Polub nas na Facebooku
Czytasz: Język geograficzny – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Język geograficzny – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Pewna twarz pokazuje język

Fot: adam88xx / fotolia.com

Język geograficzny nazywany jest łagodnym, przemieszczającym się zapaleniem języka lub rumieniem wędrującym języka. Może znikać i pojawiać się w różnych miejscach oraz kształtach, przypominając mapę.

Język geograficzny charakteryzuje się nieproporcjonalnymi, czerwonymi bądź bladoróżowymi polami, które mogą towarzyszyć niektórym chorobom. Zmianom może towarzyszyć ograniczony zanik brodawek nitkowatych, plamy są otoczone jaśniejszą, białą obwódką, która tworzy się na zewnętrznej powłoce, ich układ może imitować coś na kształt mapy.

Wędrujące zapalenie języka, jak sama nazwa wskazuje, może się przemieszczać i pojawiać w różnych miejscach i w postaci różnych kształtów. Czasami plamy są mniejsze, a innym razem większe. 

Najczęściej rumień wędrującego języka jest przekazywany genetycznie. Jednak nie jest to reguła. Dotknięta jest nim stosunkowo mała liczba osób. Bardzo rzadko towarzyszą mu plamy także po wewnętrznej stronie policzków. Lekarz podczas stawiania diagnozy sprawdza, czy pacjent nie ma zwyczaju przygryzania języka, co może być jedną z przyczyn nietypowego wyglądu tego organu.

Przyczyny języka geograficznego

Język geograficzny najczęściej ma podłoże genetyczne, występuje wtedy przez całe życie. Gdy jednak pojawia się znienacka, nie jest wynikiem zaburzeń genetycznych tylko symptomem choroby i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Może być zaczątkiem stanu zapalnego błony śluzowej, alergii, awitaminozy czy grzybiczego zakażenia jamy ustnej. Niekiedy wiąże się z cukrzycą, bielactwem lub łuszczycą. W każdym przypadku pacjent powinien zostać wysłany na konkretne badania dotyczące tych schorzeń. Może również pojawić się w ciąży i ustąpić po porodzie.

Język geograficzny – objawy

Ciemniejsze miejsca znajdujące się na języku najczęściej mocno się złuszczają. Język bywa wrażliwy wskutek spożycia alkoholu albo potraw o bardzo intensywnym smaku, a także gorących czy zimnych. W efekcie odczuwany jest ból, pieczenie lub szczypanie. Nierówności rumienia wędrującego języka mogą powodować rozmnażanie, a także szerzenie się infekcji wywołanej przez bakterie albo grzyby.

Leczenie języka geograficznego

Język geograficzny o podłożu genetycznym nie podlega terapii. Bóle związane z jego występowaniem powinno się łagodzić za pomocą środków znieczulających albo domiejscowo wykorzystywać sterydy. 

W przypadku gdy jest symptomem choroby, lekarz zapisuje pacjentowi konkretne leki, duże znaczenie ma również dieta. Język geograficzny może być także objawem alergii, podczas której trzeba jedynie wykluczyć alergeny. Rumień często jest powodowany przez niedobór witamin A czy tych z grupy B. Tutaj należy zastosować odpowiednią kurację witaminową.

Język geograficzny traktuje się jako element urody, gdyż jest zjawiskiem, które nie wymaga leczenia. Warto wystrzegać się pikantnych lub kwaśnych potraw, czerwonego wina, orzechów, cebuli, alkoholu, czosnku, pomidorów czy owoców o kwaśnym smaku, konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Język geograficzny u dzieci

Jak się okazuje, na język geograficzny cierpią również dzieci. W przypadku najmłodszych jest on koloru jasnej czerwieni, pokrywa go szaro-biały nalot. Mogą one obejmować niewielką część języka lub pokrywają go w całości. Układ rumienia przypomina mapę.

Leczenie przebiega podobnie jak u dorosłych. Jeśli rumień wędrującego języka nie został odziedziczony po rodzicach lub innych krewnych, to jego objawy można łagodzić za pomocą odpowiednich środków sterydowych lub znieczulających, w obu przypadkach działających miejscowo. W przypadku gdy dolegliwość jest objawem zakażenia grzybiczego, lekarz sięga po konkretne leki przeciwgrzybicze, natomiast jeśli język geograficzny wynika ze zbyt małej ilości witamin, stosuje się uzupełnianie brakujących składników.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
40
9
Polecamy
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć Dzień Dobry TVN
Zapalenie języka – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie języka – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych
Zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy temperatura prania ma znaczenie?
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany