Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie szczepienia ochronne należy wykonać przed wyjazdem do Tajlandii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie szczepienia ochronne należy wykonać przed wyjazdem do Tajlandii?

Lekarz zaszczepia kobietę

Fot: Production Perig / fotolia.com

Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii stanowią bardzo ważny element przygotowań do podróży. Optymalny czas na ich wykonanie to 6–8 tygodni przed planowanym wyjazdem, a minimum 4 tygodnie w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.

Tajlandia to kraj położony na kontynencie azjatyckim. Przed wyjazdem do niej warto zwrócić szczególną uwagę na szczepienia ochronne, które uważane są za jedną z najbardziej skutecznych metod profilaktyki. Podróżujący przygotowując się do wyprawy do egzotycznych krajów, powinni się zaszczepić, aby zapobiec groźnym chorobom tropikalnym.

Zobacz film: Szczepionki obowiązkowe przed wyjazdem za granicę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepienia przed wyjazdem za granicę

Wybór szczepień przed wyjazdem zagranicznym determinowany jest wieloczynnikowo. Zależy od kraju docelowego podróży, czasu pobytu, warunków mieszkalnych, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia podróżującego.

Szczepienia przed wyjazdem zagranicznym zostały podzielone na:

Szczepienia obowiązkowe (obligatoryjne)

Ustalane są na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (International Health Regulations) Światowej Organizacji Zdrowia. Szczepienia te odnotowywane są w tzw. żółtej książeczce, czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień (International Certificate of Vaccination). W niektórych krajach brak tego dokumentu uniemożliwia przekroczenie granicy. W konsekwencji podróżny naraża się na odmowę pozwolenia na wjazd i dochodzi do przymusowego powrotu albo poddania się szczepieniom na lotniskowym przejściu granicznym. Książeczka wydawana jest w punkcie szczepień.

Wybierasz się podróż? Zobacz film i dowiedz się jakie warto mieć ubezpieczenie

Zobacz film: Ubezpieczenie na wakacje - jak je wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Szczepienia zalecane (nieobowiązkowe)

Są to szczepienia zalecane ze względu na panującą w kraju docelowym podróży sytuację epidemiologiczną. Rezygnacja z tych iniekcji ochronnych nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi czy problemami przy przekraczaniu granic państwowych.

Przed planowanym wyjazdem najlepiej jest skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania kompletnej i fachowej wiedzy. Taka konsultacja powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych. Warto zapoznać się także z aktualnymi informacjami oraz poradami dla osób planujących egzotyczne podróże. Aktualny wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę, znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z kolei informacje o zalecanych i obowiązkowych szczepionkach przed podróżami poza Polskę znaleźć można w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej czy Klinice Chorób Tropikalnych w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu lub Gdyni. Ponadto szczepienia do Tajlandii zawarte są na stronie MSZ, czyli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zobacz film: Choroby wektorowe. Źródło: 36,6.

Tajlandia – jakie szczepienia?

Tajlandia to kraj, do którego przed wyjazdem warto sięgnąć po szczepienia, których ceny za jedną dawkę wynoszą 150–200 zł. W wykazie szczepień przed wyjazdem do Tajlandii widnieją iniekcje rutynowe, które są zalecane bez względu od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym oraz osobom posiadającym indywidualne wskazania. Wśród nich wymienia się m.in. szczepienia przeciwko WZW typu B, grypie, MMR (odrze–śwince–różyczce), meningokokom (czynne uodpornienie na zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych), pneumokokom i ospie wietrznej.

Podróżujący powinni się poddać szczepieniom przypominającym, które zalecane są osobom dorosłym niezależnie od planowanych podróży zagranicznych – przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi i poliomyelitis.

O czym, przed egzotycznym wyjazdem powinna pamiętać każda karmiąca mama? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wyjazd w tropiki: szczepienia w czasie karmienia piersią. Źródło: 36,6.

