Polub nas na Facebooku
Czytasz: Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Image taken by Mayte Torres/getty images

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Spożywanie produktów z wysoką zawartością cukru wiąże się nie tylko z szybkim przyrostem tkanki tłuszczowej, ale też z ryzykiem cukrzycy typu 2 czy chorobami serca. Naukowcy donoszą, że zbyt duża ilość cukru może mieć znaczenie również w przypadku mam karmiących piersią.

Choć od lat mówi się, że dieta mamy karmiącej nie istnieje, to amerykańscy naukowcy zaczynają przeczyć tej teorii i donoszą, że zbyt duża ilość cukru w jadłospisie matki może mieć wpływ na rozwój poznawczy dziecka...

Jak cukier wpływa na rozwój dziecka?

Badania przeprowadzone przez dr Michaela I. Gorana, dyrektora programowego ds. Cukrzycy i otyłości w szpitalu dziecięcym w Los Angeles wykazały, że matki, które spożywają słodkie napoje w pierwszych miesiącach po porodzie, są nie tylko narażone na szybki przyrost masy ciała, ale także wystawiają na ryzyko swoje nowonarodzone dzieci. Jak? Karmiąc piersią!

Nowe badanie opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition ujawnia, że spożywanie słodkich napojów przez mamy karmiące może prowadzić do słabszego rozwoju poznawczego u dzieci, nawet do drugiego roku życia!

W badaniu udział wzięło 88 kobiet, które przyznały się do spożywania słodkich napojów w trakcie karmienia piersią. Rozwój ich dzieci oceniano według skali Bayley III (Bayley Scale of Infants Development Third Edition). Przypomnijmy tylko, że skala ta służy do badania rozwoju poznawczego niemowląt i małych dzieci będących w wieku od 1. miesiąca do 3,5 roku, a dokładnie do 42. miesiąca życia. Przy pomocy skali Bayley III psychologowie są w stanie ocenić rozwój pamięci, poziom inteligencji dziecka, percepcję sensoryczną, koordynację, wyobraźnię oraz wczesny rozwój mowy. Dzięki skali tej mierzone jest także zachowanie dziecka - jego nastrój, wesołość, rodzaj reakcji emocjonalnej na bodźce zewnętrzne.

Niestety wyniki obserwacji mówią jasno, dzieci tych kobiet, które zgłosiły większe spożycie słodkich napojów w trakcie karmienia piersią, uzyskały zdecydowanie gorszy wynik rozwoju poznawczego.

Jak dieta mamy karmiącej wpływa na pokarm?

Karmienie naturalne przynosi wiele korzyści zarówno dziecku jak i mamie. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Co z dietą mamy karmiącej?

Dotychczas utrzymywano, że potrzeba stosowania takiej diety to mit. Jednak amerykańscy naukowcy, bazując m.in. na najnowszym badaniu opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition, zaczęli spekulować, że cukier w jadłospisie mamy karmiącej, jest przekazywany dziecku wraz z jej naturalnym pokarmem. Niestety konsekwencją ekspozycji na cukier jest niekorzystny wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Karmienie piersią może przynosić wiele korzyści, ale widzimy, że na kobiecy pokarm ma wpływ to, co jedzą i piją mamy... i to w większym stopniu, niż przypuszczaliśmy – tłumaczy mówi dr Goran.

Naukowiec zachęca jednocześnie do ograniczenia spożywania cukru przez mamy karmiące – przyniesie to korzyści zarówno mamie jak i dziecku.

Chcemy, by dzieci otrzymywały pożywienie najwyższej jakości. Nasze odkrycia mogą posłużyć do określenia przyszłych zaleceń żywieniowych dla matek podczas karmienia piersią, tak by zapewnić dzieciom jak najlepszy rozwój  - wyjaśnia dr Paige K. Berger, jeden z autorów badania.

Zobacz film:  Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej?

źródło: x-news

źródło: www.eurekalert.org

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
8
Polecamy
Jak poprawić florę bakteryjną dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie?
Jak poprawić florę bakteryjną dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie? Dzień Dobry TVN
Alergia pokarmowa u małego dziecka.
Jakie są objawy?
Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy? Dzień Dobry TVN
Dr Krystyna Pogoń, dietetyk:
O żywieniu dzieci nie wiemy praktycznie nic
Dr Krystyna Pogoń, dietetyk: O żywieniu dzieci nie wiemy praktycznie nic TVN zdrowie
Medyczne mity.
Czy cukier powoduje nadpobudliwość dzieci?
Medyczne mity. Czy cukier powoduje nadpobudliwość dzieci? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty