Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ketonal - mocny lek bez recepty, skład i dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Ketonal - mocny lek bez recepty, skład i dawkowanie

młoda kobieta ćwiczy jogę na plaży

mat. prasowe

Ketonal to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W jego składzie jest ketoprofen – silnie działająca substancja czynna. Ketonal mogą zażywać wyłącznie dorośli i młodzież po 15 roku życia. Jak działa ten lek?

Jak działa Ketonal?

Ketonal jest silnym lekiem łagodzącym dolegliwości bólowe i hamującym stany zapalne. W razie potrzeby można go zastosować jako środek przeciwgorączkowy, jednakże to działanie nie jest tak silne jak pozostałe. Z racji szeregu przeciwwskazań i informacji o środkach ostrożności zawartych w ulotce nie może być podawany dzieciom poniżej 15 roku życia. Mogą go natomiast przyjmować osoby dorosłe i w podeszłym wieku. Dawkowanie Ketonalu jest ściśle określone przez producenta leku. Chory może przyjąć jedynie określoną dawkę na dobę.

W składzie Ketonalu jest ketoprofen – substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej działanie opiera się na zahamowaniu syntezy enzymu odpowiedzialnego za drażnienie receptorów bólowych i powstawanie obrzęków. Ketoprofen zmniejsza tę syntezę, czego skutkiem jest osłabienie bólu.

Kiedy można stosować Ketonal?

Ketonal łagodzi bóle o umiarkowanym natężeniu. Wśród przypadłości, na które może pomóc ten środek, wymienia się;

  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • schorzenia o charakterze zwyrodnieniowym różnego pochodzenia;
  • bóle stomatologiczne;
  • urazy mechaniczne;
  • bóle głowy różnego pochodzenia.

Ketonalu nie wolno stosować w ciąży, ponieważ przenika on przez łożysko i może spowodować nieprawidłowości w jej przebiegu. Lekarz może go podać ciężarnej tylko w przypadku szczególnych wskazań i nigdy w pierwszym trymestrze. Leku nie podaje się mamom karmiącym.

Dawkowanie Ketonalu

Ketonal jest silnym lekiem przeciwbólowym, stąd też zaleca się szczególną ostrożność w jego stosowaniu. Dawkowanie Ketonalu to nie więcej jak 3 tabletki na dobę, a zatem 1 tabletka co 8 godzin. Mowa tutaj o Ketonalu Active, który jest ogólnodostępny. W sprzedaży bez recepty nie ma bowiem dawki forte, która jest dwukrotnie mocniejsza. Tabletkę należy popić przynajmniej połową szklanki wody. Ketonal najlepiej zażywać podczas posiłku, ponieważ może on podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego.

Dawka maksymalna, biorąc pod uwagę Ketonal Active dostępny bez recepty, to 200 miligramów na dobę. Większa może być uznana za dawkę śmiertelną. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Interakcje Ketonalu z innymi lekami i skutki uboczne

Ketonal wchodzi w interakcje z wieloma lekami, dlatego przed jego zażyciem warto porozmawiać ze specjalistą na temat przyjmowanych na stałe środków. Substancji czynnej zawartej w leku nie powinno się łączyć z innymi lekami przeciwbólowymi, zwłaszcza należącymi do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Trzeba uważać również, gdy chory przyjmuje leki trombolityczne lub przeciwpłytkowe, ponieważ Ketonal może osłabiać lub nasilać ich działanie.

Ketonal, jak i inne leki z apteki o podobnym działaniu, może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się zmianę parametrów krwi. Producent wymienia również osłabienie, zawroty głowy oraz senność, która może wpływać na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Czy Ketonal jest bezpieczny?

Ketonal Active jest lekiem w 100% bezpiecznym. W innym wypadku nie byłby ogólnodostępny. Jego skutki uboczne i interakcje z innymi lekami mogą nieco przerażać, ale zostały one wymienione przez producenta wyłącznie w celach ostrożności. Wielu pacjentów ma tendencję do stosowania leków na zapas, co nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli współistnieją u niego inne choroby przewlekłe. Zachorowania lub zatrucia z powodu przyjmowania Ketonalu to bardzo rzadkie przypadki, lecz muszą one być ujęte w ulotce, ponieważ wymagają tego polskie przepisy. Lek Ketonal jest mocnym środkiem przeciwbólowym, dlatego warto zażywać go świadomie i zgodnie ze wskazaniami producenta.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
5
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna?
Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna? TVN zdrowie
Gabapentin Teva - co to za lek?
Jak działa i kiedy go stosować? 
Gabapentin Teva - co to za lek? Jak działa i kiedy go stosować?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty