Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kalendarz aktywności wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Które z nich są całoroczne, a które sezonowe?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu"Stop infekcjom"

Kalendarz aktywności wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Które z nich są całoroczne, a które sezonowe?

mat. shutterstock

Mimo że infekcje najczęściej przytrafiają się nam jesienią i zimą, to zachorować możemy niezależnie od aury. Które wirusy zagrażają nam przez cały rok, a które są aktywne jedynie przez kilka miesięcy? Jak się przed nimi chronić?

Z jakimi wirusami stykamy się przez cały rok?

Koniec lata i nadejście chłodniejszych dni to początek sezonu na infekcje. To właśnie wtedy częściej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach i łatwiej "łapiemy" groźne dla naszego zdrowia wirusy. Nie oznacza to jednak, że choroba dopada nas jedynie jesienią i zimą. Wiosną czy latem drobnoustroje również są aktywne i mogą wywołać infekcję.

Do wirusów, które zagrażają nam przez cały rok, należą m.in. koronawirusy (jest ich w sumie kilkadziesiąt typów), adenowirusy oraz rinowirusy. Jeśli przedostaną się do organizmu mogą wywołać przeziębienie. Charakteryzuje się ono podwyższoną temperaturą, kaszlem, bólem gardła, zatkanym nosem i osłabieniem.

Wirusy sezonowe – które zagrażają nam tylko przez kilka miesięcy w roku?

Za infekcje, które przytrafiają nam się wiosną, najczęściej wywołuje wirus paragrypy. Szacuje się patogen odpowiada nawet za 20 proc. wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci i 5 proc. u dorosłych. Nauka wyróżnia cztery warianty wirusa paragrypy. Najgroźniejszy z nich – wirus paragrypy 3 – może doprowadzić do zapalenia płuc i jest szczególnie groźny dla małych dzieci. O zakażeniu wirusem paragrypy świadczą przede wszystkim gorączka, ból gardła oraz kaszel. U większości chorych infekcja ustępuje samoistnie po trzech dniach. Jeśli po tym czasie objawy się nasilą konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zima to czas, kiedy chorujemy głównie na grypę. Objawia się ona wysoką gorączką (nawet do 40 stopni), ogólnym osłabieniem, bólem mięśni i stawów. U części pacjentów pojawiają się trudności z oddychaniem oraz kaszel. Mimo że grypa sama w sobie nie jest niebezpieczna, to niedoleczona może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowe, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, poprzecznego zapalenia rdzenia, zapalenia zatok czy niewydolności krążenia.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio szybko podjąć leczenie i przyjmować leki tak długo, jak zalecił to lekarz. Niebezpiecznych dla zdrowia powikłań można uniknąć także dzięki szczepieniom przeciwko grypie. W ocenie specjalistów szczepionkę (co roku) powinien przyjąć każdy z nas, a w szczególności osoby z grupy ryzyka, czyli seniorzy, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby, które chorują przewlekle.

Jak się chronić przed wirusami?

Choć groźnych dla naszego zdrowia patogenów nie da się usunąć, to możemy się przed nimi skutecznie bronić. Wystarczy, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Po powrocie do domu, skorzystaniu z komunikacji miejskiej czy przyjściu do pracy trzeba umyć ręce. Wystarczy mydło i ciepła woda, aby w ciągu kilkudziesięciu sekund zneutralizować groźne dla nas drobnoustroje.

Dodatkowo warto unikać dużych skupisk ludzkich. Im większa grupa, tym wyższe prawdopodobieństwo, że znajduje się w niej osoba, która jest chora i może przekazać infekcję innym.

Choroby można uniknąć także dzięki zdrowej diecie. Zbilansowane menu, w którym nie brakuje produktów bogatych w białko, cynk, witaminę D, C czy z grupy B sprawi, że nasz układ odpornościowy będzie sprawniej działał i szybciej reagował na zagrożenie.

W sezonie wzmożonych infekcji warto także sięgnąć po preparaty, które blokują wnikanie wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów. Jednym z nich jest Bloxin. Preparat osłania górne drogi oddechowe, a konkretnie błonę śluzową nosa (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) lub jamy ustnej (Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Zatrzymuje wirusy grypy typu B i C oraz koronawirusy odpowiedzialne za rozwój infekcji - w tym przeziębienia i grypy - tam, gdzie wnikają do organizmu i się namnażają. Dodatkowo wyrób medyczny Bloxin łagodzi objawy infekcji tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) oraz zapalenie gardła, suchy kaszel (wariant Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Bloxin polecany jest nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Preparat może być podawany maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku?
Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku? TVN zdrowie
Infekcje wirusowe.
Jak się przed nimi uchronić?
Infekcje wirusowe. Jak się przed nimi uchronić? Dzień Dobry TVN
Wirusy są z nami przez cały rok.
Na które musimy uważać najbardziej?
Wirusy są z nami przez cały rok. Na które musimy uważać najbardziej? Dzień Dobry TVN
Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina.
Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami?
Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina. Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?