Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kaszel u dziecka – jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel u dziecka

mat. prasowe

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Kaszel u dziecka – czy jest groźny?

Kaszel, szczególnie ten o mokrym charakterze, jest głównym mechanizmem obronnym, który wraz z transportem śluzowo-rzęskowym prowadzi do oczyszczania dróg oddechowych. Z tego względu jest zjawiskiem pożądanym i nie powinno się go hamować. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba go leczyć, a jedynie, że nie powinno się go powstrzymywać. Środki przeciwkaszlowe stosuje się rzadko, jedynie w ściśle określonych przypadkach1.

Jak rozpoznać mokry i suchy kaszel u dzieci?

Aby móc skutecznie leczyć kaszel u dziecka, w pierwszej kolejności należy go prawidłowo rozpoznać. Duszący i uporczywy kaszel suchy leczy się bowiem inaczej niż kaszel mokry.

Jak zatem odróżnić mokry kaszel u dziecka od kaszlu suchego? Kaszel mokry, nazywany również produktywnym, przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny (plwociny) z dróg oddechowych. Kasłanie ma charakterystyczny bulgoczący wydźwięk. Przy kaszlu suchym nic nie jest odkrztuszane, a kaszel ma duszący charakter2.

Bardzo ważne jest, by umieć rozpoznać kaszel mokry u dzieci i odróżnić go od kaszlu suchego, ponieważ leki stosowane na jeden i drugi mają zupełnie inne działanie.

Kaszel u dziecka – skąd się wziął?

By móc ustalić, co na kaszel u dziecka najlepiej się sprawdzi, w pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczynę kaszlu. To objaw występujący w wielu schorzeniach wieku dziecięcego. Najczęściej jest obecny przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Równie dobrze może towarzyszyć poważnym chorobom przewlekłym, dlatego nigdy nie powinno się go bagatelizować1.

Ważne jest ustalenie źródła kaszlu. Pomocne w rozpoznaniu przyczyny problemu mogą okazać się objawy towarzyszące kaszlowi, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni obserwować stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie dziecka i na tej podstawie zdecydować o konieczności odbycia konsultacji lekarskiej.

Leki na kaszel u dziecka – jakie wybrać?

Gdy dziecko kaszle, najprościej jest mu podać syrop. Musi on jednak zostać dobrany adekwatnie do rodzaju kaszlu. Syrop na suchy kaszel dla dzieci ma działanie przeciwkaszlowe, dlatego nadaje się tylko i wyłącznie do leczenia kaszlu suchego i nie może być stosowany przy kaszlu mokrym, bo wywołałby efekt przeciwny do oczekiwanego. Z kolei syrop na kaszel mokry dla dzieci ma za zadanie upłynnić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Nie może być on podawany na kaszel suchy.

Jeśli dziecko nie chce przyjmować syropu, zamiast tego można podać mu krople lub tabletki na kaszel, czyli leki, które mają takie samo działanie jak syrop, tylko występują pod inną postacią1. Przykładem innego niż syrop leku na kaszel jest Deflegmin Baby – krople doustne dla dzieci powyżej 1. roku życia. Produkt ten zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport, ułatwiając w ten sposób odkrztuszanie i łagodząc kaszel.

Sprawdzone sposoby na kaszel u dziecka

Do złagodzenia kaszlu wykorzystać można dodatkowo domowe sposoby na kaszel. W leczeniu zastosowanie znajdują takie metody jak:

  • inhalacje – z roztworu soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejków eterycznych. Przygotować je można z wykorzystaniem urządzenia zwanego inhalatorem lub zwykłej miski z gorącą wodą i ręcznika;
  • nawilżanie powietrza – powietrze w domu powinno być odpowiednio nawilżone. Optymalny poziom nawilżenia uzyskać można dzięki nawilżaczowi powietrza, alternatywnie przy pomocy mokrego ręcznika powieszonego na ciepłym kaloryferze;
  • picie dużych ilości płynów – odpowiednie nawodnienie jest ważne, aby uniknąć wysuszenia dróg oddechowych, które mogłoby nasilić odruch kaszlowy.

Ponadto warto zadbać o dietę dziecka i zapewnić mu komfortowy wypoczynek.

Bibliografia:

1. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2016.

2. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.

3. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.

Artykuł partnera 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić? 
Inhalacje – kiedy pomogą i dlaczego warto je robić?  Dzień Dobry TVN
Kaszel suchy czy mokry?
Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel TVN zdrowie
Uporczywy kaszel – przyczyny występowania.
Jakie są sposoby na jego zwalczanie?
Uporczywy kaszel – przyczyny występowania. Jakie są sposoby na jego zwalczanie? TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty