Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie wyzwania czekają medycynę w najbliższej dekadzie? WHO wyróżnia 13 kluczowych punktów
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie wyzwania czekają medycynę w najbliższej dekadzie? WHO wyróżnia 13 kluczowych punktów

Spotkanie lekarzy

Fot: Tom Werner / gettyimages.com

Zmiany klimatyczne, dostęp do leków czy skuteczniejsza walka z chorobami zakaźnymi - to tylko niektóre wyzwania, z którymi będzie musiała się zmierzyć medycyna w najbliższym dziesięcioleciu. Listę 13 punktów, które powinny być kluczowe dla ochrony zdrowia przygotowało WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała listę 13 wyzwań dla szeroko rozumianego zdrowia publicznego. Zdaniem WHO cały medyczny (i nie tylko) świat będzie musiał się pochylić nad następującymi kwestiami:

1. Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza

Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze zabija - każdego roku - niemal 7 mln ludzi na całym świecie. Natomiast zmiany klimatyczne wywołują ekstremalne warunki pogodowe, co w niektórych regionach prowadzi do klęsk głodu, niedożywienia i rozpowszechniania się chorób zakaźnych. Raport WHO podkreśla, że zmiany klimatyczne zwiększyły o ok. 1/4 liczbę zgonów z powodu nowotworów, zawałów serca czy przewlekłych chorób układu oddechowego.

2. Lepsza pomoc medyczna w rejonach konfliktów

W ocenie WHO w minionym roku najwięcej chorób występowało w rejonach, w których albo doszło do konfliktu zbrojnego, albo katastrofy naturalnej. W takich miejscach najczęściej atakowani są również ci, którzy niosą pomoc medyczną. W 2019 roku odnotowano aż 978 ataków na służbę zdrowia w 11 krajach świata, w których zginęło 193 pracowników medycznych.

3. Zmniejszyć nierówności w zdrowiu

Osoby z wyższym statusem społecznym i finansowym żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż te z niższym. Badania pokazują, że różnice choćby w długości życia mogą sięgać nawet dwudziestu lat, przy czym obserwuje się je zarówno między krajami, jak i dzielnicami tego samego miasta.

4. Łatwiejszy dostęp do leków

Zdaniem WHO to już globalny problem. W miejscach na  świecie, gdzie dostęp do leków jest trudny, szerzą się choroby oraz alternatywne, nie zawsze dobre dla zdrowia sposoby leczenia.

5. Walka z chorobami zakaźnymi

Szczepienia to najskuteczniejsza forma ochrony przed chorobami zakaźnymi. Niestety coraz popularniejszy ruch antyszczepionkowy sprawia, że coraz mniej osób się szczepi, a choroby, które były niemal zapomniane - dzisiaj wracają ze zdwojoną siłą. Wg WHO należy walczyć z przekłamaniem i mitami, które krążą wokół szczepionek. Trzeba uświadomić ludziom, że stanowią one najlepszą ochronę przed taki chorobami, jak odra czy polio.

6. Przygotować się na epidemię

WHO uważa, że to tylko kwestia czasu, kiedy wybuchnie pandemia choroby wywołanej przez nieznanego dotąd, wysoko zakaźnego, przenoszonego drogą kropelkową wirusa.

7. Lepsza ochrona przed groźnymi produktami

Raport WHO wskazuje nie tylko na zanieczyszczoną żywność, ale również propagowanie - groźnych dla zdrowia - diet czy leków. Dodatkowo WHO zaleca walkę ze zbyt częstym sięganiem po niezdrową żywność zawierającą za dużo cukru, soli i tłuszczu.

8. Lepiej inwestować w profesjonalistów medycznych

Doświadczony i lepiej wykształcony personel medyczny przekłada się na skuteczniejsze leczenie.

9. Zadbać o bezpieczeństwo młodzieży

Niemal co roku z powodu wypadków, urazów, chorób przenoszonych drogą płciową, samobójstw i przemocy doznawanej od dorosłych i rówieśników - umiera blisko milion osób między 10. a 19. rokiem życia!  

10. Zwiększyć zaufanie publiczne do sprawdzonych metod profilaktyki i leczenia

Mimo że specjaliści apelują, aby szczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, stosować prezerwatywy, przestrzegać zaleceń lekarskich, to ich zdanie przestaje być wiarygodne. W opinii WHO trzeba to jak najszybciej zmienić.

11. Rozsądnie korzystać nowych technologii

Nowe technologie zrewolucjonizowały medycynę, pozwalając na lepszą diagnostykę i leczenie. Niestety korzystanie z nich - w opinii WHO - stwarza problemy natury prawnej, etycznej i relacji społecznych. Jak nowoczesne technologie wspierają medycynę? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów Źródło: 36,6

12. Zadbać o leki, które już mamy

WHO zaleca, aby rozsądnie korzystać z dostępnych leków. Narastająca antybiotykooporność może sprawić, że przestaniemy sobie radzić z bakteriami, które jeszcze do niedawna nie stanowiły większego zagrożenia. 

13. Zadbać o czystość i higienę

Dostęp do czystej wody i środków czystości w wielu krajach nadal jest mocno utrudniony. Zdaniem WHO należy zrobić wszystko, aby to zmienić. Dzięki właściwej higienie można zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób.

Źródło: WHO

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
7
Polecamy
Największe zagrożenia dla naszego zdrowia w 2019 - lista WHO
Największe zagrożenia dla naszego zdrowia w 2019 - lista WHO TVN zdrowie
Polski ekspert przekonuje:
"Albo będzie ciągła pandemia, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia"
Polski ekspert przekonuje: "Albo będzie ciągła pandemia, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia" Dzień Dobry TVN
Otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych! 
Otyłość zwiększa ryzyko powstawania nowotworów złośliwych!  Dzień Dobry TVN
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie