Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kardiomiopatia, czyli serce w przebudowie. Skąd się bierze to schorzenie i jak można je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Kardiomiopatia, czyli serce w przebudowie. Skąd się bierze to schorzenie i jak można je leczyć?

Ludzkie serce

Fot: PM Images / gettyimages.com

Kardiomiopatia to grupa schorzeń, które prowadzą do przerostu mięśnia sercowego. Schorzenie mogą wywołać m.in. leki lub niektóre toksyny, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że choroba jest uwarunkowana genetycznie. Jednak, bez względu na to, co ją wywołało trzeba ją leczyć. Jak?

Pod terminem kardiomiopatia kryje się grupa schorzeń, która stopniowo uszkadza serce i zaburza jego pracę. Najczęściej wyróżnia się kardiomiopatie pierwotne i wtórne.

Zobacz także: Choroba wieńcowa serca – objawy, leczenie i przyczyny

Kardiomiopatia - skąd się bierze choroba?

Kardiomiopatia ma podłoże genetyczne lub środowiskowe. W pierwszym przypadku może mieć związek wadami serca, które ma pacjent. W drugim jej rozwój może być spowodowany czynnikami toksycznymi, takimi jak np. alkohol czy narkotyki. Schorzenie mogą wywołać również niektóre leki (np. te stosowane w leczeniu onkologicznym). Czasem jej rozwój to pokłosie zatrucia metalami ciężkimi lub innymi substancjami chemicznymi. Pojawiają się także u osób, które przeszły zawał, mają chorobę wieńcową, cukrzycę lub problemy z tarczycą. Do najczęściej występujących kardiomiopatii należą:

  • jedno- lub wielogenowo - za chorobę odpowiada mutacja jednego konkretnego (jeśli winna jest jedna mutacja choroba może być dziedziczona przez dzieci chorego) lub kilku genów;
  • rozstrzeniowe - mogą być nabyte lub uwarunkowane genetycznie, u pacjentów z tym rodzajem kardiomiopatii obserwuje się stopniowe poszerzenia jam serca, choć serce się rozrasta to mięsień nie staje się grubszy;
  • przerostowe - ma podłoże genetyczne, za jej rozwój odpowiada jedna konkretna mutacja i może być dziedziczona przez dzieci pacjenta;
  • kardiomiopatie z niescalenia (lub gąbczasta) - w tym przypadku serce pacjenta zmienia się tak bardzo, że zaczyna ono przypominać gąbkę;
  • kardiomiopatia restrykcyjna - w tym przypadku mięsień sercowy kurczy się całkiem dobrze, ale nie potrafi odpocząć po skurczu, czyli nie rozszerza się tak, by jama serca ponownie napełniła się krwią.
  • arytmogenna kardiomiopatia (dysplazja) prawej komory - osób tym rodzaje kardiomiopatii dochodzi do przebudowy i zastąpienia mięśniówki serca prawej komory tkanką tłuszczową i włóknistą. Mimo że choroba najczęściej dotyka prawą komorę, to w skrajnych przypadkach rozwija się również w lewej.

Każda z kardiomiopatii może prowadzić do rozwoju niewydolności serca. Warto zaznaczyć, że tempo progresji choroby nie jest do końca znane. Możemy z pewnym prawdopodobieństwem ocenić, że na przestrzeni określonego czasu prawdopodobnie dojdzie do niewydolności serca spowodowanej upośledzeniem kurczliwości serca w przebiegu kardiomiopatii, ale to rzecz bardzo indywidualna – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Kardiomiopatia - powikłania

Szczególnie niebezpieczna dla pacjentów z kardiomiopatią jest arytmia, zarówno komorowa, jak i nadkomorowa.

Najczęstszą arytmią nadkomorową jest migotanie przedsionków. Może ono być wynikiem progresji choroby, ale też samo w sobie powodować pogorszenie przebiegu kardiomiopatii oraz zaostrzenia niewydolności serca. Co niezwykle istotne, jest to arytmia zagrażająca udarem mózgu, a zatem każdy chory z kardiomiopatią, u którego rozwinie się migotanie przedsionków, wymaga pilnej kontroli u prowadzącego kardiologa celem oceny ryzyka udaru i włączenia odpowiedniego leczenia mającego na celu minimalizację tego ryzyka – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Nie mniej niebezpieczne są zagrażające życiu arytmie komorowe, takie jak częstoskurcze komorowe i migotanie komór. Arytmie te stanowią zagrożenie życia, stąd też każdy pacjent z kardiomiopatią jest oceniany pod kątem ryzyka wystąpienia groźnych arytmii komorowych.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o pracy serca:

Zobacz film: Jak działa serce? Źródło x-news

Jak rozpoznać kardiomiopatię?

Warto zaznaczyć, że kardiomiopatia może się pojawić nie zależnie od wieku. U osób młodych jedynym objawem choroby jest właśnie arytmia. Czasem obserwuje się u nich częstoskurcze lub niewyjaśnione omdlenia.

Zobacz także: Wady serca u dzieci i u dorosłych – objawy, leczenie

U starszych pacjentów objawami mogą być klasyczne symptomy niewydolności serca: spadek tolerancji wysiłku (kiedyś pacjent bez problemu wchodził na piąte piętro, dziś meczy się już na trzecim), duszności - także takie, które budzą w nocy, obrzęki na nogach.

Bardzo często dopiero objawy niewydolności serca skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza rodzinnego lub u kardiologa i dopiero wówczas choroba jest diagnozowana. Koniecznie należy wyjaśnić, co jest przyczyną niewydolności serca. Najczęściej jest to choroba niedokrwienna serca, dlatego diagnostykę niewydolności serca zawsze zaczyna się od wykluczenia tego schorzenia – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Kardiomiopatia - wygląda leczenie?

U pacjentów stosuje się m.in. procedury elektroterapii, na przykład kardiowertery-defibrylatory (ICD), wszczepiane pacjentom zagrożonym częstoskurczami komorowymi i migotaniem komór. To również terapia resynchronizująca serce (CRT), a także sztuczne komory serca i przeszczep serca.

Inne metody zabiegowego leczenia w kardiomiopatiach zależą od schorzeń wikłających przebieg choroby. W przypadku towarzyszących kardiomiopatiom arytmii można rozważyć wykonanie zabiegu ablacji. Jeśli mamy do czynienia z wadą zastawkową, pomocne będą metody leczenia kardiochirurgicznego lub, w przypadku niedomykalności zastawki mitralnej, zapinka MitraClip. W kardiomiopatii przerostowej z zawężaniem drogi odpływu można rozważyć leczenie kardiochirurgiczne lub ablację alkoholową, mające na celu redukcję grubości mięśniówki serca. Najważniejsza w terapii wszystkich rodzajów kardiomiopatii jest regularność w przyjmowaniu zaleconego leczenia, stała kontrola specjalistyczna oraz zdrowy styl życia. To kwestie podstawowe zwiększające szanse na długie lata życia z dobrze kontrolowaną chorobą – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
5
Polecamy
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Zespół sztywnego serca.
Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Kardiomiopatia - rodzaje, przyczyny, objawy, przebieg, powikłania i sposoby leczenia chorób mięśnia sercowego
Kardiomiopatia - rodzaje, przyczyny, objawy, przebieg, powikłania i sposoby leczenia chorób mięśnia sercowego TVN zdrowie
Kardiomiopatia przerostowa – nadmierny rozrost serca
Kardiomiopatia przerostowa – nadmierny rozrost serca TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty