Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy dziecko obraca się główką w dół? Jak to wyczuć?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy dziecko obraca się główką w dół? Jak to wyczuć?

janulla/getty images

Siódmy miesiąc ciąży to czas, kiedy dziecko powinno obrócić się główką w dół. Niekiedy płód zmienia pozycję dopiero tuż przed porodem. Sprawdź, co zrobić, żeby dziecko obróciło się główką w dół.

Siódmy miesiąc to początek ostatniego trymestru ciąży. Wówczas malec najwięcej przybiera na wadze, rozwija się i w końcu obraca się główką w dół. Ułożenie to jest najbardziej korzystne dla porodu.

Siódmy miesiąc ciąży – jak wygląda dziecko?

W siódmym miesiącu ciąży dziecko mierzy około 35 cm i waży do 1350 g. To okres jego intensywnego rozwoju. Powstają wówczas tzw. wzorce pamięciowe ruchów i odruchy bezwarunkowe. Wykształcają się nowe połączenia nerwowe, dzięki którym dziecko przetwarza podstawowe informacje. Zmienia się również skóra, która przestaje być przezroczysta, a płód zaczyna reagować na temperaturę otoczenia. Jego płuca wykształcone są dopiero w połowie, jednak ponad 90% wcześniaków urodzonych w siódmym miesiącu życia ma szansę przeżycia. W tym okresie malec zaczyna świadomie używać zmysłów – wsłuchuje się w dźwięki i przyzwyczaja się do zapachu mamy. Płód mający 7 miesięcy swobodnie otwiera oczy i wodzi nimi za światłem, zaczyna również reagować na emocje. Wyczuwa ton w głosie mamy i uspokaja się, słysząc muzykę. Niewskazane jest wówczas przykładanie słuchawek do brzucha. Dziecko i tak dobrze słyszy, nawet ze znacznej odległości. Muzyka przykładana tuż do brzucha zakłóca mu spokój i sen. Siódmy miesiąc to ostatni moment na swobodne ruchy dziecka. Przybierając na wadze, ma ono coraz mniej miejsca na obroty wokół własnej osi. W trzecim trymestrze mama odczuwa głównie szturchanie i kopnięcia. Większość maluchów wypracowuje już własny system snu i drzemek w ciągu dnia. Pory odpoczynku dziecka nie muszą pokrywać się ze snem mamy.

Jak wygląda brzuch w siódmym miesiącu ciąży?

Brzuch w siódmym miesiącu ciąży jest wyraźnie widoczny, a jego wielkość powiększa się średnio w tempie 1 cm na tydzień. W związku z szybkim przybieraniem wagi przez dziecko, zaczyna się obniżać dno macicy. Kobieta coraz bardziej odczuwa ruchy dziecka i rozpychanie. Pomiędzy 36. a 38. tygodniem ciąży dziecko zaczyna powoli przemieszczać się do kanału rodnego. Jest to zauważalne poprzez obniżenie brzucha i przeniesienie całego ciężaru na jego dolne partie. Siódmy miesiąc to również czas, kiedy coraz trudniej przybrać wygodną pozycję do snu. Obserwuję się spłycenie oddechu i szybkie męczenie się, nawet podczas wykonywania prostych czynności. Wiele kobiet ma również problem ze zgagą, wzdęciami i niestrawnością. Siódmy miesiąc to idealny moment na zmianę diety na lekkostrawne, a jednocześnie pełnowartościowe, produkty.

Kiedy dziecko układa się główką w dół?

Ostatni tydzień ciąży to ostateczny czas, kiedy dziecko powinno ułożyć się główką w dół. W przypadku nieprawidłowego ułożenia przeprowadza się próbę zewnętrznego obrotu płodu. Obrót zewnętrzny wykonywany jest zazwyczaj przez dwóch lekarzy. Zabieg polega na uciskaniu brzucha matki w celu ułożenia dziecka głową w dół. Przeciwwskazaniami do zewnętrznego skrętu dziecka są: jego całkowite złe ułożenie (co może być kwalifikacją do przeprowadzenia cesarskiego cięcia), ryzyko odklejenia się łożyska lub zły stan zdrowia płodu. Metoda zewnętrznego obrotu dziecka z powodu ryzyka wystąpienia licznych komplikacji stosowana jest tylko po dokładnym badaniu pacjentki i stwierdzeniu braku jakichkolwiek przeciwwskazań.

Najczęściej w celu obrócenia dziecka główką w dół stosuje się korygujące ćwiczenia fizyczne, których celem jest stymulacja płodu do naturalnego przybrania właściwej pozycji. Mogą być one przeprowadzone wyłącznie w przypadku bardzo dobrego zdrowia matki i płodu. Należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Stosuje się m.in. ćwiczenia w wodzie, które działają zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Ich zaletą jest możliwość przeprowadzania pełnej aktywności i zaangażowania mięśni przy zachowaniu minimalnego wysiłku. W celu sprawdzenia ułożenia dziecka w 32. tygodniu ciąży przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne (USG). Kolejne powtarzane jest między 36. a 38. tygodniem. Ma na celu potwierdzenie, czy dziecko ułożyło się w kanale rodnym głową w dół oraz czy łożysko jest dojrzałe i nadal spełnia swoją funkcję. W przypadku poprzecznego ułożenia płodu, aby rozwiązać ciążę, przeprowadza się cesarskie cięcie.

Zobacz film: Jakie ćwiczenia może wykonywać kobieta w ciąży?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Ludmiła Brega, Igor Grygus, Stosowanie współczesnych technologii przedporodowej korekcji przy nieprawidłowych i miednicowych położeniach płodu, Międzynarodowy Ekonomiczno-Humanistyczny Uniwersytet im. Akademika Stepana Demjanczuka w Równem, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
8
Polecamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Jak wygląda dziecko w 5.
miesiącu ciąży?
Czy w 5.
miesiącu ciąży widać już brzuch?
Jak wygląda dziecko w 5. miesiącu ciąży? Czy w 5. miesiącu ciąży widać już brzuch? Dzień Dobry TVN
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby