Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jasnota biała – właściwości prozdrowotne. Na co pomaga jasnota biała?
menu
Polub nas na Facebooku

Jasnota biała – właściwości prozdrowotne. Na co pomaga jasnota biała?

Jasnota biała - krzew z kwitnącymi kwiatami.

Fot. AndyRoland / Getty Images

Jasnota biała, zwana też pokrzywą głuchą, to pospolicie występująca w Polsce roślina o licznych właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry i łagodzi stany zapalne. Znana jest z działania powlekającego, ściągającego i przeciwkrwotocznego.

Jasnota biała to roślina do złudzenia przypominająca pokrzywę. Jednakże w przeciwieństwie do niej liście jasnoty nie parzą. To miododajna roślina o słodkim zapachu, która jest powszechnie wykorzystywana w lecznictwie. W jej składzie znajdują się m.in. flawonoidy (głównie rutyna i kwercetyna), olejki eteryczne, garbniki, glikozydy irydoidowe, związki śluzowe. Na rynku dostępna jest zarówno w postaci monopreparatu, jak i element wieloskładnikowych mieszanek ziołowych.

Jasnota biała – wiadomości ogólne

Jasnota biała (z łac. Lamium album L.) to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju jasnota i rodziny jasnotowate. Występuje powszechnie na całym kontynencie europejskim oraz obszarach Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. Jasnotę dziko rosnącą znajdzie się bez trudu ta terenie całej Polski. Spotykana jest w zaroślach, zaniedbanych ogrodach i sadach, przy drogach, budynkach i ogrodzeniach, a nawet w rumowiskach. Bylina ta lubi porastać zacienione miejsca, gdzie występuje żyzna próchniczna gleba i panuje dostateczna wilgotność.

Jak wygląda jasnota biała?

Roślina ta ogólnym wyglądem podobna jest do pokrzywy. W związku z tym zwyczajowo jasnota biała nazywana jest pokrzywą białą, głuchą lub martwą. Liście jasnoty białej są rozłożone naprzeciwlegle. Mają wydłużony, sercowaty kształt i grubo piłkowane brzegi. Rosną na krótkich ogonkach. Są ostro zakończone i delikatnie owłosione. Wydzielają charakterystyczny zapach. Łodyga jasnoty białej jest wzniesiona i nierozgałęziona. Roślina osiąga średnio wysokość 60 cm. W przekroju poprzecznym jest czterokanciasta, skąpo owłosiona. Wytwarza liczne podziemne odnogi. Jasnota ma białe, dość duże kwiaty (wielkości 2,5 cm), które wyrastają pionowo w okółkach w kątach liści. Roślina kwitnie od maja do listopada. Owocem jasnoty jest rozłupnia, w której znajdują się cztery ciemnoszare rozłupki.

Jasnota biała – właściwości lecznicze

Jasnota biała wykazuje liczne właściwości lecznicze. Surowiec zielarski stanowi kwiat jasnoty białej (z łac. Lamii albi flos), który stosowany może być zarówno wewnętrznie w formie naparów, jak i zewnętrznie do sporządzania kompresów, okładów, przemywania zmienionej chorobowo skóry, wykonywania nasiadówki. Można również dodawać go do kąpieli. Jasnota biała znana jest przede wszystkim z działania powlekającego, przeciwkrwotocznego, wzmacniającego, krwiotwórczego, osłonowego, przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego, fungistatycznego, przeciwwysiękowego, żółciopędnego, rozkurczowego, metabolicznego.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Wykorzystywana jest w łagodzeniu nadmiernego krwawienia menstruacyjnego oraz objawów pojawiających się w przebiegu stanów zapalnych narządów rodnych. Na co jeszcze pomaga jasnota biała? Roślina stosowana jest pomocniczo w leczeniu nieżytów dróg oddechowych. Napar z jasnoty białej ułatwi odkrztuszanie i wspomoże usuwanie zalegającej w drogach oddechowych flegmy. Zalecana jest w łagodzeniu różnego pochodzenia przewlekłych kaszlów, w tym też spowodowanych podrażnieniem przez nikotynę. Dodatkowo dzięki działaniu moczopędnemu wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Korzystnie wpływa na śledzionę, trzustkę i wątrobę. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka, wzdęcia i uczucie przepełnienia. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność. Zwalcza kruchość naczyń krwionośnych, zwiększa liczbę erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi i leczy hemoroidy. Jasnota biała to zioło będące częstym składnikiem mieszanek zmniejszających nerwowość, wzmacniających ogólną odporność organizmu i poprawiających jakość snu. Jej stosowanie wskazane jest przy wewnętrznym niepokoju, stresie czy stanach lękowych.

Właściwości oczyszczające jasnoty białej znalazły zastosowanie w zwalczaniu trądziku młodzieńczego czy wysypek skórnych. Stosowana w okładach jako środek przeciwzapalny i antyseptyczny przyspiesza gojenie ran i skaleczeń. Zalecana jest do przemywania głowy przy łupieżu i swędzeniu skóry głowy. Wykorzystywać ją można też do okładów na zmęczone oczy, opuchnięcia i cienie pod oczami. Używana bywa w formie płukanek w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej.

Co zawiera jasnota biała?

Jasnota biała cenne właściwości zawdzięcza zawartym w niej związkom, wśród których wymienia się m.in.: flawonoidy (głównie kwercetynę i rutynę), kwasy organiczne, olejki eteryczne, garbniki, glikozydy irydoidowe, związki śluzowe, saponiny.

Bibliografia:

1. Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa, PWN, 2006.

2. Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska A. i wsp., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii”, 2011, 3, s. 191-196.

3. Cavelius A.A., Zioła w medycynie naturalnej, Bremen, MAK Verlag GmbH, 2005. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
314
27
Polecamy
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Jasnota biała – właściwości lecznicze i zastosowanie
Jasnota biała – właściwości lecznicze i zastosowanie TVN zdrowie
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny.
Kiedy warto stosować ziele rzepiku?
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny. Kiedy warto stosować ziele rzepiku? Dzień Dobry TVN
Farbownik lekarski – właściwości i działanie prozdrowotne
Farbownik lekarski – właściwości i działanie prozdrowotne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?