowie
Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?
Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi? TVN zdrowie
Jak zapobiec wadom zgryzu u dzieci?
Ortodonta radzi:
"Gryźć marchewkę, jabłko, kalarepę" 
Jak zapobiec wadom zgryzu u dzieci? Ortodonta radzi: "Gryźć marchewkę, jabłko, kalarepę"  Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia