Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog
menu
Polub nas na Facebooku

Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Sprawdź, gdzie zalega smog

Kobieta w masce antysmogowej

Fot. Julianna Nazarevska / Getty Images

Smog, czyli mieszankę pyłów i metali ciężkich (w tym benzoapirenu, furanów i dioksynów) można porównać do... nałogowego palenia. Wdychanie zanieczyszczeń powietrza ma wpływ na nasze zdrowie, a stężenie trujących substancji wcale nie spada! Gdzie zalega smog?

Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone o wiele częściej niż przewiduje to WHO. Polskie prawo dopuszcza, żeby w ciągu roku maksymalnie przez 35 dni występowały przekroczenia normy dobowej dla pyłu PM10 (czyli 50 mikrogramów na metr sześcienny). 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby średnie dobowe stężenie nie przekraczało 50 mikrogramów na metr sześcienny więcej niż trzy razy w roku, a roczna średnia wynosiła nie więcej niż 20 μg/m3 w przypadku PM10 i 10 μg/m3 w przypadku PM2,5.

Źródło: Raport “Polskie przedszkola w smogu”: więcej chorób i hospitalizacji dzieci

Co wiesz o smogu?

Odpowiedz na 11 pytań
Rozpocznij quiz

W Polsce poziomy informowania i poziomy alarmowe dla przekroczenia stężeń pyłów PM10 i PM2,5 są o wiele wyższe niż w innych krajach UE. Założyciele organizacji walczącej ze smogiem (Polski Alarm Smogowy) żartują nawet, że to, co u nas jest powietrzem umiarkowanym, we Francji byłoby nazwane armagedonem. W 2016 r. paryski alarm smogowy w Krakowie i Rybniku obowiązywałby przez 47 dni. W Paryżu alarm smogowy wprowadza się przy stężeniu pyłu PM10 na poziomie 80 ug/m3. W Polsce jest to niemal czterokrotnie więcej – 300 ug/m3.

Źródło: Poziomy informowania w Polsce i Europie oraz Inspekcja Ochrony Środowiska

Smog powstaje na skutek niskiej emisji, która ma aż 52 proc. udziału w tworzeniu toksycznej mgły. Przemysł wpływa na tworzenie się smogu w 17 proc, natomiast 10 proc. udziału ma transport drogowy. W skład zanieczyszczeń wchodzą pyły PM10 oraz PM2,5, które przenikają do układu oddechowego. Mniejsze cząstki pyłów przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwiobiegu i wpływają na rozwój lub zaostrzenie chorób sercowo-naczyniowych. W okresie podniesionych norm zanieczyszczeń warto zadbać o swoje zdrowie i pozostać w domu. 

Jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce? Zobaczcie na mapie:

Czy jednak jesteśmy bezpieczni tylko dlatego, że nie wychodzimy na zewnątrz? Otóż nie - smog składa się z bardzo małych cząsteczek. Przenikają one do naszych mieszkań i negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Przed smogiem mogą ochronić nas maski antysmogowe oraz oczyszczacze powietrza w domach, szkołach czy miejscach pracy. Filtrując powietrze mogą przyczynić się one także do podniesienia naszej odporności - dobry oczyszczacz powietrza usunie także alergeny oraz wirusy z naszego otoczenia!

Jaki oczyszczacz wybrać? Szczególnie polecane są sprzęty marki Sharp, które wyposażone są w unikalną i opatentowaną technologię, a mianowicie Plasmacluster.  To technologia jonizacji, polegająca na generowaniu stabilnych jonów dodatnich oraz ujemnych, które są uwalniane do powietrza i przypominają te, które występują w naturze. 

Oczyszczacze marki Sharp usuwają z powietrza nie tylko toksyczne substancje, ale i pyłki roślin oraz inne alergeny (np. roztocza kurzu domowego), a także wirusy. Dzięki nim możemy cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w mieszkaniu i to przez cały rok. Oczyszczacze Sharp to sprzęty całoroczne, które na wiosnę usuną z powietrza pyłki roślin i zapewnią alergikom spokojny sen, a w lecie mogą służyć jako klimatyzery ewaporacyjne.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Nad jakością powietrza w mieszkaniu czuwa sam oczyszczacz, jest on bowiem wyposażony w czujniki (dla modelu KC-D): Przykry zapach, Kurz, Temperatura, Wilgotność, Dust monitor. Oczyszczacze marki Sharp same dbają o powietrze w domu monitorując je i alarmując o przekroczonych stężeniach. Znajdziemy w nich także silniejszy niż średnia nadmuch, co oznacza, że czyszczą powietrze szybko i sprawnie. Przy tych wszystkich funkach są bardzo ciche i posiadają możliwość wygaszenia wyświetlacza. 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Zobaczcie: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
15
Polecamy
Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu?
Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu? Dzień Dobry TVN
W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady
W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady Dzień Dobry TVN
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary TVN zdrowie
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
 Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?