Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Kąpiel kwasowęglowa sucha i mokra. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

bąbelki wypływają z otworu w basenie

Fot. georgeclerk / Getty Images

Kąpiel kwasowęglowa może być mokra lub sucha, czyli gazowa. Zabieg opiera się na działaniu dwutlenku węgla (CO2). Wykorzystywany jest zwłaszcza w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia tętniczego krwi.

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg z zakresu balneoterapii, czyli działu fizjoterapii, który zajmuje się rehabilitacją z użyciem wód leczniczych. Kąpiel kwasowęglowa wykonywana jest zwłaszcza w celu obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Zabieg przeprowadzać można kilka razy tygodniowo. Przeważnie chorego poddaje się całej serii liczącej około 12 kąpieli. Z zabiegu skorzystać można zwłaszcza w uzdrowiskach czy sanatoriach.

Czym jest kąpiel kwasowęglowa?

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg balneoterapeutyczny, w którym zastosowanie ma dwutlenek węgla (CO2). Ze względu na sposób wysycenia wody tym gazem wyróżnia się kąpiel naturalną i sztuczną. W pierwszym przypadku z zabiegu skorzystać można w ramach leczenia uzdrowiskowego, w miejscach, w których występują wody wodorowęglanowe. Należą do nich m.in.: Złockie, Polanica-Zdrój, Żegiestów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Nałęczów, Długopole-Zdrój, Piwniczna, Muszyna, Krynica, Kudowa-Zdrój. Zawartość CO2 w tym przypadku nie powinna być mniejsza niż 400 mg/dm3. Z kolei sztuczne kąpiele kwasowęglowe opierają się na wodzie gospodarczej z wprowadzonym do niej przy użyciu specjalnego saturatora CO2, którego zawartość nie powinna być mniejsza niż 750 mg/dm3.

Formy wykonywania kąpieli kwasowęglowych

Kąpiel kwasowęglowa to jeden z zabiegów leczniczych stosowanych w hydroterapii, który wykonuje się w formie:

  • całościowych kąpieli, kiedy poziom wody sięga do linii sutkowej,
  • półkąpieli, kiedy poziom wody sięga okolic spojenia łonowego,
  • częściowych kąpieli kończyn górnych lub dolnych.

Kąpiel kwasowęglowa mokra trwa około 15 minut, a temperatura wody wynosi 33-34ᵒC. Ze względu na niekorzystne konsekwencje nadmiernie wdychanego unoszącego się nad wodą gazu na wanny nakłada się specjalne nakrycia oddzielające głowę chorego od oparów. Konieczne jest też zapewnienie sprawnej wentylacji pomieszczenia, w którym wykonuje się zabieg.

Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Kąpiel kwasowęglowa – wskazania

Kąpiel kwasowęglowa wskazana jest w przypadku: zmian zwyrodnieniowych, zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi, nieprawidłowości krążenia obwodowego, wczesnego stadium miażdżycy, zapalenia i bólów stawów kończyn, chorób reumatycznych, a także przy nerwicy, depresji, bezsenności, otyłości, chorobie Raynauda, schorzeniach układu oddechowego. W sposób szczególny zabieg polecany jest osobom chorym na cukrzycę, ponieważ poprawiając ukrwienie kończyn dolnych i obniżając poziom cukru we krwi, zapobiega rozwojowi stopy cukrzycowej. Kąpiel kwasowęglowa zalecana jest chorym na osteoporozę, chorobę Burgera, po urazach, poparzeniach, odmrożeniach, hipotonii i hipertonii, z obrzękami limfatycznymi, owrzodzeniem podudzi, zaburzeniami hormonalnymi. Stanowić może element odnowy biologicznej i regeneracji tkanek.

Działanie kąpieli kwasowęglowej na człowieka

Zabieg dwutlenkiem węgla, jakim jest kąpiel kwasowęglowa, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, w konsekwencji czego usprawnia krążenie krwi i obniża ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe. Część badaczy donosi, że do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi dochodzi nie tylko u chorych zmagających się z nadciśnieniem, ale i niestety u osób z ciśnieniem w normie. Dodatkowo znosi opór obwodowy i umożliwia przesunięcie krwi na obwód. Zabieg hamuje nadmierną krzepliwość krwi, obniża poziom cholesterolu i glukozy w surowicy krwi. Niweluje skurcze mięśni gładkich i działa moczopędnie. Kąpiel kwasowęglowa wspiera pracę serca, gdyż obniża częstotliwość jego pracy i podnosi pojemność wyrzutową. Działa też korzystnie na układ oddechowy, gdyż rozszerza naczynia, przez co ułatwia oddychanie i wymianę gazową. Zabieg dodatkowo zapewnia relaks, odprężenie i uspokaja.

Polecamy: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Czym jest kąpiel kwasowęglowa sucha?

Inną formą jest kąpiel kwasowęglowa sucha, w trakcie której CO2 rozpuszczony zostaje w powietrzu. Kąpiel kwasowęglowa sucha wykonywana jest w specjalnie przygotowanej kapsule lub pomieszczeniach. Gaz unosi się na wysokości około 1 m od podłoża, a jego stężenie szacowane jest na średnio 1%. Badacze podkreślają, że jej działanie jest takie samo, jak mokrej kąpieli, przy czym w drugim przypadku CO2 oddziałuje intensywniej na organizm. Sucha kąpiel kwasowęglowa trwa około 20 minut. Wśród jej niewątpliwych plusów wymienia się większą higienę, brak konieczności rozbierania się chorego i korzystania z wanny, co może okazać się dość problematyczne dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Dodatkowo śliskie posadzki w przypadku kąpieli mokrej grożą upadkiem, co jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi w podeszłym wieku.

Kąpiel kwasowęglowa – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do kąpieli kwasowęglowych wymienia się m.in.: padaczkę, choroby nowotworowe płuc i nerek, niewydolność oddechową i krążenia, dializy nerek, hemofilię i inne schorzenia związane ze zbyt niską krzepliwością krwi, ciężką anemię. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas krwawienia miesiączkowego. Kąpiele kwasowęglowe nie powinny być łączone z innymi kąpielami leczniczymi. Godny podkreślenia jest fakt, że w przeciwieństwie od wielu innych zabiegów z zakresu hydroterapii, kąpiele kwasowęglowe mogą być stosowane u osób z wadami serca, po zabiegach kardiologicznych czy z rozrusznikami serca.

Bibliografia:

1. Kochański W.J., Balneologia i hydroterapia, Wrocław, Wydawnictwo AWF we Wrocławiu, 2002.

2. Ponikowska I., Kompendium balneologii. Kierunki i wskazania do leczenia uzdrowiskowego, Warszawa, Wydawnictwo Marszałek, 2004.

3. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Warszawa, PZWL, 2007.

4. Szafraniec R., Fryc W., Kochański M., Analiza wpływu pojedynczego zabiegu sztucznej wodnej kąpieli kwasowęglowej na parametry hemodynamiczne u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, „Fizjoterapia”, 2014, 22(4), s. 3-8.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
310
29
Polecamy
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Kąpiel perełkowa – wskazania, przeciwwskazania, działanie
Kąpiel perełkowa – wskazania, przeciwwskazania, działanie TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Co to jest hydroterapia (wodolecznictwo)?
Jak wyglądają zabiegi?
Co to jest hydroterapia (wodolecznictwo)? Jak wyglądają zabiegi? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Rodzaje granulocytów. Normy i interpretacja wyników
Rodzaje granulocytów. Normy i interpretacja wyników