Polub nas na Facebooku
Czytasz: Karoshi – co to takiego? Przyczyny i przypadki śmierci z przepracowania
menu
Polub nas na Facebooku

Karoshi – co to takiego? Przyczyny i przypadki śmierci z przepracowania

 Równowaga między życiem zawodowym a życiem rodzinnym.

Fot. BrianAJackson / Getty Images

Karoshi to określenie stworzone na potrzeby nazwania zjawisko śmierci z przepracowania. Najwięcej doniesień na ten temat pochodzi z Japonii, Korei Południowej i Chin. Za główną przyczynę karoshi uważa się pracoholizm, czyli uzależnienie od pracy będące podłożem wielu zaburzeń kondycji fizycznej.

Pracoholizm, wypalenie i choroby zawodowe czy niekorzystne warunki pracy to tematy, które bezpośrednio łączą się z karoshi, czyli śmiercią z przepracowania. Karoshi to zjawisko, do którego najczęściej dochodzi w Japonii, gdzie z roku na rok odnotowuje się tendencję wzrostową przypadków śmierci z przepracowania. Szacuje się, że w skali roku karoshi jest przyczyną zgonu ponad 10000 Japończyków.

Co to takiego karoshi?

Karoshi to ekstremalne negatywne zjawisko związane z pracą, które rozumie się jako śmierć z przepracowania. Określenie to po raz pierwszy pojawiło się w latach 80. ubiegłego wieku w pochodzących z Japonii doniesieniach naukowych. Problem przepracowania i związanych z tym zagrożeń na początku lat 90. XX wieku pojawił się na wokandzie Komisji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.

Oprócz karoshi specjaliści wyróżniają samobójstwo spowodowane nękaniem przez przełożonych i przepracowaniem, czyli ijime oraz determinowane depresją i chęcią uwolnienia się od cierpienia, czyli karojisatsu.

Jakie mogą być przyczyny karoshi?

Na karoshi zdaniem specjalistów może mieć wpływ wiele czynników. Głównym podłożem śmierci z przepracowania jest nadmierne wyczerpanie organizmu. Stan ten stwierdza się przeważnie u osób uzależnionych od pracy, czyli pracoholików. Doświadczają oni wewnętrznego i niekontrolowanego przymusu wykonywania obowiązków zawodowych. Ich zachowanie przejawia się kompulsywnym zaangażowaniem w pracę. W sytuacji niemożności jej podejmowania odczuwają negatywne emocje i ogólny dyskomfort. Pracoholicy ignorują potrzeby odpoczynku oraz zachowania równowagi między pracą i prywatnym życiem. Wykonywanie nadmiernej ilości obowiązków zawodowych oddziaływać może niekorzystnie na kondycję fizyczną organizmu i doprowadzić do rozwoju różnych chorób, w tym m.in. choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca, które mogą doprowadzić do śmierci.

Z karoshi wiąże się także problem wypalenia zawodowego, które przejawia się depersonalizacją, poczuciem wyczerpania, spadkiem nieefektywności pracy. W sposób szczególny stwierdza się je u osób, których praca związana jest z niesieniem pomocy innym ludziom, jak pracowników socjalnych, służby zdrowia, strażaków itd. Wśród innych przyczyn śmierci z przepracowania wymienia się także: stres organizacyjny, długie i nieregularne godziny pracy, niską kontrolę pracy, brak wsparcia, wysokie wymagania efektywności, życie w duchu samopoświęcenia, perfekcjonizm neurotyczny, czyli ustalanie sobie nierealnie wysokich celów.

Polecamy: Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?

Jakie objawy daje udar? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie pacjentów po udarze? Źródło: 36,6.

Karoshi – Japonia w czołówce krajów śmierci z przepracowania

Najwięcej przypadków karoshi stwierdza się w Azji, zwłaszcza w Japonii. Pierwszy udokumentowany przypadek karoshi pochodzi z 1969 roku, kiedy 29-letni pracownik działu wysyłkowego zmarł w wyniku udaru mózgu powstałego z przepracowania. Jakiś czas temu w mediach podano informację na temat śmierci 34-letniego Japończyka zajmującego się produkcją artykułów spożywczych. Przyczyną zgonu był atak serca po 110-godzinnym tygodniu pracy. Kolejny przypadek to historia 22-letniej pielęgniarki zmarłej na zawał po przepracowaniu 34-godzinnego dyżuru.

Rosnąca liczba przypadków karoshi stała się podłożem dla debaty na temat nieludzkich praktyk stosowanych w wielu zakładach pracy w Japonii. Realizowana tam kultura pracy ma nieco ulec zmianie. Wiele firm proponuje ograniczenie liczby wykonywanych miesięcznych nadgodzin. Osobom obarczonym ryzykiem śmierci z przepracowania oferowana jest pomoc w ramach działającej w Japonii Rady Obrony Ofiar Karōshi.

Polecamy: Ból głowy z tyłu – jakie może mieć przyczyny? Jak sobie z nim radzić?

Karoshi nie tylko w Japonii

O przypadkach śmierci z przepracowania słyszy się niestety coraz częściej w innych niż Japonia krajach. Jedną z głośniejszych w ostatnich latach była historia karoshi 21-letniego Niemca, który odbywał staż w londyńskim banku i 35-letniej szwedki pracującej w branży IT.

Niestety coraz częściej mówi się i pisze o ryzyku karoshi w Polsce. Przywołać należy przypadek śmierci 36-letniego szefa marketingu z oddziału globalnego koncernu chemicznego. Mężczyzna zmarł na zawał serca na skutek codziennej wielogodzinnej pracy i braku urlopu. Należy też zwrócić uwagę na śmierć 44-letniej lekarki, która zmarła po czterodobowym ciągu pracy.

Bibliografia:

  1. Żemigała M., Zjawisko śmierci z przepracowania, „Studia i Prace WNEiZ US”, 2018, 52(3), s. 177–186.
  2. Ke D.S., Overwork, Stroke, and Karoshi – death from Overwork, „Acta Neurologica Taiwanica”, 2012, 2 (21), s. 54–59.
  3. Jarema M., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2016.
  4. Bird A., Encyclopedia of Japanese Business and Management, London 2002.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Karoshi, czyli śmierć z przepracowania
Karoshi, czyli śmierć z przepracowania Dzień Dobry TVN
Wypalenie zawodowe czy przemęczenie.
Jak je odróżnić?
Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić? Dzień Dobry TVN
Pracoholizm – przyczyny, objawy i skutki.
Jak pomóc pracoholikowi?
Pracoholizm – przyczyny, objawy i skutki. Jak pomóc pracoholikowi? TVN zdrowie
Hikikomori – co to znaczy i na czym polega zaburzenie?
Kim są hikikomori?
Hikikomori – co to znaczy i na czym polega zaburzenie? Kim są hikikomori? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty