Polub nas na Facebooku
Czytasz: Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?
menu
Polub nas na Facebooku

Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?

Uśmiechnięty mężczyzna

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Johimbina to alkaloid uzyskiwany z kory afrykańskiego drzewa. Substancję traktowano jako afrodyzjak, chociaż nie znalazło to potwierdzenia w badaniach. Jej działanie zmniejsza problemy z erekcją, chociaż może wywołać niebezpieczne efekty uboczne, zwłaszcza jako spalacz tkanki tłuszczowej.

Johimbina wywołuje w organizmie silne reakcje, które powodują spalanie tkanki tłuszczowej, co przyczyniło się do nielegalnej sprzedaży tej substancji jako suplementu odchudzającego. Pozyskiwany z kory i liści alkaloid znajduje się w Polsce na liście leków dostępnych wyłącznie na receptę.

Johimbina – lek czy suplement diety?

Stosowanie leków zawierających wyciąg z johimbiny powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza. W Polsce jest wpisana na listę leków i dostępna w postaci chlorowodorku johimbiny. To produkt syntezy chemicznej substancji pozyskiwanej z kory i liści drzewa występującego na terenach Afryki. Krople zawierające johimbinę zalecane są w leczeniu zdiagnozowanej impotencji, chociaż zawierają jej bardzo małą dawkę, ponieważ przyjmowana w większych ilościach wywołuje bardzo silne i niebezpieczne reakcje w organizmie.

Niestety znane są przypadki używania preparatów z johimbiny jako wspomagacza odchudzania. Należy pamiętać, że efekt redukcji tkanki tłuszczowej wymaga przyjęcia dużych dawek substancji, co jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do śmierci.

Johimbina efekty i działanie w leczeniu zaburzeń erekcji

Działanie johimbiny i jego efekty znane są medycynie od wielu lat (po raz pierwszy syntezę chemiczną substancji przeprowadzono w latach 50. XX w.), chociaż mylnie przypisywano jej właściwości afrodyzjaku. Najnowsze badania nie potwierdziły takiego wpływu substancji na organizm człowieka. Posiada ona jednak cenione zastosowanie w leczeniu zaburzeń erekcji i jeżeli chodzi o tę kwestię, jej skuteczność nie wzbudza żadnych wątpliwości. Chlorowodorek stanowi substancję czynną leków, które przepisywane są osobom ze stwierdzonymi zaburzeniami potencji. Ponieważ johimbina pobudza ośrodek w rdzeniu kręgowym, który odpowiada za erekcję, nie tylko ją wywołuje, ale również wzmaga wytrysk nasienia. Ważne jest, aby zażywanie kropli zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym leczenie, ponieważ ich zastosowanie wymaga wiedzy o działaniach niepożądanych, a często też wprowadzenia odpowiedniej diety w celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia.

Przeciwwskazaniami do stosowania johimbiny są problemy z tarczycą, sercem, nadciśnieniem, a także wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponieważ może wzmagać działanie innych leków, nie powinna być połączona np. z tyraminą, która podnosi ciśnienie krwi. Ponieważ ta z kolei substancja znajduje się w wielu spożywanych produktach, stąd wymóg odpowiedniej diety, w której nie powinny się znaleźć zawierające jej duże ilości: żółte sery, czerwone mięso, ryby, czekolada, a także wino.

Johimbina – działanie niepożądane

Ponieważ działanie johimbiny jest skuteczne, jeżeli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, substancja znalazła się w kilku spalaczach i suplementach diety dostępnych bez recepty. O jej działaniu można przeczytać m.in. na forach dla kulturystów, gdzie opinie pozytywne przeplatają się z coraz większą liczbą wpisów na temat działań niepożądanych.

Obecnie sprzedaż spalaczy tłuszczu z johimbiną jest traktowana jako działalność nielegalna, chociaż nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tego handlu, który odbywa się głównie w internecie. Od wszystkich potencjalnych nabywców wymaga się więc zdrowego rozsądku. W Polsce działa co prawda Główny Inspektorat Farmaceutyczny, ale jego przedstawiciele są w stanie kontrolować jedynie leki dostępne w aptekach, czyli wszelkie formy legalnej sprzedaży.

Należy zdawać sobie sprawę, że środki zakupione z nielegalnego źródła nie zapewniają odpowiednich i bezpiecznych dawek substancji czynnej. Co więcej nie gwarantują również, że to faktycznie wyciąg z johimbiny, a nie inny chemiczny zamiennik. Najważniejsze jest jednak, że dawka chlorowodorku, która wpłynie na efekt odchudzający jest niebezpiecznie wysoka – może wywołać drgawki, halucynacje, nadmierne pobudzenie, a nawet doprowadzić do zawału serca i śmierci.

Pozostałe skutki uboczne zażywania spalaczy z johimbiną to:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • drżenie mięśni,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszony rytm serca,
  • nadmierna nerwowość,
  • zwiększona potliwość.

Substancja może ułatwiać redukcję tkanki tłuszczowej pośladków, ud czy brzucha, ponieważ wspomaga procesy jego spalania. Jeżeli chodzi o zachodzącą w organizmie reakcję chemiczną, to blokuje ona receptory alfa-2-adrenergiczne, które nie łączą się z hormonami adrenaliny oraz noradrenaliny i w ten sposób nie odkładają się one w newralgicznych miejscach. Jednak dbałość o własne zdrowie i życie powinna zawsze być na pierwszym miejscu.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa libido. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
6
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Pietruszka.
Afrodyzjak, a może narkotyk?
Pietruszka. Afrodyzjak, a może narkotyk? Dzień Dobry TVN
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości?
Jak należy go stosować?
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować? TVN zdrowie
Czym jest synefryna?
Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty