Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kanał Guyona – budowa i schorzenia. Zespół kanału Guyona
menu
Polub nas na Facebooku

Kanał Guyona – budowa i schorzenia. Zespół kanału Guyona

Nadgarstek bolesny - prześwietlenie szkieletu.

Fot. yodiyim / Getty Images

Kanał Guyona jest kostno-włóknistą przestrzenią umiejscowioną w nadgarstku. Schorzenie, zwane zespołem kanału Guyona, objawia się silnym bólem spowodowanym przez ucisk na nerw łokciowy.

Kanał Guyona stanowi niewielką przestrzeń w dłoniowej części nadgarstka. Budują go kości haczykowata oraz grochowata, nerw łokciowy, więzadło poprzeczne oraz tętnice. Zespół kanału Guyona nadgarstka należy do neuropatii uciskowej.

Zespół kanału nadgarstka

Zespół kanału Guyona jest jedną z poważniejszych dolegliwości, spowodowaną uciskiem na nerw łokciowy. Nerw ten stanowi główny nerw ruchowy, odpowiedzialny za ruchy dłoni i zawiaduje przede wszystkim małym i serdecznym palcem oraz częścią kciuka. Przyczyn powstawania zespołu kanału Guyona może być wiele. Najpowszechniejsze są urazy mechaniczne, choroby o podłożu neurologicznym albo schorzenia układu kostno-stawowego. Typowymi objawami schorzenia są ból oraz zaburzenie czucia dotyku i temperatury (zarówno niskiej, jak i wysokiej). Ból utrudnia sprawne poruszanie palcami i wykonywaniem rotacji stawu nadgarstkowego.

Jakie są przyczyny zespołu kanału Guyona?

Istnieje wiele przyczyn ucisku na nerw łokciowy. Do najpowszechniejszych zaliczyć można:

  • mechaniczne uszkodzenia stawu w nadgarstku (dotyczy to zwichnięć i złamań)
  • wrodzone wady anatomiczne, czyli wady rozwoju układu kostnego – zniekształcenia kości
  • choroby zwyrodnieniowe, w tym reumatyzm
  • torbiel galaretowatą.

Mechaniczne uszkodzenia kanału Guyona powstają w większości przypadków przez długą jazdę na rowerze lub samochodem, zbyt forsowny trening siłowy z podnoszeniem ciężarów, poruszanie się o kulach oraz częste, rotacyjne ruchy nadgarstka (chwytanie, zakręcanie, odkręcanie).

Polecamy: Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni układ kostny: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Jakie są objawy zespołu kanału Guyona?

Wszystkie symptomy zespołu kanału Guyona są wyjątkowo dokuczliwe. Większość osób dotkniętych schorzeniem odczuwa zaburzenia czucia od palców aż do przedramienia. Dodatkowo chory może odczuwać drętwienie i mrowienie. Silny ból palców oraz stawu łokciowego nasila się głównie nocą. Ręka staje się znacznie mniej sprawna z powodu ograniczenia ruchomości w stawach. Z czasem dochodzi do zaniku mięśni ręki. Naturalnym ustawieniem ręki dla chorych na zespół kanału Guyona jest ustawienie szponiaste, polegające na jednoczesnym wyprostowaniu palca małego i serdecznego (stawy śródręczno-paliczkowe) i zgięciu stawów międzypaliczkowych.

Polecamy: Ręka szponiasta – przyczyny i objawy uszkodzenia nerwu łokciowego

Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja zespołu kanału Guyona

W momencie wystąpienia typowych objawów bólowych należy jak najszybciej zgłosić się do neurologa i wykonać kilka podstawowych badań: czucia, ruchomości ręki oraz siły mięśniowej. W tym celu standardowo wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego (EMG), a także badanie rentgenowskie (RTG).

W łagodnym przypadkach zespołu kanału Guyona leczenie jest całkowicie bezinwazyjne, włącza się farmakoterapię wraz z rehabilitacją. Cała kuracja trwa średnio 2 miesiące.

W trudniejszych przypadkach leczenie może zakończyć się interwencją chirurgiczną. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (podawanym nad kanał Guyona). Chirurg za pomocą skalpela dokonuje nacięcia więzadła poprzecznego. Miejsce pozostawia się do wygojenia poprzez namnażanie się tkanki bliznowatej. Oczywiście leczenie nie kończy się na operacji. Do pełnego ustąpienia objawów i powrotu do zdrowia wymagana jest także rehabilitacja.

Rehabilitacja trwa kolejne 2 miesiące. Pomimo że w większości przypadków ból ustępuje, to jednak operowany może odczuwać tkliwość blizny pooperacyjnej. Podczas okresu rehabilitacji należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze warto podczas wykonywania codziennych czynności wykorzystywać opaskę odciążającą staw nadgarstkowy. Po drugie, aby zapobiec rozwojowi infekcji oraz zmniejszyć ból poza lekami przeciwbólowymi, stosuje się środki przeciwzapalne, witaminę B6 lub zastrzyki z kortykosteroidów w okolicę więzadła. Po trzecie najskuteczniejszymi formami rehabilitacji są: krioterapia, jonoforeza, terapia laserem oraz ultradźwięki (fala uderzeniowa). Ponadto proces regeneracji przyspiesza masaż tkanek miękkich. Poprawia on ukrwienie oraz odżywienie obszaru kanału Guyona. Popularny jest również kinesiotaping, czyli oklejanie stawu specjalnymi plastrami. Plastry odciążają stawy, chronią je oraz przyspieszają gojenie się ran.

Polecamy: Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Jak zapobiegać zespołowi kanału Guyona?

Osoby, które z racji zawodu narażone są na urazy, powinny w sposób szczególny dbać o nadgarstek. Przed każdą pracą fizyczną należy rozgrzać nadgarstki, wykonując dynamiczne ruchy koliste splecionymi dłońmi obu rąk. Nie wolno zapominać o wykonywaniu częstych przerw oraz ćwiczeń rozluźniających.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
287
32
Polecamy
Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego
Nerw pośrodkowy – leczenie po porażeniu nerwu pośrodkowego TVN zdrowie
Co oznacza ból ręki?
Charakterystyka chorób kończyny górnej
Co oznacza ból ręki? Charakterystyka chorób kończyny górnej TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty