Polub nas na Facebooku
Czytasz: Katar nie zawsze musi oznaczać przeziębienie
menu
Polub nas na Facebooku

Katar nie zawsze musi oznaczać przeziębienie

Chory mężczyzna

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Katar najczęściej kojarzy się z przeziębieniem, ale jego pojawienie się nie zawsze stanowi zapowiedź infekcji. Jakim dolegliwościom może towarzyszyć katar?  

Katar, nazywany także nieżytem nosa, może bardzo uprzykrzyć życie. Dolegliwość, choć powszechna, nie zawsze musi oznaczać, że w organizmie rozwija się infekcja.

Kiedy może pojawić się katar?

Katar jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii. U osób uczulonych wydzielina z nosa jest wodnista i bardzo łatwo daje się usunąć. Katar alergiczny może występować przez cały rok lub nasilać się w konkretnych okresach (dotyczy to w dużej mierze alergii na pyłki czy trawy). Mimo że alergii mogą towarzyszyć też inne objawy, np. swędzenie i łzawienie oczu, zmiany skórne, to nie jest to regułą. Niektórym pacjentom dokucza tylko katar.

Nieżyt nosa towarzyszy również osobom, które mają problemy z zatokami. Jednak w tym przypadku wydzielina z nosa jest bardziej gęsta. Nie daje się tak łatwo wydmuchać, pojawia się uczucie zatkania. Kiedy wydzielina zaczyna spływać po tylnej stronie gardła mogą pojawić się ból gardła oraz problemy z mówieniem.

Jak sobie poradzić z katarem?

Katar, który towarzyszy alergii czy zapaleniu zatok wymaga leczenia. Zatkany nos przestaje spełniać swoje zadania, czyli uniemożliwia prawidłowe oddychanie. Nos z katarem nie może filtrować ani oczyszczać powietrza, tym samym znacząco podnosi się prawdopodobieństwo rozwoju infekcji. Dlatego, każdy katar wymaga leczenia i im wcześniej zostanie ono wdrożone tym lepiej.

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się kataru - zarówno alergicznego, jak i zatokowego, jest sięgnięcie po spray do nosa. Alergikom pomoże Otrivin Allergy. Preparat odblokowuje nos, ale także hamuje reakcje alergiczne. Otrivin Allergy to unikalny lek łączący substancję przeciwhistaminową z substancją obkurczającą błonę śluzową nosa, który łagodzi najczęstsze objawy kataru alergicznego: redukuje produkcję wydzieliny i ułatwia oddychanie. Może być stosowany u dzieci, które mają co najmniej sześć lat.

Przy katarze zatokowym doskonale sprawdzi się Otrivin Katar i Zatoki. Preparat zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Odblokowuje zatkany nos ułatwiając oddychanie. Otrivin Katar i Zatoki to połączenie substancji leczniczej, ksylometazoliny, z naturalnym mentolem, który dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany w leczeniu górnych dróg oddechowych. Substancje pomocnicze zastosowane w Otrivin Katar i Zatoki, czyli mentol i eukaliptol, wywołują po zastosowaniu uczucie chłodu na błonie śluzowej nosa.

Nie tylko alergia i zatoki

Warto zaznaczyć, że uporczywy i długo utrzymujący się katar może być spowodowany krzywą przegrodą nosową. Nieżyt nosa, który nie mija pojawia się również u osób, które mają polipy. Tych dolegliwości nie da się leczyć farmakologicznie. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i zastosowanie odpowiedniego leczenia, także chirurgicznego. 

Partnerem tematu jest Otrivin

Otrivin Allergy, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny (Phenylephrinum) oraz 0,25 mg maleinianu dimetyndenu (Dimetindeni maleas). Wskazania do stosowania: leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenylefryna, podobnie jak inne substancje obkurczające naczynia krwionośne, jest przeciwwskazana w zanikowym zapaleniu błony śluzowej nosa oraz u pacjentów, którzy przyjmują obecnie inhibitory monoaminooksydazy lub przyjmowali je w ciągu 14 dni poprzedzających leczenie fenylefryną. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.IX.2019

Otrivin Katar i Zatoki, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Spray do nosa.
Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie?
Spray do nosa. Jak działa i jak wybrać najlepszy dla siebie? TVN zdrowie
Skuteczne sposoby na katar.
Jak się go pozbyć szybko i bezpiecznie?
Skuteczne sposoby na katar. Jak się go pozbyć szybko i bezpiecznie? TVN zdrowie
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić? Dzień Dobry TVN
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty