Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie

Kobieta, która chodzi o kulach

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Kule ortopedyczne poprzez poprawę stabilizacji i równowagi centralnej wspierają w powrocie do zdrowia podczas rehabilitacji ruchowej. Jednak aby skutecznie i sprawnie odzyskiwać sprawność, muszą być odpowiednio dobrane do kondycji i rodzaju schorzenia.

Korzystanie z kul ortopedycznych wynika z trwałej lub długotrwałej niepełnosprawności w poruszaniu się bądź z urazu w obrębie kończyny dolnej, potrzebującego czasowego odciążenia. Chodzenie o kulach wymaga nabycia odpowiedniego zaopatrzenia i techniki poruszania się, ale przede wszystkim poprawnego ustawienia kul do wzrostu dla utrzymania prawidłowego wzorca chodu podczas nauki chodzenia.

Jakie kule ortopedyczne kupić?

Przy wyborze kul ortopedycznych warto skorzystać z porady specjalisty w dziedzinie rehabilitacji, który doradzi, w jaki sprzęt należy się zaopatrzyć, aby sprawnie powrócić do zdrowia. Podstawowe typy kul ortopedycznych to kule łokciowe i pachowe:

  • kule łokciowe angażują w znacznym stopniu kończyny górne, kształtują zdolność równowagi i koordynacji, pozwalają na zachowanie prawidłowego wzorca chodu, charakteryzują się dużą uniwersalnością i polecane są przy różnorodnych schorzeniach;
  • kule pachowe zapewniają istotne wsparcie w stabilizacji centralnej, są wskazane pacjentom z trudnościami z uchwytem lub w przebiegu rozległych urazów, nie angażują w znacznym stopniu kończyn górnych, są mniej poręczne i mogą powodować dyskomfort związany z uciskiem pod pachami, gdzie przebiegają naczynia krwionośne i nerwy.

W przebiegu rehabilitacji zaleca się stosowanie dwóch kul ortopedycznych jednego rodzaju, szczególnie na etapie nauki chodzenia, aby komfortowo odciążyć ciało, zachować prawidłową postawę i przyswoić odpowiednie nawyki motoryczne. Jedną kulę zaleca się, gdy leczenie jest na zaawansowanym etapie i obserwuje się znaczne postępy w lokomocji.

Jak prawidłowo ustawić kule łokciowe i pachowe?

Prawidłowo dopasowane pod względem wysokości kule ortopedyczne pozwalają zaoszczędzić pacjentowi energię oraz wpływają na jakość wzorca chodu i utrwalanie się dobrych nawyków, a także minimalizują negatywne obciążenia kręgosłupa i stawów, szczególnie kończyn dolnych. Aby ustawić kule ortopedyczne, rehabilitant musi zapoznać się z etapem, postępami i planem leczenia oraz rehabilitacji, a także ocenić wzrost pacjenta. Dopasowanie kul ortopedycznych należy prowadzić w pozycji stojącej, przy ustawieniu trzonów kul nieco szerzej niż na szerokość bioder, jednocześnie nie zaburzając fizjologicznych punktów podparcia z przodu i z tyłu, czyli obszaru stawiania stóp. Następnie rehabilitant dobiera typ kul ortopedycznych oraz dopasowuje ich wysokość:

  • w przypadku kul pachowych pacjent opiera się na poprzeczkach pachowych, które powinny znajdować się około 5 cm poniżej dołu pachowego, z kolei poprzeczki na dłoń są na wysokości krętarzy większych kości udowych;
  • w przypadku kul łokciowych zaleca się ustawienie uchwytu na dłonie na wysokości krętarzy większych kości udowych, aby po oparciu ciała i uchwyceniu rękojeści kończyna górna była lekko zgięta w stawie łokciowym.

Jak dobrać kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne w przebiegu rehabilitacji można regulować dzięki powszechnym mechanizmom, tzw. teleskopowym i skokowym. Teleskopowa kula ortopedyczna pozwala na precyzyjne dopasowanie wysokości do wzrostu, z kolei typ skokowy charakteryzuje się możliwością stopniowej regulacji co 1,5–2 cm. Tego typu kule standardowo dopasowują się do osób o wzroście 160–180 cm, natomiast pacjentom poza skalą dobierane są kule na zamówienie. W doborze kuli ortopedycznych należy wziąć również pod uwagę swój ciężar. Powszechnie dostępne są kule o wytrzymałości około 130–150 kg, powyżej tych wartości udźwig dobierany jest indywidualnie. Dodatkowe akcesoria, np. nasadki, rodzaje rękojeści czy obejm łokciowych i poprzeczek pachowych, wpływają na wygląd, ale też cenę, kuli ortopedycznej.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Jak używać kuli ortopedycznej?

Chód przy kuli ortopedycznej powinien być maksymalnie zbliżony do naturalnego, czyli należy zachowywać podstawowe etapy: kontakt pięty z podłożem, przetoczenie stopy, oderwanie palucha. Nauka chodzenia rozpoczyna się od treningów na płaskiej powierzchni, wykorzystuje typ chodu dostosowany do możliwości i stanu zdrowia. Jeśli uczymy się poruszania z jedną kulą, powinna znajdować się po przeciwnej stronie chorej kończyny. Należy poruszać się z nią równocześnie do przodu i tyłu. Z kolei poruszanie się z dwoma kulami wyróżnia się 3 typami chodu: czterotaktowym, trójtaktowym i dwutaktowym, przy czym ostatni jest najbardziej funkcjonalnym rodzajem i polega na przesunięciu obu kul do przodu z jednoczesnym przestawieniem nogi chorej, a dalej dostawieniem zdrowej.

Kule łokciowe i pachowe – jak chodzić po schodach?

Chodzenie po schodach to istotny element rehabilitacji i funkcjonalności. Wchodzenie rozpoczyna się od kroku kończyną zdrową, po czym dostawiana jest chora noga wraz z kulami lub jedną kulą. Podczas schodzenia pierwszy ruch wykonuje noga chora wraz z kulami lub kulą, a zdrową się do niej dostawia.

Bibliografia:

1. Mikołajewska E., „Neurorehabilitacja. Zaopatrzenie ortopedyczne”, PZWL, Warszawa 2017;

2. Przeździak B., „Wyroby medyczne. Zaopatrzenie indywidualne”, PZWL, Warszawa 2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
3
Polecamy
Rodzaje i ceny protez stopy.
Jak wybrać najlepszą protezę stopy?
Rodzaje i ceny protez stopy. Jak wybrać najlepszą protezę stopy? TVN zdrowie
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka?
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka? Dzień Dobry TVN
Fibular hemimelia, czyli brak lub niedorozwój kości strzałkowej – przebieg leczenia i usprawniania pacjenta
Fibular hemimelia, czyli brak lub niedorozwój kości strzałkowej – przebieg leczenia i usprawniania pacjenta TVN zdrowie
Podpiętki – jakie wybrać na ostrogi, a jakie przyniosą ulgę zmęczonym stopom?
Podpiętki – jakie wybrać na ostrogi, a jakie przyniosą ulgę zmęczonym stopom? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty