Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Kobieta w wannie na świeżym powietrzu. Kąpiel.

Fot. Sinenkiy / Getty Images

Kąpiele siarkowe zaliczane są do najpopularniejszych kąpieli balneologicznych i wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Wykazują korzystne działanie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Łagodzą ból i działają przeciwzapalnie.

Kąpiele siarkowe to bardzo popularny i przyjemny zabieg, który wykorzystywany jest jako element terapii w leczeniu wielu chorób. Stosowany jest w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry, trądziku, egzemy i chorób reumatycznych. Wspiera terapię miażdżycy, cukrzycy i dny moczanowej. Przede wszystkim wykonywany jest w sanatoriach i uzdrowiskach, ale można z niego skorzystać także w domu. Wody siarczkowe w Polsce występują głównie w rejonach górskich.

Kąpiele siarkowe – czym są?

Kąpiele siarkowe to zabieg leczniczy wykonywany przy użyciu bardzo rzadko spotykanych wód siarczkowych. Zawierają one siarczki z uwalniającym się siarkowodorem, a także wiele innych składników, takich jak: jod, brom, fluor i bor. Niezależnie od ogólnej mineralizacji wody siarkowe zawierają nie mniej niż l mg siarkowodoru na litr, którego dopuszczalne stężenie nie może przekroczyć 100 mg na litr. Jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce oferującym kąpiele siarkowe jest Busko Zdrój. Rocznie wykonywanych jest tam około 800 tysięcy kąpieli siarkowych. Z zabiegu można skorzystać także w m.in. Solcu-Zdroju, Swoszowicach, Horyńcu, Wieńcu-Zdroju, Wysowej, Krakowie-Matecznym. czy Krzeszowicach.

Korzystasz z kąpieli siarkowych?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak wygląda kąpiel siarkowa?

Kąpiele siarkowe są bardzo przyjemnym zabiegiem, podczas którego dochodzi do całkowitego (do linii serca) lub częściowego (danej części ciała) zanurzenia na średnio 15 minut w wodzie siarkowej o temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała, czyli około 35–37°C. Kąpiel częściowa odbywa się w tzw. fasonie, a całkowita w wannie lub basenie. Woda siarkowa ma klarowny, lekko żółtawy kolor i specyficzny zapach. Podczas kąpieli nie należy wykonywać zbędnych ruchów, gdyż powoduje to przyspieszone ulatnianie się związków leczniczych.

Po zabiegu pacjent przez kilkadziesiąt minut odpoczywa, a dopiero po upływie 2–3 godzin może wziąć prysznic. Takie postępowanie jest konieczne, żeby wszystkie dobroczynne składniki wody siarkowej mogły wniknąć w głąb organizmu. Normalną reakcją na kontakt z solanką siarczkową jest lekkie zaczerwienienie skóry oraz uczucie pieczenia i swędzenia. Zalecane są serie 10–15 zabiegów wykonywanych 2–3 razy w tygodniu, które powtarza się corocznie.

Kąpiele siarkowe – właściwości i działanie

Siarka posiada szerokie zastosowanie w lecznictwie. Kąpiele siarkowe znane są z działania przeciwzapalnego, antyoksydacyjnego, keratoplastycznego, przeciwbólowego, przeciwreumatycznego, odtruwającego, antyhistaminowego i regeneracyjnego. Siarka posiada następujące właściwości lecznicze: bakteriobójcze, antygrzybiczne i przeciwpasożytnicze. Przyspiesza procesy metaboliczne, oczyszczając organizm z toksyn. Stąd też kąpiele siarkowe zalecane są przy przewlekłych zatruciach metalami ciężkimi.

Kąpiele siarkowe obniżają poziom cholesterolu i pozytywnie wpływają na mikrokrążenie, zapobiegając tym samym miażdżycy. Po kąpielach w wodzie siarkowej następuje wzrost hemoglobiny i krwinek czerwonych we krwi. Regulują poziom cukru we krwi, dlatego stosowane są w terapii cukrzycy. Skutecznie regulują też poziom kwasu moczanowego, neutralizują stany zapalne, likwidują obrzęki i poprawiają ruchomość stawów.

Główne wskazanie do zabiegów stanowią choroby chrząstki stawowej. Siarka wchłaniana przez skórę podczas leczniczych kąpieli zostaje wykorzystana do syntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który wchodzi w skład chrząstki stawowej, oraz do syntezy metioniny i cystyny. Kąpiele siarkowe wskazane są przy zesztywniającym zapaleniu stawów, zwyrodnieniach stawów i kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniu stawów, dnie moczanowej i rwie kulszowej. Stanowią element terapii dyskopatii, neuropatii, neuralgii, zespołów korzeniowych i osteoporozy. Przyspieszają regenerację organizmu po stanach pourazowych i przeciążeniowych.

Kąpiele siarkowe poprawiają odporność i działają odprężająco. Obniżają napięcie nerwowe, przeciwdziałają zmęczeniu i ogólnemu wyczerpaniu, poprawiają nastrój i dodają energii. Stosowane są w przebiegu chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenia gardła, oskrzeli, krtani i płuc. Łagodzą problem bolesnych miesiączek i pomagają w leczeniu zaburzeń hormonalnych.

Wpływ kąpieli siarkowych na skórę

Kąpiele siarkowe mają zbawienny wpływ na skórę. Dzięki nim staje się ona gładsza, miększa, delikatniejsza i jędrniejsza. Przyspieszają usuwanie łoju z głębiej położonych warstw skóry i likwidację wyprysków. Powodują złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Dlatego też siarka ma zastosowanie w leczeniu łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku, egzemy, łojotokowego zapalenia skóry i innych schorzeń dermatologicznych.

Kąpiele siarkowe – przeciwwskazania

Mimo wielu pozytywnych działań na organizm kąpiele siarkowe posiadają pewne przeciwwskazania. Wśród nich wymienia się m.in.: nadwrażliwość na związki siarki, stany po zawale serca, niestabilną chorobę wieńcową, zaburzenia rytmu serca i znaczną niewydolność krążeniową. Ponadto nie powinny z nich korzystać osoby zmagające się z gruźlicą, chorobą nowotworową, przewlekłym zapaleniem trzustki i wątroby. Nie są wskazane przy niestabilnym ciśnieniu tętniczym krwi, gorączce i infekcjach. Kąpielom siarkowym nie powinny się poddawać kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią.

Jak wykonać kąpiele siarkowe w domu?

Kąpiele siarkowe wykonywane są w sanatoriach i uzdrowiskach, ale można z nich skorzystać także w domu. Konieczne jest nabycie specjalnej soli siarczkowej do kąpieli. Podobnie jak przy profesjonalnym zabiegu woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.

Co lepiej służy naszej skórze: prysznic czy kąpiel w wannie? Zobaczcie:

Zobacz film: Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Drobnik J., Malcewicz M., Józefowski P. i wsp., Medycyna uzdrowiskowa – współczesne lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2011, 13(1), s. 103–108.

2. Gonda-Soroczyńska E., Funkcja uzdrowiskowa małego miasta na przykładzie Buska-Zdroju, „Infrastruktura I Ekologia Terenów Wiejskich”, 2012, 2, s. 5-16.

3. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Warszawa, PZWL, 2010.

4. Korczak M., Owczarek J., Właściwości lecznicze wód siarczkowych, „Acta Balneologica”, 2014, LVI(2), s. 106-108.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
250
18
Polecamy
Borowina lecznicza – zastosowanie.
Jak działają plastry i pasta z borowiny?
Borowina lecznicza – zastosowanie. Jak działają plastry i pasta z borowiny? Dzień Dobry TVN
Co to jest balneoterapia?
W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii?
Co to jest balneoterapia? W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii? TVN zdrowie
Czym jest balneologia?
Jakie są najbardziej znane zabiegi balneologiczne?
Czym jest balneologia? Jakie są najbardziej znane zabiegi balneologiczne? TVN zdrowie
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Karo
Sól algowo-termalna do kąpieli też ma bardzo dużą zawartość jodu - takie kąpiele także wpływają dobroczynnie na skórę.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty