Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kaszel i katar? Pozbądź się alergii!
menu
Polub nas na Facebooku

Kaszel i katar? Pozbądź się alergii!

Kobieta z alergią na pyłki. W tle pylące drzewa. Wiosna.

Fot. nicoletaionescu / Getty Images

Alergie to temat całoroczny, jednak najczęściej mówi się o nich w kontekście pylenia roślin. Najgorszym czasem dla alergików jest wiosna oraz początek lata, kiedy pyłki roślin unoszą się w powietrzu. Przenikają do mieszkań, w których dodatkowo znajdują się roztocza... Alergicy nie mają lekko. Czy można im jakoś pomóc? 

Alergicy muszą być czujni przez cały rok. Okres pylenia roślin trwa bowiem prawie cały rok. Dodatkowo w mieszkaniach rozgościły się roztocza, które choć nie groźne, to potrafią wywoływać uczulenie. Roztocza lubią ciepłe i wilgotne miejsca, najwięcej znajdziemy ich w sypialni. Jedyne co może pomóc w zniszczeniu ich i usunięciu alergizujących odchodów to częste sprzątanie, pranie w wysokiej temperaturze oraz... oczyszczacz powietrza. Dobry sprzęt powinien być wyposażony w funkcję usuwania alergenów z powietrza. 

W przypadku inteligentnych oczyszczaczy powietrza marki Sharp mamy do czynienia z dwoma procesami. Pierwszy to tradycyjne wyłapywanie alergenów z przepływającego przez oczyszczacz powietrza za pomocą wysokowydajnych filtrów Hepa. Jednak w przypadku niektórych alergenów zassanie ich do wnętrza oczyszczacza jest trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego firma Sharp wykorzystuje drugi, aktywny proces oczyszczania jakim jest technologia Plasmacluster. Dzięki tym dwóm połączonym procesom inteligentne oczyszczacze Sharp należą do najbardziej skutecznych urządzeń na rynku co potwierdzają stosowne certyfikaty - mówi ekspert marki Sharp, Mariusz Kościelniak.

Niestety alergikom mogą dokuczać także pyłki roślin. Na szczęście dobry oczyszczacz powietrza radzi sobie także z nimi. Co i kiedy pyli? Zaczynając od miesięcy wiosennych: 

 • w marcu pylą: topola, olcha, wierzba, leszczyna;
 • w kwietniu pylą: brzoza, topola, grab, jesion, wierzba, dąb;
 • w maju pylą: dąb, buk, sosna, świerk, trawa, babka, pokrzywa, szczaw;
 • w czerwcu pylą: trawa, pokrzywa, babka, szczaw, żyto, komosa, lipa, rzepak, platan;
 • w lipcu pylą: trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa;
 • w sierpniu pylą: bylica, babka, komosa i pokrzywa;
 • we wrześniu pylą: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja;
 • w październiku pylą: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja;
 • w styczniu pyli leszczyna;
 • w lutym pylą leszczyna, cis i olcha.

Wolne od pyłków są jedynie dwa miesiące w roku, czyli listopad i grudzień. Ponieważ mamy do czynienia ze zmianą klimatu wkrótce nawet te miesiące będą zajęte przez rośliny i ich pyłki. 

Należy pamiętać, że pyłki alergizujące (nasiona roślin pylących) dostają się do naszych pomieszczeń głównie przez okna lub drzwi balkonowe czy tarasowe. Dlatego warto pamiętać, aby tam ustawiać oczyszczacz powietrza. Powszechnym błędem jest ustawianie tego typu urządzeń w przypadkowych miejscach co powoduje, że pyłki dostając się do mieszkania przebywają długą drogę zanim zostaną usunięte - przypomina Mariusz Kościelniak.

Oczyszczacz powietrza to, poza specjalną maseczką, jedyne oręże do walki z alergią poprzez unikanie kontaktu z alergenem. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz poprawia jedynie komfort życia pacjenta, a nie leczy z alergii. Do leczenia objawów alergii wykorzystywane są leki antyhistaminowe. Osoby o intensywnej alergii wziewnej powinny być pod stałą opieką lekarza. Warto tutaj dodać, że skutecznym sposobem na pozbycie się alergii (wprowadzenie jej w remisję) jest odczulanie. Jednak proces ten trwa od kilku tygodni nawet do kilku lat. W tym czasie pacjenci powinni unikać ekspozycji na alergeny. A pomóc im może oczyszczacz powietrza. Jaki? Najlepiej ten, który będzie wyposażony w technologię Plasmacluster, czyli oczyszczacze marki Sharp.

Wytwarzane przez oczyszczacz powietrza klastry jonowe unoszą się w powietrzu docierając w trudno dostępne miejsca oczyszczanego pomieszczenia. Jeśli na swojej drodze spotkają alergizujące białka (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego) rozkładają je na struktury niewidoczne dla układu immunologicznego alergika. Generator Plasmacluster w każdym oczyszczaczu marki Sharp można dowolnie włączać i wyłączać - opowiada ekspert marki.

Objawy alergii

Do objawów alergii wziewnej (a więc tej na pyłki czy roztocza) zaliczamy: 

 • wodnisty katar i częste kichanie, 
 • suchy, uporczywy kaszel,
 • obrzęk, świąd i zatkanie nosa,
 • łzawienie, obrzęk, uczucie swędzenia i pieczenia oczu, częste zapalenia spojówek, które ekspozycja na alergen może zaostrzać, 
 • ból i obrzęk gardła,
 • gorączkę,
 • problemy z koncentracją,
 • uczucie ogólnego rozbicia.

W sytuacji, gdy obserwujesz u siebie powtarzalność tych objawów, ich związek z konkretnym miejscem lub rośliną - zgłoś się do alergologa, by zlecił wykonanie specjalnych testów, które dokładnie wskażą, na co masz uczulenie. Dzięki nim leczenie będzie skuteczniejsze!

Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać?

W walce z alergenami, a także smogiem, szczególnie polecane są oczyszczacze marki Sharp, które wyposażono we wspomnianą już technologię Plasmacluster. Warto zwrócić uwagę na najnowszy model, Sharp KC-G60EUW, który posiada 6 czujników reagujących na:

 • pył PM2.5, kurz, dym tytoniowy, roztocza, zarodniki pleśni – jeśli zostaną wykryte urządzenie przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje;
 • nieprzyjemne zapachy – np. tytoniu czy alkoholu i szybko usuwa je z powietrza;
 • temperaturę – dobiera optymalny poziom wilgotności powietrza do panującej temperatury w pomieszczeniu (do 18°C – 65 proc., 18-24°C – 60 proc., od 24°C – 55 proc.);
 • wilgoć – jeśli wykryje poziom wilgotności powyżej 80 proc., zwiększa gęstość jonów Plasmacluster, tym samym nie dopuszcza do rozwoju pleśni;
 • światło – jeśli w pomieszczeniu nie pali się światło urządzenie przechodzi w tryb SLEEP, by nie pracować na zbyt głośnych trybach;
 • ruchu – (zasięg dł. - 2m, wys. - 1,6m oraz rozpiętość lewo-prawo - 2,3m) jeśli wykryje ruch w pomieszczeniu przełączy się do trybu minimalnego natężenia nawiewu powietrza, aby obniżyć zużycie energii. Można anulować wykrywanie czujnika ruchu.

Ważne są nie tylko parametry sprzętu, ale i właściwa ich konserwacja:

Kluczową sprawą jest konsekwentne dbanie o higienę urządzenia. Należy pamiętać, że regularne czyszczenie i konserwacja jest tutaj kluczowe. Nowoczesne oczyszczacze powietrza podpowiadają Użytkownikowi, kiedy należy je oczyścić lub wymienić filtry. Wyrobienie sobie nawyku stosowania się do tych komunikatów pozwoli na długotrwałe i bezproblemowe korzystanie z tych urządzeń, a sama czynność konserwacji urządzenia tak naturalna i nieabsorbująca jak… opróżnianie kosza na śmieci - przypomina ekspert marki Sharp, Mariusz Kościelniak.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien być także wyposażony w odpowiednie filtry gwarantujące jego skuteczne działanie. Powinien posiadać filtr wstępny, nawilżacza, filtry HEPA oraz filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym. W przypadku oczyszczaczy Sharp dodano do niego nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane.

Więcej o oczyszczaczach powietrza: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Cierpisz na sezonową alergię?
Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D 
Cierpisz na sezonową alergię? Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D  TVN zdrowie
Co pyli na wiosnę?
Okresy pylenia roślin
Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin TVN zdrowie
Dlaczego oczyszczacz powietrza jest tak przydatny w domu alergika?
Dlaczego oczyszczacz powietrza jest tak przydatny w domu alergika? Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?