Tajlandia należy do grona państw, które wymagają szczepienia przeciwko żółtej gorączce od osób przybywających bezpośrednio z regionów zagrożonych tą chorobą. Przed wyjazdem do Tajlandii zaleca się szczepienia ochronne przeciwko durowi brzusznemu i WZW typu A. U wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka i charakteru pobytu, zaleca się wykonanie iniekcji ochronnej przeciwko wściekliźnie (u osób szczególnie narażonych w podróży na kontakt ze zwierzętami), cholerze, gruźlicy, japońskiemu zapaleniu mózgu (u podróżnych planujących długotrwały pobyt w rejonach wiejskich) i malarii (chemioprofilaktyka). Chemioprofilaktyka malarii polega na zastosowaniu odpowiednio dobranego przez lekarza leku. Wśród rejonów Tajlandii, gdzie odnotowano ogniska tej choroby, wymienia się zalesione rejony wzdłuż granicy z Kambodżą, Birmą i Laosem. Wyjazd do Tajlandii nie wiąże się ze szczepieniami obowiązkowymi.

Zobacz film: Jak się przygotować do egzotycznych wakacji? Źródło: 36,6.

Nie tylko szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Oprócz zaszczepienia się przed wyjazdem do Tajlandii wskazana jest także profilaktyka zdrowotna podczas podróży. Obecnie w tym kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Mimo to zaleca się, aby w rygorystyczny sposób przestrzegać zasad higieny, ze względu na szerzące się niebezpieczeństwo chorób zakaźnych w krajach tropikalnych. Podróżni muszą pamiętać, że woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Spożywać można wyłącznie butelkowaną wodę filtrowaną lub mineralną. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i przygotowanie apteczki. Istotna rolę w podróży odgrywa ochrona przed ukąszeniem owadów. Zastosowanie mają w tym przypadku: repelenty, moskitiera, ubrania (długie nogawki i rękawy), unikanie przebywania w terenie od zmierzchu do świtu, stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1) Wroczyńska A., Bezpiecznie w świat. PORADNIK DLA PODRÓŻNIKA, Gdynia, Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej w Gdyni, 2012.

2) Prokopowicz D., Medycyna Podróży, Białystok, Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, 2010.

3) Korzeniewski K., Medycyna podróży. Kompendium, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.

4) Korzeniewski K., Medycyna podróży – o czym każdy lekarz powinien wiedzieć, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(3), s. 457–461.

5) Ślósarska D., Zanim wybierzesz się w podróż, „Medyk Białostocki”, 2009; 78-79-80, s. 14–15.

6) Olszański R., Problemy zdrowotne w tropiku, Warszawa, Wojskowy Instytut Medycyny, 2009.

O czym trzeba pamiętać po powrocie z egzotycznych wakacji? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: O czym należy pamiętać po powrocie z tropików? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
13
Polecamy
Szczepienia obowiązkowe w Polsce - kogo dotyczą?
Na co się zaszczepić przed wyjazdem za granicę?
Szczepienia obowiązkowe w Polsce - kogo dotyczą? Na co się zaszczepić przed wyjazdem za granicę? TVN zdrowie
Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem?
Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem? Dzień Dobry TVN
Zanzibar szczepienia – jakie należy wykonać?
Zanzibar szczepienia – jakie należy wykonać? Dzień Dobry TVN
Medycyna podróży.
Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje TVN zdrowie
Komentarze (2)
Ola
Ja rowniez bylam w Tajlandii i nie wyobrażam sobie sie nie szczepic. Tak naprawde, szczepienia te przydadza sie przy podrozach do innych krajow. Jasne, ze moze byc wszystko ok bez szczepienia, ale co bedzie jak nie bedzie dobrze? My zatrucia pokarme mielismy kilku krotnie mimo przestrzegania zasad higienicznych.
Podróżuj odpowiedzialnie.
Czytaj całość
Barbara
Nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Mam 66 lat. byłam wiele razy w Tajlandii, nigdy się nie szczepiłam i nie zamierzam. Byłam też w Indiach i Ameryce Południowej. Jestem zdrowa. Mam 66 lat. Nie ulegajcie terrrorowi big farmy. Pozdrawiam, Barbara
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty