Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Kalim / stock.adobe.com

Ból jajników po stosunku dotyka wiele kobiet. Jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej jest spowodowany owulacją i uwolnieniem komórki jajowej z jajnika.

Ból jajników po stosunku powoduje ogromny dyskomfort i brak pełnej satysfakcji z seksu. Ponadto często bywa utożsamiany z zajściem w ciążę. W niektórych przypadkach może oznaczać torbiele lub endometriozę.

Ból jajników i okolicznych narządów po stosunku

Jeżeli ból jajników i okolicznych narządów występuje po stosunku, to zazwyczaj jest spowodowany niewłaściwą, niekomfortową pozycją współżycia. Może wystąpić także przy okazji stosunku odbywanego po długim czasie wstrzemięźliwości. Takim czynnikom towarzyszy kłucie w podbrzuszu. Nie jest to problem wymagający wizyty u lekarza – należy spróbować innej pozycji, a bóle powinny ustąpić.

Ból jajników po i w trakcie stosunku może zaliczać się także do tzw. nerwobóli spowodowanych stresem. Lęk przed zbliżeniem fizycznym może skutecznie pozbawić odczuwania przyjemności z seksu, a w konsekwencji przyczynić się do powstania fobii, wymagającej terapii u seksuologa.

Po stosunku mogą boleć także inne narządy, choć kobiety często mogą mylić je z jajnikami. Bolesne współżycie może być symptomem m.in. mięśniaków macicy pojawiających się w jej trzonie i na ogół niedających objawów. Najczęściej wykrywane są za pomocą USG, a do metod leczenia, na które kobiety zazwyczaj się decydują, należy laparoskopia. Powiększają się w wyniku zwiększenia poziomu estrogenu w organizmie.

Oprócz mięśniaków mogą wystąpić także polipy, których diagnostyka wygląda podobnie jak w przypadku tej pierwszej dolegliwości. Towarzyszy im ból i dyskomfort podczas stosunku i po nim, a także krwawienie z dróg rodnych. Zazwyczaj leczone są hormonalnie, a w przypadku niepowodzenia tej metody wykonywany jest drobny zabieg chirurgiczny.

Ból jajników po stosunku a choroby

Ból jajników po stosunku niekiedy towarzyszy kobietom z powodu różnorakich chorób. Niektóre z nich są trudne do wykrycia z powodu niecharakterystycznych dodatkowych objawów.

Torbiele jajników

Torbiele na jajnikach często powstają, nie dając dodatkowych dolegliwości. Występują w ok. 40 rodzajach i przypominają baloniki wypełnione krwią bądź płynem surowiczym. Czasami osiągają stosunkowo duże rozmiary. Niektóre znajdują się wewnątrz jajnika, inne – w ścianie jajnika lub na zewnątrz, na szypułce.

Torbiele powstają zwykle u kobiet w okresie rozrodczym, co związane jest z intensywną pracą jajników – przed jajeczkowaniem długość przekroju pęcherzyka Graafa wynosi ok. 2,8 cm, po owulacji następuje jego pęknięcie i przekształcenie w ciałko żółte. Zanika ono kiedy kobieta nie zajdzie w ciążę. Czasami pęcherzyk nie pęka, a w konsekwencji osiąga rozmiar powyżej 3 cm i przyjmuje postać torbieli. Mimo to mogą pojawić się w każdym wieku.

Torbiele powstające w konsekwencji zaburzeń hormonalnych na ogół znikają same po kilku cyklach miesiączkowych, jednak kiedy to nie nastąpi, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O ich istnieniu kobieta zazwyczaj dowiaduje się podczas dopochwowego USG – nie charakteryzują ich konkretne objawy. Może wystąpić uczucie pełności i ciągnięcia w podbrzuszu, kłucie lub opuchnięcie brzucha. Im większa torbiel, tym bardziej uciska na narządy położone w jej pobliżu. Z tego powodu mogą wystąpić zaparcia, wzdęcia i parcie na mocz. Pęknięcie torbieli objawia się nagłym bólem o silnym natężeniu, gorączką, mdłościami i wymiotami.

Endometrioza

Endometrioza również może wiązać się z bólem jajników. Oznacza nieprawidłowości w umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy – są one umieszczone poza jej jamą. Jedną z teorii powstawania endometriozy jest cofanie się krwi miesiączkowej wraz z częścią złuszczonych komórek endometrium do jajowodów, a dalej do jajników, ścian jamy brzusznej, do pęcherza moczowego czy innych narządów. Po wszczepieniu się w danym niefizjologiczny obszarze, dalej podlega cyklicznym zmianom hormonalnym wywołując silne okresowe bóle brzucha.

Może ona przebiegać bezobjawowo, a jeżeli jakieś objawy występują, zazwyczaj są typowe dla wielu schorzeń o podłożu ginekologicznym. O endometriozie mogą świadczyć bolesne stosunki i kłopoty z zajściem w ciążę. Występują także obfite i bolesne miesiączki, plamienia, a także ślady krwi w moczu lub kale – te oznaczają, że komórki endometrium zakotwiczyły się w ścianach pęcherza lub odbytnicy.

Zapalenie przydatków

Pod terminem zapalenie przydatków kryje się zespół chorób, m.in. zapalenie jajników, błony śluzowej macicy, otrzewnej i jajowodów. Dotyczy głównie młodych kobiet aktywnych seksualnie. Stan zapalny przenosi się z jednych narządów na inne. Zakażenie powstaje na skutek dostania się do organizmu bakterii tlenowych i beztlenowych, najczęściej podczas miesiączki, po porodzie lub poronieniu, a także po założeniu wkładki antykoncepcyjnej. Objawia się bólem jajników podczas stosunku, gorączką, mdłościami, wymiotami i bólem szyjki macicy przy dotyku. Zapalenie przydatków leczone jest antybiotykami.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?
Przemysł i transport - jak wpływają na smog? Co powoduje smog w Polsce?
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem
Oddawanie krwi – wymagania i przeciwwskazania dla potencjalnych krwiodawców
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu