Czytasz: Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe

Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe

Zabieg usuwania kamienia nazębnego u dentysty

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Kamień nazębny powstaje w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Każdego dnia na zębach gromadzi się osad. W przypadku jego niedostatecznego usunięcia dochodzi do procesu zwapnienia i tworzenia się kamienia nazębnego, który ma postać nieestetycznego żółtawego zabarwienia.

Kamień nazębny jest problemem kosmetycznym, ale również stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia szkliwa zębów oraz dziąseł. W usuwaniu kamienia stosuje się specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym. Skuteczne są również domowe sposoby na pozbycie się nieestetycznego problemu.

Kamień nazębny – czym jest?

Kamień nazębny jest zwapniałą płytką nazębną, która powstaje w wyniku niedostatecznego usunięcia osadu nagromadzonego na powierzchni zębów. Płytka nazębna składa się z pozostałości pokarmów, a także z martwych komórek błony śluzowej jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną kamienia nazębnego jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powstawaniu tego nieestetycznego defektu sprzyja również picie dużych ilości kawy, czarnej herbaty, palenie tytoniu oraz spożywanie żywności bogatej w cukry proste i tłuszcze. Osad gromadzący się na zębach każdego dnia poddaje się usunięciu pod wpływem szczotkowania i nitkowania zębów oraz stosowania płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku, gdy płytka nazębna nie jest całkowicie usuwana z powierzchni zębów, każdego dnia dochodzi do jej mineralizacji i stwardnienia, czego skutkiem jest powstanie kamienia nazębnego. Może on tworzyć się nad i pod dziąsłami. Charakteryzuje się on żółtawym, a niekiedy lekko brązowym zabarwieniem.

Kamień nazębny – czy jest niebezpieczny?

Kamień nazębny nie tylko przyczynia się do nieestetycznego wyglądu zębów, ale stanowi również duże zagrożenie dla stanu zdrowia uzębienia. Na zwapniałej płytce nazębnej bytują bakterie, które żywią się pozostałością pokarmów wchodzących w skład kamienia. Produkują one kwasy prowadzące do uszkodzenia i demineralizacji szkliwa. Konsekwencją tego jest zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy. Kamień nazębny może doprowadzić również do powstania chorób dziąseł i przyzębia, takich jak: zapalenie dziąseł oraz paradontoza mogąca skutkować przedwczesną utratą zębów.

Domowe sposoby na kamień nazębny

W usuwaniu kamienia nazębnego przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i zastosowaniem specjalistycznych zabiegów dentystycznych można zastosować domowe sposoby. Jedną z tego rodzaju metod jest zastosowanie octu jabłkowego, który sprzyja wzmocnieniu zębów, ma właściwości przeciwpróchnicze, zwalcza kamień nazębny oraz przeciwdziała jego osadzaniu się. Ponadto chroni przed chorobami dziąseł i działa odkażająco. Powinno się ją stosować raz w tygodniu poprzez skropienie trzema kroplami szczoteczki do zębów.

Domowym sposobem na kamień nazębny jest również soda oczyszczona z dodatkiem szczypty soli. Osobom z problemem kamienia nazębnego zaleca się płyny do płukania jamy ustnej na bazie oleju słonecznikowego. Są one również wskazane w przypadku zapalenia dziąseł, przebarwień zębów oraz zakażeń jamy ustnej. Preparat ten nadaje się do codziennego stosowania. Umożliwia dokładane oczyszczenie zębów i jamy ustnej, usuwa zgromadzone w niej toksyny oraz łagodzi podrażnienia i infekcje. W domowym leczeniu kamienia nazębnego wykorzystuje się napar z szałwii, którym należy płukać jamę ustną przez około 4 minuty. Szałwiowa kuracja powinna trwać co najmniej tydzień.

Specjalistyczne zabiegi usuwające kamień nazębny

Specjalistycznymi metodami wykorzystywanymi w usuwaniu kamienia nazębnego są: skaling i piaskowanie. W zależności od lokalizacji kamienia wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:

To Cię zainteresuje

Nadmierne owłosienie u kobiet, mężczyzn, dzieci – przyczyny i sposoby leczenia Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy. Czy ciśnienie może wzrosnąć w 9. miesiącu? Co to jest skąpomocz? Leczenie i domowe sposoby minimalizowania choroby
  • naddziąsłowy polegający na usunięciu zwapnionej płytki nazębnej z powierzchni korony zęba,
  • poddziąsłowy służący usunięciu kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Skuteczną metodą na zlikwidowanie problemu kamienia nazębnego jest piaskowanie. Zabieg ten trwa około 30 minut. Przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia nazywanego piaskarką. Polega na rozpylaniu na zęby piasku dentystycznego, co umożliwia dogłębne oczyszczenie, nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Efektem jest zastosowania jest zlikwidowanie kamienia nazębnego oraz powierzchownych przebarwień. Przez 24-48h po zakończonym piaskowaniu obowiązuje tzw. biała dieta, zgodnie z którą należy unikać kawy, czarnej herbaty, wina, napojów typu coca – cola oraz palenia tytoniu. Przeciwwskazane są produkty żywnościowe zawierające intensywne, naturalne barwniki, np. jagody i buraki. Po zabiegu zaleca się wykonać fluoryzację zębów, która przyczynia się do wzmocnienia szkliwa i zapobiega powstawaniu próchnicy.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu polega przede wszystkim na codziennej higienie jamy ustnej. Polega ona nie tylko na szczotkowaniu zębów. Równie ważnym elementem jest regularne nitkowanie umożliwiające oczyszczenie przestrzeni między zębami. W przypadku, gdy umycie zębów po posiłku nie jest możliwe w danym miejscu i okoliczności powinno się stosować płyny do płukania. W prewencji kamienia nazębnego wykorzystuje się również szczoteczki soniczne będące rodzajem szczoteczek elektrycznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?
Kiedy występuje gorączka po szczepieniu i kiedy zbijać? Metody radzenia sobie z gorączką
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał